De Facto

Vērtīgākos valsts uzņēmumus biržā nekotēs

De Facto

De Facto. Problēmas onkoloģijā un KNAB Valmierā

Brandava-Federa lietā "Rīgas karte" nepiedalās kā cietušais

«Rīgas karte» nav kā cietušais lietā pret bijušo valdes locekli Brandavu un PR speciālistu Federu

Nākamnedēļ Ekonomisko lietu tiesa turpinās skatīt lietu, kurā "Rīgas satiksmes" (RS) meitaskompānijas "Rīgas karte" bijušais valdes loceklis Aleksandrs Brandavs apsūdzēts par valsts amatpersonas bezdarbību, "Rīgas kartes" tehniskais direktors Pāvels Tulovskis – par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, bet sabiedrisko attiecību speciālists Gints Feders – par "Rīgas kartes" iespējamu apkrāpšanu un naudas atmazgāšanu. Lai gan prokuratūra uzskata, ka "Rīgas kartei" nodarīti 43 tūkstošu eiro zaudējumi, uzņēmums tiesvedībā cietušā statusā nepiedalās.

ĪSUMĀ: 

  • 2018. gadā Federam piederošais "Baltijas komunikāciju centrs" noslēdza sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgumu ar "Rīgas karti".
  • Līdz 2019. gada februārim uzņēmumi noslēdza vairākus līgumus, "Baltijas komunikāciju centram" kopumā saņemot 43 000 eiro.
  • Tomēr publiski pieejamā informācija neliecina, ka šajā periodā "Rīgas kartei" bija kāda publicitāte.
  • Prokurors cēla apsūdzību, jo uzskata, ka Federa firmas norādītie darbi nav izpildīti, nav izpildīti norādītajā apjomā vai arī veikti citās interesēs.
  • Federam inkriminēta arī naudas atmazgāšana, jo no "Rīgas kartes" saņemtus 25 000 eiro "Baltijas komunikāciju centrs" samaksājis Federa Mērsraga privātmājas būvniekam.
  • Brandavam pārmet to, ka viņš apstiprināja Federa firmas iesniegtos rēķinus, neveicot savus pienākumus kā tirgzinības direktors.
  • "Rīgas karte" tiesas procesā kā cietušais nepiedalās, un 43 000 eiro lielo kaitējuma kompensāciju prasa prokurors. 
  • Brandavam šis process ir pirmā reize uz apsūdzēto sola, taču, ļoti iespējams, ne pēdējā. 
  • Tiesas process "Rīgas kartes" lietā, visticamāk, neievilksies.

2018. gada vasarā starp Federam piederošo un viņa vadīto SIA "Baltijas komunikāciju centrs" un uzņēmumu "Rīgas karte" tika noslēgts vispārīgs sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgums. Parakstītāji bija Feders un Tulovskis – "Rīgas kartes" tehniskais direktors un tobrīd arī valdes loceklis. Šādi līgumi tika parakstīti vēl dažus nākamos mēnešos, pēdējais – 2018. gada decembrī. 2019. gada 1. februārī Federa firma no "Rīgas kartes" saņēma pēdējo maksājumu, bet kopumā pa šo periodu "Baltijas komunikāciju centrs" saņēma 43 tūkstošus eiro.

Tomēr gan aģentūras LETA arhīvs, gan paša uzņēmuma mājaslapa neliecina, ka šajā periodā "Rīgas kartei" bija kāda publicitāte. Nav atrodama neviena preses relīze, un arī ziņās tolaik "Rīgas karte" pieminēta tikai divreiz. Proti, 2018. gada augustā Konkurences padome pārmeta Rīgas domei, ka tā nepamatoti uzspiež "Rīdzinieka kartes" īpašniekiem izmantot pašvaldības norēķinu sistēmu. Savukārt decembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs noliedza, ka būtu veicis kratīšanas pie "Rīgas kartes" valdes locekļa Brandava RS iepirkumu lietas ietvaros.

Kāpēc "Rīgas karte" bija izdomājusi, ka tai vajadzīgi īpaši sabiedrisko attiecību pakalpojumi, turklāt tieši no Federa? Kādreizējais RS preses sekretārs Viktors Zaķis tā laika notikumus atminas vien aptuveni, tomēr uzsvēra, ka tāds rīkojums meitassabiedrībai netika dots. 

"Es Gintu Federu diezgan sen pazīstu. Savulaik, man strādājot arī citos amatos, viņš diezgan bieži piedāvāja savus pakalpojumus sabiedriskajās attiecībās, un man kaut kā vienmēr ir laimējies no tiem tikt vaļā un nebūt iesaistītam. Arī šajā "Rīgas satiksmes" gadījumā viņš diezgan bieži nāca pie mums un piedāvāja dažādus pakalpojumus. Mēs vienmēr pateicām – nē. Līdz brīdim, kad bija šī situācija. Kaut kā sakrita, ka vajadzēja gan "Rīgas kartei" šo palīdzību, un Gints Feders kaut kā tajā brīdī nāca ar savu piedāvājumu. Un es teicu – ja jūs gribat darīt kaut kādas lietas, tā ir jūsu darīšana; es neesmu šajā procesā iekšā, es neesmu iesaistītā persona," klāstīja Zaķis.

"De facto" zināms, ka Feders vai ar viņu pastarpināti saistītas personas izplata versijas, ka viņa uzņēmums "Rīgas kartes" uzdevumā ir palīdzējis atspoguļot SIA "Liepājas autobusu parks" šoferu protesta akcijas pret zemajām algām. Iemesls esot bijis liepājnieku nevēlēšanās ieviest "Rīgas kartes" maksājumu sistēmu un publiska vēršanās pret "Rīgas karti" – runa esot par dažām intervijām, kur pieminēta "Rīgas karte".

Patiesībā gan "Liepājas autobusu parks" 2018. gada vasarā daudz izteiktāk vērsās pret RS iepirkumu par pārvadājumiem ar mikroautobusiem, vairākkārt sūdzoties par to Iepirkumu uzraudzības birojā. Tomēr galu galā vienīgais pretendents šai iepirkumā palika SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS), ar kuru arī tika noslēgts līgums. Šis uzņēmums ilgstoši ir bijis cieši saistīts ar "Rīgas kartes" valdes locekli Brandavu, kurš ir bijis arī RMS patiesais labuma guvējs.

Vaicāts par versiju, ka 2018. gada notikumi varētu būt saistīti ar autobusu pārvadājumu kompānijām, kurām ir saikne ar Brandavu, prokurors Vladislavs Andrejevs atbildēja: "Šeit es vienīgi varu komentēt to, ka dažos dokumentos parādās šie uzņēmumi, ka attiecīgie darbi ir veikti attiecībā uz jūsu minētajiem uzņēmumiem. Bet šie attiecas tieši uz to [apsūdzības] daļu, ka tie nav veikti SIA "Rīgas karte" interesēs."

Prokurors Andrejevs apsūdzību cēlis, jo uzskata, ka Federa firmas "Baltijas komunikāciju centrs" norādītie darbi atsevišķos gadījumos neesot veikti vispār,  citos – nav veikti norādītajā apjomā vai arī veikti kādās citās interesēs. Detalizētāk par to runāt līdz tiesas debatēm prokurors negribēja. Federam inkriminēta arī naudas atmazgāšana, jo daļu no naudas – 25 tūkstošus eiro, kas saņemta no "Rīgas kartes", "Baltijas komunikāciju centrs" samaksājis Federa Mērsraga privātmājas būvniekam.

Brandavam, kurš "Rīgas kartē" bija arī tirgzinības direktors, tiek pārmests tas, ka viņš, būdams par līgumu izpildes uzraudzību un kontroli atbildīgā amatpersona, apstiprināja Federa firmas iesniegtos rēķinus, neveicot savus pienākumus kā krietns un rūpīgs saimnieks. Savukārt Tulovskis saskaņā ar apsūdzību parakstīja kādu rēķinu, pārkāpjot savu pilnvarojumu. Visi apsūdzētie savu vainu tiesā, kur piedalījās attālināti, noliedza.

Noprotams, ka Federa aizstāvības pozīcija balstīsies uz to, ka viņš esot darījis vien to, ko viņam licis klients, proti, "Rīgas kartes" amatpersonas. Ja kaut kādas aktivitātes arī esot nākušas par labu RMS vai par sliktu tās konkurentiem, tā neesot viņa atbildība. "De facto" zināms, ka Feders tiesā varētu mēģināt pierādīt, ka, piemēram, viņš esot nodrošinājis fotogrāfa pakalpojumus kāda advokāta portretam viedokļrakstā, kas bija vērsts pret "Liepājas autobusu parka" mēģinājumiem pārsūdzēt RS mikroautobusu iepirkuma nolikumu.

Tikmēr "Rīgas kartes" tiesas procesā kā cietušais nepiedalās, un 43 000 eiro lielo kaitējuma kompensāciju prasa prokurors. 

"Šajā tiesas sēdē es pieteicu kaitējuma kompensāciju kā prokurors pašvaldības interesēs. "Rīgas kartei" bija pirmstiesas kriminālprocesā dota iespēja pieteikt kaitējuma kompensāciju. Viņi nebija pieteikuši kaitējuma kompensāciju, norādīja, ka mantiskais zaudējums nav nodarīts. Līdz ar to tika konstatēts, ka "Rīgas karte" nav atzīstama par cietušo šajā kriminālprocesā. Bet tai šīs tiesības bija nodrošinātas un arī bija dota visa iespējamā informācija, lai viņi šo jautājumu izlemtu," pēc pirmās tiesas sēdes augustā "De facto" teica prokurors Andrejevs.

"Rīgas kartes" valdes locekle Diāna Šmite gan prokurora teiktajam īsti nepiekrita, jo uzņēmums sākotnēji bija iesniedzis lūgumu kļūt par cietušo, tomēr neesot varējuši saprast, kāda kompensācija būtu jāpiesaka: "Prokuratūra norādīja, ka bija pakalpojumi, kas faktiski netika veikti, netika veikti norādītajā apjomā vai netika veikti "Rīgas kartes" interesēs. Un šie formulējumi bez pierādījumiem, lai mēs saprastu, kas tad tieši netika veikts vai netika veikts norādītajā apmērā, vai netika veikts SIA interesēs – bez šiem pierādījumiem mēs nespējām norādīt šo mantiskā zaudējuma apmēru."

Šmite noliedza, ka sava loma tajā varētu būtu apstāklim, ka apsūdzētais Tulovskis joprojām ir "Rīgas kartes" tehniskais direktors: "Mēs joprojām strādājam kopā ar Pāvelu Tulovski. Nu, skaidrs, ja es teikšu un jebkurš ja teiks, ka tas neatstāj nekādu iespaidu uz tām sajūtām – strādāt uzņēmumā – es domāju, ka katrs melos. Skaidrs, ka gan vienam, gan otram tas rada nepatīkamas sajūtas. Bet tai pašā laikā katram ir jāapzinās vēl viena lieta – ja tu esi izdarījis pārkāpumu, tev par to pārkāpumu ir jāatbild. Tieši tāpat tas atteicas arī uz Pāvelu Tulovski. Ja tiesa atzīs, ka viņš ir izdarījis pārkāpumu, nu, Pāvelam par šo pārkāpumu būs jāatbild."

Brandavam šis process ir pirmā reize uz apsūdzēto sola, taču, ļoti iespējams, ne pēdējā. Prokuratūrā jau ir lieta, kas saistīta ar RMS izdevīgiem Rīgas domes saistošajiem noteikumiem. Brandavam lietā tiek inkriminēta kukuļa lielā apmērā piedāvāšana un apsolīšana. Šī apsolījuma pieņēmēji prokuratūras ieskatā ir tagadējie eiroparlamentārieši, bijušais Rīgas domes vadītāju duets Nils Ušakovs ("Saskaņa") un Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai").

Taču ar to Brandava problēmas varētu nebeigties. Jūnijā Eiropas Prokuratūra (EPPO) paziņoja, ka ir veikusi kratīšanas 16 objektos un arestējusi mantu 6 miljonu eiro apmērā  kriminālprocesā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Valstij nodarītie zaudējumi nenomaksāta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) veidā esot 15 miljoni eiro. "De facto" zināms, ka kratīšanas šai lietā notika arī "Rīgas kartes" piegādātāju "Burlat" un "BMS Tehnoloģija" biroju ēkā Rīgā. 

Kā "De facto" savulaik ziņoja, šīs firmas, no kurām ir atkarīga Rīgas sabiedriskā transporta elektronisko norēķinu sistēma, ir saistītas ar partijai "Gods kalpot Rīgai" pietuvināto uzņēmēju Andreju Blažko. Biznesa saites viņam bijušas arī ar Brandavu, kurš ir viens no centrālajiem intereses objektiem EPPO lietā. 

"Rīgas kartes" valdes locekle Šmite par EPPO lietu ir informēta: "Katrā gadījumā tas, ko es varu apliecināt, ka "Rīgas kartē" nav bijušas kratīšanas, taču mums ir sadarbība ar Eiropas Prokuratūru un mēs sniedzam visu informāciju, ko Eiropas Prokuratūra mums lūdz." 

"De facto" zināms, ka šajā EPPO izmeklēšanā notiek darbs pie tā, lai celtu vairākas apsūdzības un nodotu lietu tiesai.

Savukārt lieta par "Rīgas kartes" apmaksātajiem sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgumiem nav pārāk apjomīga – tai ir četri sējumi, aicināti tiks seši liecinieki. Turklāt tiesa pēc apsūdzētā Brandava lūguma atļāva viņam turpmāk lietas iztiesāšanā nepiedalīties. Līdz ar to īpaši ievilkties šim tiesas procesam nevajadzētu.

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs kriminālprocesu uzsāka 2021. gada 20. septembrī aizdomās par dokumentu viltošanu un krāpšanu lielā apmērā.

Par iespējamu krāpšanu lielā apmērā KNAB rosināja uzsākt kriminālvajāšanu pret uzņēmuma "Rīgas karte" bijušo valdes locekli Pāvelu Tulovski un sabiedrisko attiecību speciālistu Gintu Federu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti