REPORTĀŽA. Streikam gatavojas liela daļa Daugavpils pedagogu 

Vismaz 1500 Daugavpils pedagogu no 27 pilsētas izglītības iestādēm pievienosies Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) rīkotajam  streikam. Vairāk nekā 200 no tiem sešos autobusos ar sagatavotiem plakātiem dosies uz Rīgu, lai piedalītos gājienā.

Streikam gatavojas liela daļa Daugavpils pedagogu 
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Daugavpilī streikos liela daļa pedagogu

Daugavpilī savu darbu pilnībā pārtrauks 19 izglītības iestādes, savukārt astoņās mācību process notiks daļēji. 

Streikotāji aicina darba devējus, pie kuriem strādā pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu un jaunāko klašu skolēnu vecāki, būt saprotošiem un atbalstošiem, radot iespēju vecākiem apvienot darbu ar bērnu pieskatīšanu. Sabiedrībai  esot jāsaprot, ka pedagogi šobrīd cīnās par savas profesijas prestižu un jaunu skolotāju ienākšanu izglītības iestādēs, uzskata streikojošie pedagogi.

90% Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas pedagogu bija gatavi arodbiedrības streikam uz divām nedēļām vēl pērnā gada septembrī, tika saņemts arī vecāku atbalsts, kam sekoja nožēla, ka toreiz streiks tika atcelts.  

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas direktors Ilmārs Zučiks norādīja: "Tas, ko arodbiedrība šobrīd man ir iesniegusi, ir 104 cilvēki, kas gatavi no mūsu kolektīva kopā streikot. 20 dosies uz Rīgu, lai piedalītos gājienā."

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā pēc skolu tīkla optimizācijas ir apvienotas bijušās Daugavpils 10. un 12. vidusskola, kā arī divas pirmsskolas iestādes, tās streikā piedalās noteikti, apliecināja pirmsskolas pedagoģe Anna Pūtere.

"Kad latvietis parasti bubina kaut kur zem segas, klusībā, kad ir kaut ko neapmierināts un viss ar to arī beidzas. Mēs arī esam dusmīgi, ka streiks jau rudenī nenotika, – pabubinājām tad, beigās kaut ko drusciņ mums iedod un viss. Šoreiz ir tā, ka mēs vismaz parādam, ka, jā – mēs varam! Mums ir tā sava nostāja, panāksim, nepanāksim, tas jau ir cits stāsts. Jāsāk parādīt, ka tu tiešām dari, nevis tikai runā. Tas ir kā stāsts par izlietni, kura pil, un tu jau 5 gadus runā par to, ka gribi nomainīt. Ja tu tikai runāsi, no tā jau nekas nemainīsies. Bet, ja tu beidzot piezvanīsi meistaram vai beidzot nopirksim  jaunu, tad jau ir process uz priekšu. Arī šeit ir jāparāda sava nostāja, ka mēs tiešām varam, esam vienoti un kopā visi to varam izdarīt," atzīmēja Pūtere.

Arī dabaszinību skolotāja Elīza no Daugavpils būs to pedagogu vidū, kas papildinās streikotāju rindas: "Esmu jauns pedagogs, man patīk mans darbs, un man patīk strādāt ar maniem jauniešiem. Es vēlētos, lai būtu novērtēta atbilstoši savam darbam, lai es varētu dzīvo šajā valstī un arī labi dzīvot, strādājot skolā."

Latvijas Radio arī uzrunāja skolēnus, vaicājot, ko viņi domā par streiku:

Streikos tāpēc, ka maz maksā naudas skolotājiem, mana mamma ir pedagogs.

Mana arī strādā bērnudārzā, viņa streikos, jo maza alga.

Streikos, jo mazas algas, grib, lai cienītu skolotāju profesiju,  un lai skolotāji labāk dzīvotu. Par to runā skolā, dzirdam mājās un ziņās.

Neesot tikai algu jautājums

Streiks nav tikai algu jautājums, vairākkārt uzsvēra skolotāji.

Tāpat domā Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas direktors Ilmārs Zučiks: "Nav noslēpums, ka pedagogi šobrīd dara daudz vairāk, nekā tiek ierēķināts viņu darba stundās, saprot, ka, darot daudz vai darot vairāk, nekā viņiem tiek prasīts, nesaņem tādu atalgojumu, lai varētu uzturēt ģimeni, dzīvot cilvēkcienīgu dzīvi, tāpēc tas ir arī attieksmes jautājums, kādā veidā ar skolotāju sarunājas, kādā komunicē, tā ir kompleksa problēma, tas nav tikai algu jautājums, tas ir krietni plašāks jautājums."

Zučiks uzskata, ka pedagogiem ar streiku ir cerības ko panākt: "Cerības ir, ceram, ka būs arī panākumi. Kopš pēdējās reizes ir tā, kamēr nav manā kontā vai neesmu parakstīju algas pielikumu, tikmēr es neticu.  Taču jebkurā gadījumā jebkuras izmaiņas uz labo pusi ir labāk, nekā ir [pašlaik]."

Pedagogu streiku atbalsta vecāki, Daugavpils Valstspilsētas vidusskola saņēmusi daudzu vecāku pozitīvus atbalsta vārdus, arī tehniskais personāls atbalsta pedagogus. 

KONTEKSTS:

Laikus nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome nolēma 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu

Valdība apstiprināja atalgojuma grafiku, kā arī palielināja pedagogu zemākās stundas likmes, kas no 1. septembra paredz algu kāpumu vairākām pedagogu grupām.

Taču LIZDA ir neapmierināta ar valdības pieņemtajiem grozījumiem, norādot, ka tie ir nekvalitatīvi un sasteigti. Tādēļ arodbiedrība paziņoja, ka pieprasīs premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") demisiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti