Saeima nosoda Krievijas īstenoto ukraiņu bērnu deportāciju

Saeima stingri nosodīja Krievijas un Baltkrievijas prettiesisko, piespiedu kārtā īstenoto Ukrainas bērnu pārvietošanu uz Krieviju un Baltkrieviju un mudināja atbilstoši Ukrainas iecerei izveidot kādā no trešajām valstīm starptautisku centru, kas nodarbotos ar pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanas jautājumiem.

Šo lēmumu Saeima pieņēma vienbalsīgi – 88 deputāti bija par, neviens nebija pret un neatturējās.

Deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica ("Jaunā Vienotība") Saeimā norādīja, ka Krievija nolaupījusi un turpina nolaupīt ukraiņu bērnus, oficiāli reģistrēti gadījumi ir 19 546 bērni, bet visa starptautiskā sabiedrība apzinās, ka patiesais skaits ir lielāks, un tie ir ne tikai bāreņi, bet arī bērni, kuriem ir dzīvi vecāki un radinieki.

Daudzi no šiem bērniem tiek nodoti piespiedu adopcijai, daudziem mainīti vārdi atņemta viņu identitāte, bet līdz šim izdevies atgūt un nogādāt mājās tikai 506 bērnus, "šī traģēdija ir milzīga", uzsvēra Kalniņa-Lukačevica.

"Arī šādiem lēmumiem un paziņojumiem ir svars, un tie tiek pamanīti gan starptautiski, gan agresoru valstīs", tāpēc iedegsim vēl vienu cerības zvaigzni kādai ģimenei, kas  varētu atgūt nolaupīto bērnu, aicināja Kalniņa-Lukaševica.

Saeima ceturtdien, 21. decembrī, pieņemtajā lēmumā pauda atbalstu Starptautiskās Krimināltiesas uzsāktajai izmeklēšanai, lai tiktu apzināti un saukti pie atbildības tie, kuri Ukrainas teritorijā pastrādājuši kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.

Saeima lēmumā aicināja starptautisko sabiedrību un organizācijas, jo īpaši Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteju un ANO ģenerālsekretāra īpašo pārstāvi jautājumos par vardarbību pret bērniem, aktīvi iesaistīties šā jautājuma risināšanā, lai Ukrainai nozagtie bērni tiktu pēc iespējas ātrāk un drošāk nogādāti atpakaļ pie viņu ģimenēm vai likumiskajiem pārstāvjiem.

Saeima arī mudināja atbilstoši Ukrainas iecerei izveidot kādā no trešajām valstīm starptautisku centru, kas nodarbotos ar pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanas jautājumiem un kalpotu par kontaktpunktu iesaistītajām starptautiskajām organizācijām, Ukrainas bērniem un viņu vecākiem vai pārstāvjiem.

Tāpat Saeima rosināja arī citas valstis un starptautiskās organizācijas aktīvi un nekavējoties iesaistīties šā jautājuma risināšanā, kā arī pieņemt līdzīgus paziņojumus.

Saeima norādīja, ka jau kopš 2014. gada un jo īpaši kopš 2022. gada 24. februāra, kad Krievija izvērsa pilna mēroga karu pret Ukrainu, Krievijas amatpersonas ar savas valsts vadības atbalstu apzināti, prettiesiski un sistemātiski pārvieto Ukrainas bērnus no pagaidām okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju un Baltkrieviju.

Lēmumā Saeima atsaucas arī uz Starptautiskās Krimināltiesas 17. marta lēmumu par Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Krievijas bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas atbildību par kara noziegumu –  bērnu deportāciju no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju – un attiecīgi izdotajiem aresta orderiem.

Saeima arī atkārtoti pauda "viskategoriskāko nosodījumu Krievijas īstenotajam agresijas karam pret Ukrainu" un nelokāmu atbalstu Ukrainas neatkarībai, suverenitātei un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās, pieprasot, lai Krievija nekavējoties izbeidz visas militārās darbības Ukrainā un izved visus savus bruņotos spēkus un militāro ekipējumu no visas starptautiski atzītās Ukrainas teritorijas bez jebkādiem nosacījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti