Panorāma

Aizsardzības ministrija: "Vagner" atrašanās Baltkrievijā Latviju neapdraud

Panorāma

Panorāma

Neattīrīti notekūdeņi aizvien ieplūst Baltijas jūrā

Notekūdeņu avārija Liepājā: plāno pagaidu kanalizācijas vadu; izkliedēts piesārņojums rīt sasniegs Pāvilostu

No Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas pirmsattīrīšanas rezervuāra svētdien noplūdušie ūdeņi otrdien izkliedētā veidā sasniegs Pāvilostu. Tikmēr rezervuārā plāno veidot pagaidu kanalizācijas vadu, kas apietu sabrukušo daļu, informēja Liepājas pilsētas pašvaldībā.

ĪSUMĀ:

  • Liepājā svētdien sabrukusi notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ārsiena.
  • Avārijas dēļ jūrā joprojām turpina ieplūst 10 000 kubikmetru notekūdeņu diennaktī. 
  • Noplūdušie ūdeņi izkliedētā veidā sasniegs Pāvilostu.
  • Sola avārijas situāciju novērst tuvākajās dienās. Veidos pagaidu kanalizācijas vadu.
  • Liepājā iedzīvotājus aicina nepeldēties jūrā un mazāk patērēt ūdeni.
  • Valsts vides dienests sola izvērtēt amatpersonu atbildību saistībā ar notikušo. 

Liepājā cenšas novērst avārijas sekas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Būvēs pagaidu kanalizācijas vadu

Mierīgs jūras vējš un viļņu šalkoņa šķietami neliecina par katastrofu, ko Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas piedzīvoja dienu iepriekš. Pirmdien, 24. jūlijā, tur vestas smiltis, zāģēts un remontēts, lai nenotiktu neattīrītu notekūdeņu noplūde jūrā.

Notikuma vietā SIA "Liepājas ūdens" vadītājs Andis Dejus pastāstīja, ka notekūdeņu pirmsattīrīšanas rezervuāra siena sagāzās ap puspieciem vakarā. Notekūdeņi, kas atradās sabrukušā rezervuāra sekcijā, notecēja turpat uzņēmuma teritorijā.

"Pēc tam mēs atvērām avārijas izeju uz jūru, tek viena maza daļa no pilsētas notekūdeņiem, jo mēs cenšamies pamata notekūdeņus akumulēt pilsētas kanalizācijas tīklā, kas pēc apjoma ir aptuveni 20 000 kubikmetru, kas ir apmēram divu dienu pilsētas kanalizācijas notekūdeņu apjoms, bet izlaide jūrā atrodas 1,3 km attālumā no krasta. Tā ir izkliedējoša sistēma, kas izvada ikdienā attīrītos notekūdeņus jūrā," skaidroja Dejus.

Pašlaik gan jūrā turpina izplūst neattīrīti notekūdeņi. Bet apturēta notekūdeņu novirzīšana uz bojāto rezervuāru. Pagaidām tas tiek uzkrāts esošajā sistēmā.

Rezervuārs sastāv no divām sekcijām, no kurām viena palikusi funkcionējoša. Tāpēc paredzēts izbūvēt pagaidu kanalizācijas vadu, kas apietu sagruvušo rezervuāra sekciju. Tiek arī stiprināta pirmsattīrīšanas sekcija, lai palaistu notekūdeņus pa vēl saglabājušos sekciju, tādējādi nepludinot tos uz jūru.

Pašlaik nav skaidrs, kāpēc rezervuāra siena sabrukusi, jo nekas neesot par to liecinājis. "To mēs izpētīsim, būs eksperti no Rīgas Tehniskās universitātes, dos slēdzienu. Neveidosim minējumus; lai teiktu no vecuma, – laiks ir daudz par īsu. Kaut kāda ķeza tur būs bijusi," pauda Dejus.

"Liepājas ūdens" attīrīšanas iekārtas netālu no Ziemeļu fortiem atrodas kopš 1972.gada. Taču šāda situācija, kad sabrūk kāda notekūdeņu attīrīšanas rezervuāra siena, ir unikāla un notikusi pirmoreiz. Turklāt sabrukušais objekts ir visjaunākā no visām "Liepājas ūdens" attīrīšanas iekārtu būvēm, kas ekspluatācijā nodota vien 2009. gadā.

