Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Vecrīgā notiek Miķeļdienas gadatirgus

Miķeļdienas gadatirgus Vecrīgā pulcē kuplu pulku mājražotāju un amatnieku

Uz Miķeļiem ražai jābūt novāktai, un to var vest uz Rīgu. Spītējot lietum, sestdien Vecrīgā nojume pie nojumes, plecu pie pleca zemnieki – mājražotāji un amatnieki. Miķeļdienas gadatirgus, kā allaž bijus tirgotāju pilns, un tajā varēja atrast gandrīz jebko. 

Silts, rudenīgs lietus, dejas, dziesmas un tirgus. Miķeļdienas gadatirgus uz Vecrīgu no malu malām atveda amatniekus, zemniekus, lauksaimniekus un mājražotājus. Gan tādus, kas audzē vai ražo tradicionālas veltes, gan tādas, kas līdz šim redzētas retāk. 

Piemēram, no ķiplokiem gatavo ne vien garšvielas, bet arī šokolādi, konfektes un tēju. "Šokolāde ar ķiplokiem arī ir tāds ekskluzīvs roku darba produkts, kuru ražo Beverīnas novadā un attiecīgi pievieno vai nu mūsu ķiploku pulveri vai granulas," stāstīja tirgotāja Edīte Gulbe.

Sals pavasarī, vēlāk ilgstošs sausums – tādi laikapstākļi šogad patikuši sīpoliem, mazāk ķirbjiem un kabačiem Lauberes pusē. Un tomēr raža esot pietiekami laba. Ingūna Knodze sacīja: "Šie visi ir cepamķirbīši vienai ēšanas reizei. Vēlamies, lai cilvēkam nav atlikums nekāds, jo parasti lielie ķirbji mētājas pa māju."

Padegās arbūzus audzē trešo sezonu hektāra platībā. Saimniece Sandra Icaka norādīja – galvenais ir pareizi izvēlēties šķirnes, bet Latvijā labāk ar īsāku veģetācijas periodu.

"Pagājušā vasara bija ļoti laba šīm ogām, bet šogad pārbaudījums. Visi cilvēki domā, ka tas bija sausums, bet mūs tas neietekmēja, jo mums ir paredzēta laistīšana. Bet tad, kad nāca lielās lietavas, viņiem šis mitrums bija par daudz," bilda Icaka.

Savukārt Astra Kauliņa no kaņepēm taisa sviestu: "Tas ir kaņepju sviestiņš. Kaņepes agrāk latvieši daudz audzēja, ēda, tagad bišķiņ aizmirsts produkts, bet ļoti veselīgs."

No bioloģisko pļavu ziediem Latvijas saimniecībās ražo ne tikai tējas. Ražotāja Zanda pauda: "Šis bija sākums. Tad apaugām ar vienu sejas krēmu un tad jau apaugām ar visādām lietām. 16 – jo katra sejas krēma sastāvā ir ziedūdeņi."

Kā jau katrā tirgū, netrūka arī saldumu. 

Piemēram, smilšu mīklas cepumi atceļojuši no Jelgavas puses. Tirgotāja Inta Strazda sacīja: "Neviens nav pēc šablona, tas ir īsts roku darbs. Sākot no mīklas, glazūras, idejas līdz izpildījumam."

Savukārt piparkūku cepēju klātbūtne atgādināja, ka tuvojas Ziemassvētki. "Kādreiz piparkūkas pārdeva pat aptiekās. Nevajag gaidīt Ziemassvētkus, visu gadu var ēst," pauda Aigars Ivans.

Miķeļdiena tiek uzskatīta par rudens saulgriežiem un tā tiek svinēta visā Latvijā septembra beigās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti