«Melu detektors»: Vai Saeimas deputāts Smiltēns runā patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

 

"Aigara Kalvīša valdības pēdējās dienās valsts varai neuzticējās 96% sabiedrības. Dombrovska premjerēšanas laikā mums izdevās sasniegt 30% uzticēšanos Saeimai un valdībai. Sabrūkot Zolitūdei un krītot Dombrovska valdībai, šī līkne sāk zust." 

Šādi intervijā 20.maija intervijā "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" "Vienotību" slavēja tās biedrs un priekšsēdētāja amata kandidāts Edvards Smiltēns. Tomēr deputāts stipri kļūdās - neviens no trijos teikumos paustajem apgalvojumiem neatbilst patiesībai.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 "Melu detektoram" deputāts sacīja, ka balstījies uz pētījuma centra SKDS datiem. Taču gan dati, kas bija Smiltēna rīcībā, gan to izvērstāka versija, ar kuru "Melu detektoru" iepazīstināja SKDS, patiesībā rāda pavisam ko citu.

"Aigara Kalvīša valdības pēdējās dienās valsts varai neuzticējās 96% sabiedrības"

Kalvītis savu otro valdību sāka vadīt pēc 9.Saeimas vēlēšanām 2006.gada rudenī un pēc liela sabiedrības spiediena no amata atkāpās 2007.gada 5.decembrī. Tas bija gads, kurā strauji auga inflācija, Kalvītis centās panākt tā saukto drošības likumu grozījumu pieņemšanu un izvērsa publisku cīņu pret Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieku Alekseju Loskutovu. Pa šo laiku cilvēku skaits, kas neuzticas Ministru kabinetam un Saeimai, pieauga no attiecīgi 55% un 59% (uzticējās 38% un 33%) līdz 72% un 74% (uzticējās 23% un 21%). Tātad, lai arī neuzticēšanās varai galā bija liela, tomēr ne tuvu ne 96%, kā apgalvo Smiltēns.

Smiltēns pēc "Melu detektora" norādes atzina, ka kļūdījies un viņa minētais skaitlis esot attiecināms uz nākamā premjera Ivara Godmaņa valdības beigām. Godmaņa laikā nogrima "Parex banka", sākās ekonomiskā krīze un uzticēšanās reitings varas institūcijām tiešām nogāzās teju bezdibenī.

Tomēr arī tad tie nebija gluži 96%, kā sacīja Smiltēns. Saskaņā ar SKDS datiem 2009.gada janvārī - mēnesi pirms Godmaņa atkāpšanās, valdībai neuzticējās 87%, bet Saeimai - 90,6% sabiedrības.

Smiltēns "Melu detektoram" skaidroja, ka redzējis tikai uzticēšanās rādītāju - 2009.gada janvārī Saeimai uzticējās tikai 4,5%, savukārt februārī valdībai 7,3% - un to "apgriezis otrādi". Tātad deputāts ne tikai pie "varas" nav pieskaitījis arī valdību, bet arī aizmirsis par dažiem procentiem, kuri atbildi nav snieguši vai sacījuši, ka nezina.

"Dombrovska premjerēšanas laikā mums izdevās sasniegt 30% uzticēšanos Saeimai un valdībai"

Smiltēns skaidroja, ka intervijā uzsvaru licis uz nākamā premjera - Valda Dombrovska - valdību laikā panākto uzticēšanās pieaugumu valdībai un Saeimai līdz 30%. Arī tā nav taisnība. Lai gan Dombrovska laikā atbalsts lēnām atkal auga, tas saskaņā ar SKDS datiem nekad nesasniedza 30%. Lielākais skaits, kas uzticējās valdībai, bija 28,6% 2013.gada janvārī, turklāt tas bija izteikts kāpums tikai vienā atsevišķā mēnesī. Savukārt Saeimai, kuru arī min Smiltēns, Dombrovska valdību laikā nekad uzticēšanos nebija pauduši vairāk par 20% aptaujāto.

"Sabrūkot Zolitūdei un krītot Dombrovska valdībai, šī līkne sāk zust"

Arī nav tiesa. "Maksimas" traģēdija notika 2013.gada novembrī, kad valdību un Saeimu atbalstīja attiecīgi 24% un 18% sabiedrības. Turpmākajos mēnešos jau Laimdotas Straujumas valdības laikā uzticēšanās abām istitūcijām nevis kritās, bet gan kāpa, pēc pusgada sasniedzot pēdējos gados augstāko punktu - 35% atbalstu valdībai un 26% Saeimai. Stabils kritums atkal sākās vien neilgi pēc 12.Saeimas vēlēšanām. Šā gada aprīlī valdībai uzticējās 21%, bet Saeimai - vien 17% aptaujāto

Salīdzinājumam - 2002.gada beigās neilgi pēc 8.Saeimas vēlēšanām uzticēšanās vienu mēnesi sasniedza pat 50%. Savukārt viszemāk uzticēšanās rādītāji nokrita jau minētajā Godmaņa valdības gala laikā.

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti