Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām plāno celt vēlēšanu iecirkņu darbinieku atalgojumu

Būtisku problēmu Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu sagatavošanā nav – tā secinājusi Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadība un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti. Lai noturētu EP vēlēšanu norisē iesaistītos darbiniekus, plānots celt viņu atalgojumu. EP vēlēšanās nākamā gada 8. jūnijā dalība būt tikpat ērta kā pašvaldību un Saeimas vēlēšanās – pilsoņa pienākumu, ievēlot deviņus eiroparlamentāriešus, varēs izpildīt jebkurā iecirknī.

Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām plāno celt vēlēšanu iecirkņu darbinieku atalgojumu
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

Ar valdības apliecinājumu par papildu finansējumu EP vēlēšanu elektroniskā tiešsaistes reģistra nodrošināšanai dalība vēlēšanās būs tikpat vienkārša kā pēdējās pašvaldību un Saeimas vēlēšanās. Vēlētājs nebūs piesaistīts konkrētam vēlēšanu iecirknim – varēs balsot jebkurā. Reģistru uzturēs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Vēlēšanu rezultātu apkopošanā gan būs solis atpakaļ – vēlēšanu iecirkņu rīcībā nebūs cita informācijas tehnoloģiju rīka – vēlēšanu vadības sistēmas. Tas nozīmē, ka visus balsojumus būs jāskaita bez vēlēšanu zīmju ieskenēšanas. 

"Protams, būs ķēpīgāk, būs grūtāk. Iepriekš automātiski veiktas darbības tagad būs jāpārbauda vairāk cilvēkiem un ar aci. Taču skaitīt balsis ar rokām būs vienkāršāk nekā Saeimas vēlēšanās, jo prognozējama caurmērā pusotru reizi zemāka aktivitāte. Līdz ar to darba ir mazāk," vērtēja CVK pārstāvis Ritvars Eglājs.

CVK līdz jūnija beigām vēl precizēs finansējuma aprēķinu EP vēlēšanu nodrošināšanai. Taču pašreizējās aplēses liecina, ka tam vajadzēs 5,3 miljonus eiro. Paredzēts, ka vēlēšanu nodrošināšanā vajadzēs 8476 amata vietas.

Plašākās izmaiņas skars iecirkņu darbinieku atalgojumu - minimālo stundas likmi paredzēts celt no 6 līdz 9 eiro, tāpat arī palielināt ēdināšanai paredzēto summu. Tādējādi cer noturēt cilvēkus vēlēšanu iecirkņos un to komisijās.

Apmierināts ar šādu virzību ir arī Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Māris Zviedris. "Stundas likme vienmēr ir bijusi tik zema, ka privātajā sektorā strādājošie reti kurš raujas strādāt vēlēšanu komisijā. Ja likme būs līdzīga vidējai valstī, tā, protams, būs konkurētspējīgāka."

Komisijas deputātu plašākas pārrunas izvērtās par plānu EP vēlēšanu laikā nomāt viedtālruņus, kuros izmantos programmatūru vēlētāju elektroniskā reģistra piekļuvei. Tas izmaksātu ap pusmiljonu eiro un šāds risinājums izvēlēts, pirmkārt, datu drošības dēļ - tie būs "tukši" telefoni, kas aizsargāti pret vīrusiem un citiem apdraudējumiem. Pie frakcijām nepiederošais deputāts Oļegs Burovs gan uzsvēra, ka pusmiljons eiro viedtelefonu nomai ir pārāk liela summa, savukārt Ingmārs Līdaka no "Apvienotā saraksta" uzsvēra datu drošības aspektu.

"Motivēt, kā iztērēt pusmiljonu, māksla nav nekāda. Tas ir ļoti labs bizness tiem, kas iznomā. Vai gadījumā nav tā, ka reāli vairums komisijas locekļu lieto savus personiskos tālruņus?" vaicāja Burovs.

Tikmēr Līdaka pauda: "Katram privātajam telefonam var būt gara un diezgan raiba pagātne. Drošības dienesti vienmēr ir ļoti piesardzīgi uz iespējām ietekmēt vēlēšanu gaitu un rezultātu. Es atvainojos, bet, ja katra lauku tante ar savu mobilo telefonu, kāds nu tas ir, mēģinās rīkoties ar vēlēšanu programmatūru, es tiešām negalvoju, ka tas rezultāts būs labs."

Nākamā gada 8. Jūnijā notiekošajās EP vēlēšanās būs jāievēl deviņi EP deputāti no Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti