Mizgrauža dēļ egļu audzēs visā valstī līdz septembrim ierobežo mežsaimniecisko darbību

Saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors no 2023. gada 1. jūlija līdz 1. septembrim izsludinājis mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus vērtīgajās egļu audzēs visā Latvijas teritorijā.

VMD informēja, ka lēmums pieņemts, pamatojoties uz ekspertu darba grupas izvērtējumu, un tas nosaka nepieciešamību turpināt mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus, kas bija spēkā no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam. Iepriekš ierobežojumi tika noteikti 32 novadu 230 pagastos, bet no 1. jūlija tie attiecināmi uz visu Latvijas teritoriju.

Egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situācijas periodā pamatā noteikti līdzīgi mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi un aizsardzības pasākumi vērtīgo egļu audžu aizsardzībai, kādi tie bija spēkā no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam.

Vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonas ir atspoguļotas valsts informācijas sistēmā "Meža valsts reģistrs". Piekļuve sistēmai iespējama, izmantojot portāla "latvija.lv" autentifikācijas rīkus.

VMD aicina meža īpašniekus apsekot savas egļu mežaudzes, jo tikai tādējādi varot konstatēt kaitēkļu savairošanos konkrētajā mežaudzē, veikt bojāto koku ciršanu, saņemot VMD apliecinājumu koku ciršanai.

Ekspertu darba grupas izvērtējums balstīts uz Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" mežsaimniecības biotisko riska faktoru monitoringa informāciju un informāciju par konstatēto straujas meža kaitēkļa – mizgrauža – savairošanās risku. Vērā ņemta arī VMD informācija par izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem.

Ekspertu darba grupu pārstāv institūta "Silava", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas universitātes, Valsts augu aizsardzības dienesta, akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži", Latvijas Meža īpašnieku biedrības, Latvijas Kokrūpniecības federācijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Zemkopības ministrijas meža nozares eksperti.

Vērtīgo egļu audžu aizsardzības pasākumi iepriekš tika noteikti ar valdības rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, taču 27. jūnija valdības lēmums, pieņemot Meža aizsardzības noteikumus, paredz, ka turpmāk meža kaitēkļu masveida savairošanās vai slimību izplatīšanās situāciju, kā arī teritoriju, pasākumus un periodu apdraudējuma ierobežošanai ar lēmumu nosaka VMD ģenerāldirektors.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgraužu postījumus, no 1. aprīļa 32 pašvaldībās izsludināja ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi un aizsardzības pasākumi mizgrauža aktivitātes samazināšanai, tostarp vietām būs aizliegta koku ciršana.

Ārkārtējā situācija izsludināta līdz 30. jūnijam. Atsevišķās mežu zonās uz ārkārtējās situācijas laiku būs aizliegts cirst kokus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti