Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") pēc iepazīšanās ar pārbaudes rezultātiem atzina: vērtējot darbinieku un amatpersonu atbildību ikdienas dienesta pienākumu izpildē, ir konstatētas nepilnības.
"Šobrīd ir rosinātas 16 disciplinārlietas pret Rīgas Centrālcietuma darbiniekiem un amatpersonām.
Esmu arī uzdevusi Ieslodzījuma vietu pārvaldei organizēt visaptverošas un neplānotas pārbaudes visās ieslodzījuma vietās Latvijā, lai izslēgtu iespējamus ieslodzīto bēgšanas mēģinājumus,
kā arī pārbaudītu, kā ieslodzījuma vietas ievēro drošības prasību izpildi un organizē ikdienas procesus," teica ministre.
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka dienesta pārbaudes laikā rekonstruēti konkrētās dienas notikumi pa minūtēm: "Pārbaudes laikā vērtējām 32 amatpersonu darbību un iesaisti. Esam konstatējuši iespējamos pārkāpumus, tāpēc esmu uzdevis veikt šīs 16 disciplinārlietas."
Tikmēr Lībiņa-Egnere norādīja, ka, ja būs nepieciešams, tiks mainīta cietuma vadība: "Es gribu, lai izvērtē kurš neveica [pienākumus], vai veica pavirši. Vai neredzēja. Te nevar būt tā, ka sargājam vadību un atbild padotie. Ja būs nepieciešamība, tad vadība jāmaina. Bet, kad būs izvērtējums uz mana galda."
Ministre norādīja, ka sabiedrības un valsts drošība ir absolūta prioritāte, tāpēc TM turpinās sistemātiski strādāt pie kriminālsodu izpildes reformas, tostarp procedūru, darbinieku mācību un infrastruktūras uzlabošanas.
Tuvākajos gados cietumu darbiniekiem ikdienas darba pienākumu izpildē plānots ieviest arī ķermeņa videokameras; tas būšot vēl viens instruments, kas stiprinās drošību ieslodzījuma vietās un valstī kopumā.
Pēc visaptverošās pārbaudes Rīgas Centrālcietumā izvērtēšanas Lībiņa-Egnere iniciējusi ekspertu padomes organizēšanu, kuras sastāvā tiks iekļauti TM, IeVP, Valsts probācijas dienesta, Tiesībsarga biroja, nevalstisko organizāciju pārstāvji un starptautiski atzīti eksperti.
Ekspertu padome piedalīsies ceļa kartes (rīcības plānojuma) izstrādē attiecībā uz savlaicīgu rīcību personāla piesaistei un sekmīgu pāreju uz jaunu ieslodzījuma izpildes procesu gan jaunajā Liepājas cietumā, gan citās ieslodzījuma vietās.
Līdz 15. novembrim būs skaidrs plāns, cik maksā kameras un kas jāmaina normatīvajos aktos. Negaidītās pārbaudes visos cietumos jāveic līdz nākamā gada maijam.
Ņemot vērā cilvēkresursu trūkumu IeVP struktūrvienībās, nākamā gada budžetā iekļauts un atbalstīts TM priekšlikums IeVP papildus piešķirt 3,5 miljonus eiro. Papildu finansējums paredzēts, lai nodrošinātu motivētu personālu valsts iekšējās drošības stiprināšanai, kas efektīvi darbotos ar vainīgo personu resocializēšanu. Pašlaik ieslodzījuma vietās ir 450 vakances, bet apcietinājumā ir aptuveni 3200 personu.
KONTEKSTS:
Svētdien, 23. jūlijā, no Rīgas Centrālcietuma ap pulksten 13.45 izbēga ieslodzītais, 1993. gadā dzimušais Māris Kovaļovs, kurš ieslodzījumā atrodas par slepkavības mēģinājumu.
Valsts policijā tika uzsākti plaši personas meklēšanas pasākumi un izsludināta operācija "Slazdi" visā valstī, kuru laikā tika ierobežotas citu personu ikdienas gaitas, kā arī pārmeklēti transportlīdzekļi un veiktas citas darbības personas meklēšanai.
Pēc aptuveni četrām stundām Kovaļovs atrasts kādā namā Sīmaņa ielā, Sarkandaugavas rajonā Rīgā un nogādāts atpakaļ ieslodzījuma vietā. Par bēgšanas faktu uzsākts kriminālprocess.