Uzraudzīs ūdens kvalitāti katru dienu

Avārijas situācijas novēršanai esot mobilizēti visi atbildīgie dienesti, Civilās aizsardzības komisija izstrādājusi rīcības plānu, kas vienlaikus ļauj gan pastāvīgi monitorēt ūdens kvalitāti, gan novērst tehniskos bojājumus notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, norādīja Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (Liepājas partija).

Tāpat speciālisti informēja, ka Valsts vides dienests sadarbībā ar SIA "Liepājas ūdens" akreditēto laboratoriju

katru dienu veiks ūdens paraugu analīzes, lai sekotu līdzi ūdens kvalitātei.

Pirmo analīžu rezultāti būs zināmi pirmdienas vakarā.

Arī Ventspils Zilā karoga pludmalē no 24. jūlija peldūdeņus testēs katru dienu, informēja pašvaldība.

Aicina nepeldēties un mazāk patērēt ūdeni

Svētdien sagrūstot rezervuāra vienai sekcijas ārsienai, vidē un pēc tam jūrā uzreiz nonāca aptuveni 500 kubikmetru neattīrītu notekūdeņu. Un pašlaik notekūdeņu noplūde jūrā turpinās. "No tā brīža, mēs rēķinām, ikkatru stundu jūrā ietek 400 kubi ūdens," informēja Valsts vides dienesta Kurzemes reģiona pārvaldes vadītāja Evita Šestakova.

Vislielākais piesārņojuma īpatsvars varētu būs Medzes pagasta teritorijā, taču izkliedētā veidā ar straumēm tas plūst Pāvilostas virzienā. Pašlaik būtisks kaitējums cilvēku veselībai un uz zivju resursiem nav konstatēts, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja Šestakova.

VVD Kurzemes reģiona pārvaldes vadītāja Evita Šestakova
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lai gan atbildīgie speciālisti uzsver, ka cilvēku veselībai draudu nav,

iedzīvotāji aicināti tuvākajās dienās nepeldēt piekrastes teritorijās, sākot no Liepājas pilsētas pludmales uz ziemeļiem līdz Sakas pagastam.

SIA "Liepājas reģionālā slimnīca" Līga Priedena vadītāja aicināja cilvēkus neiet peldēties apdraudējuma zonā, lai nebūtu saslimšanas risku. Biežāk šādos gadījumos konstatē zarnu infekcijas. Dienvidkurzemes novada pašvaldība informējusi iedzīvotājus, lai viņi maksimāli samazina ūdens patēriņu, līdz pat Pāvilostai piekrastē tiek izvietotas arī informatīvas zīmes "Peldēt aizliegts".

Arī Veselības inspekcija noteikusi peldēšanas aizliegumu Liepājas pludmalēs. Inspekcija otrdien veiks peldvietu ūdens mikrobioloģiskās analīzes Liepājas peldvietās un informēs par rezultātiem.

Lai samazinātu notekūdeņu iekārtās nonākušo ūdens daudzumu, atbildīgie dienesti aicina Liepājas un Grobiņas iedzīvotājus tuvāko dienu laikā samazināt ūdens patēriņu. Tāpat aicina nemazgāt veļu ar ķīmiskiem līdzekļiem, lai maksimāli mazinātu piesārņojuma ietekmi. Vienlaikus iedzīvotājiem jāņem vērā, ka ūdens spiediens šajās dienās būs samazināts.

Valsts vides dienests sola izvērtēt amatpersonu atbildību saistībā ar notikušo avāriju. "Šeit es tiešām no Valsts vides dienesta puses aicinu iesaistīties būvvaldi, lai vērtētu, kas ir noticis, kā tas ir noticis," sacīja Šestakova.

Latvijas Radio aptaujātie liepājnieki pauda bažas par piesārņojumu, un vienlaikus cilvēki bija saprotoši.

Liepājnieki par notekūdeņu avāriju
00:00 / 01:27
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti