Asociācijā pārmet NVD spiediena izdarīšanu uz ģimenes ārstiem līguma pagarināšanai

Iepriekš Ģimenes ārstu asociācija bija brīdinājusi, ka ar pašreizējo finansējumu varēs par valsts naudu ārstēt pacientus tikai četras darbdienas nedēļā, bet piektajā nāksies sniegt maksas pakalpojumus. Dodot laiku atrast risinājumus, asociācija bija gatava uz laiku pagarināt līgumus ar pašreizējiem nosacījumiem, taču pašlaik lielākā daļa ģimenes ārstu līgumus bez izmaiņām jau noslēguši, turklāt uz visu nākamo gadu. Tas noticis spiediena un draudu rezultātā, sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure.

Asociācijā pārmet NVD spiediena izdarīšanu uz ģimenes ārstiem līguma pagarināšanai
00:00 / 05:52
Lejuplādēt

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadībai šodien paredzēta tikšanās ar veselības ministru Hosamu Abu Meri ("Jaunā Vienotība"), lai runātu par to, kādas nākamgad būtu iespējas palielināt finansējumu prakšu uzturēšanai.

Nicmane-Aišpure skaidroja, ka ģimenes ārsti pagājušajā nedēļā ārkārtas sapulcē vienojās pagarināt līgumus uz diviem mēnešiem, līdz 29. februārim, pēc tam, kad bija saņemti solījumi paātrināti izskatīt jautājumus par finansējuma paaugstināšanu ģimenes ārstu prakses uzturēšanai, kā arī citiem ģimenes ārstiem būtiskiem jautājumiem.

"Mēs vienojāmies iekšēji, ka mēs šos līgumus pagarināsim uz diviem mēnešiem – līdz 29. februārim sniegsim veselības aprūpes pakalpojumus līdzšinējā apjomā (..), un šis ir tas laiks līdz 1. februārim, kad mēs strādājam, vienojamies par nosacījumiem – cik, kam un kādā veidā finansējums tiktu rasts un nodrošināts," sacīja asociācijas vadītāja, norādot, ka par savu nodomu rakstiski informēja arī Nacionālo veselības dienestu (NVD), kā arī veselības ministru, uz ko saņēma apstiprinājumu par informācijas saņemšanu.

"Mēs pieņēmām, ka tas ir akceptēts. Bet pēkšņi ceturtdienas vakarā visi kolēģi tika apzvanīti individuāli – tie, kas nebija parakstījuši līgumus – ka ir no Veselības ministrijas rīkojums, ka uz diviem mēnešiem līgumus pagarināt nevar, ka visiem ir jāpagarina uz gadu, un, ja nepagarina uz gadu, tad līgumu vienkārši nepagarina, un tad mūsu pacientiem jāmeklē cits risinājums," sacīja Nicmane-Aišpure.

Latvijas Radio: Tomēr daudzi ģimenes ārsti līgumus uz nākamo gadu ir parakstījuši. Vai jums ir zināms, cik pavisam ir parakstījušo? Un cik daudz ir pacientu, kuriem varētu nākties meklēt citu ģimenes ārstu?

Veselības ministrs mums vēstulē rakstīja, ka tie ir 75% ģimenes ārstu, kas bija parakstījuši. Tātad 25% [nebija parakstījuši]. Piektdien "Panorāmas" sižetā žurnālisti bija runājuši ar NVD pārstāvjiem, kur bija teikts, ka 80% ir parakstījuši, tātad katrs piektais ģimenes ārsts nebija parakstījis. Ja to pārrēķinātu, ka uz katru ģimenes ārstu Latvijā ir virs 1500 pacientu, tad tuvu 400 000 iedzīvotāju būs no 2. janvāra jāmeklē citi risinājumi.

Mēs gan aicinājām veselības ministru sarunāties – sarunu ceļā var rast vislabākos risinājumus. Uz to viņš ir atsaucies, un šodien mūs paaicinājis pie sevis, un norādījis, ka viņam ir viena pusstunda. Lūkosim, par ko mēs varam vienoties.

Kāpēc ārstu vidū nav vienotas nostājas? Vieni paraksta līgumus, citi ne.

Jāsaka, ka varbūt situācija ir finansiāli vieglāka ārpus Rīgas, jo liela daļa kolēģu, kas nav parakstījuši, kas sākotnēji bija 40%, ir Rīgā un Pierīgā, kas nozīmē, ka apstākļi, lai mēs varētu nodrošināt, ka mūsu prakses strādā, ir ļoti sarežģīti pie esošā finansējuma. Arī tas, ka jau iepriekš gan Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja [Līga Kozlovska (ZZS)] no savas puses, gan arī NVD no savas puses bija rakstījuši vēstules kolēģiem, ka viņu pacientus sadalīs citiem kolēģiem un pacientiem būs jāmeklē cits ārsts, jo līgumi tad netiks pagarināti un vairs ģimenes ārstu pakalpojumi nebūs pieejami.

Cilvēki Latvijā ir bailīgi. Domājot par to, ko tad pacienti darīs tālāk un ko viņš pats darīs tālāk, un ka ārpus Rīgas nav tik lielas iespējas varbūt tādiem maksas pakalpojumiem vai kā savādāk realizēt savu darbu un dzīvi, tad kolēģi izlēma, ka viņi paraksta.

No ceturtdienas pēcpusdienas dažādās nodaļās dažādi tas tika organizēts, bet daļa kolēģu teica, ka viņi tos izjūt kā izteiktus draudus un ka šī baiļu sajūta ir ārkārtīgi liela. Un ka šī milzīgā spiediena ietekmē tiek parakstīti līgumi. Tas ir ļoti skumji, ka tādi demokrātijas principi… Ļoti sarežģīti, ja mēs esam vienojušies un mums arī līgumā ir punkts, ka līgumus pagarina un saskaņo, ja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvniecība ir saskaņojusi. Bet tas, ka katru kolēģi apzvana individuāli un saka, ka viņa pacientiem būs jāmeklē jauni risinājumi no 2. janvāra – nu, protams, ka ārsti ir atbildīgi par saviem pacientiem un uztraucas. Daļa šo spiedienu neiztur un paraksta.

KONTEKSTS:

Šī gada beigās ģimenes ārstiem beidzas noslēgtais līgums ar Nacionālo veselības dienestu (NVD). Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure norādījusi, ka pagaidām nav īstenota neviena asociācijas prasība, neskaitot nelielu algas pieaugumu, kas ir vienāds visiem ārstiem Latvijā.

Turklāt pēc ģimenes ārstu aprēķiniem – no 1. janvāra viņu nozarē finansējums samazināsies par 13%, līdz ar to rodas pamatotas bažas, kā uzturēt prakses vietas un kādus pakalpojumus turpmāk sniegt pacientiem.

Asociācijas biedri iepriekš paziņoja, ka vienojušies slēgt jaunu līgumu ar NVD līdz 2024. gada beigām, strādājot četras dienas nedēļā par valsts apmaksu, bet piektā diena būtu par maksu.

21. decembrī asociācija paziņoja, ka nolēmusi pagarināt spēkā esošo līgumu ar NVD vēl uz diviem mēnešiem, jo saņēmusi valdības dokumentētu solījumu, ka risinājums tiks izstrādāts un iesniegts valdībai līdz 1. februārim.

Savukārt 22. decembrī NVD pavēstīja, ka līguma piedāvāšana uz diviem mēnešiem netiek izskatīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti