Panorāma

Autotransporta direkcija paliek bez vadības

Panorāma

Armija ir gatava Valsts aizsardzības dienesta iesaukumam

Valdība atbalsta pedagogu algu pieaugumu

Valdība ceļ pedagogu atalgojumu; LIZDA jaunnedēļ prasīs Kariņa demisiju

No šī gada 1. septembra vairākām pedagogu grupām līdz ar zemākās stundas likmes palielinājumu pieaugs atalgojums. To citstarp paredz piektdien, 21. aprīlī, ārkārtas valdības sēdē apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos. Šo grozījumu kvalitāti pretrunīgi vērtējusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), kas nolēmusi 24. aprīlī sākt trīs dienu streiku, kā arī jaunnedēļ prasīt premjera demisiju.

ĪSUMĀ:

  • LIZDA vadītāja Inga Vanaga sēdē kritizēja sagatavotos grozījumus; arodbiedrība apšauba to kvalitāti. 
  • Ministrija un Anda Čakša uzskata – grozījumi noteikumos paredz streika prasību izpildi.
  • Arodbiedrība jaunnedēļ prasīs premjera Krišjāņa Kariņa demisiju.
  • Arī trīs dienu pedagogu streiks nākamnedēļ notiks.
  • No 1. septembra pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus, zemākā stundas likme – 8,50 eiro.
  • No septembra vispārējās izglītības pedagogiem mēneša darba algas likme – 1224 eiro.
  • Pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākā darba algas likme no 1. septembra – 1240 eiro.
  • Profesionālās vidējās izglītības iestāžu pedagogiem zemākā mēneša likme no septembra – 1020 eiro.
  • Augstskolu akadēmiskā personāla zemākās mēneša darba algas likmes no šī gada septembra augs par 13%.

Arodbiedrība neapmierināta – prasīs premjera demisiju

LIZDA vadītāja Inga Vanaga valdības sēdē kritizēja sagatavotos grozījumus,

tos pat nodēvējot par "haltūru, kura visiem kopā būs jālabo". Arodbiedrība apšauba pedagogu atalgojuma pieauguma aprēķinu kvalitāti, kā arī ir sašutusi par valdības lēmumu pieņemšanas procedūru.

Arodbiedrības vadītāja valdības sēdē aicināja ministrus nesteigties ar grozījumu pieņemšanu, lai arodorganizācija varētu izskatīt sagatavoto piedāvājumu. Vanaga sacīja: "Mēs nevaram gūt pārliecību tik īsā laikā, ka tiešām ir izpildīta visa streika vienošanās, ka pilnīgi visām pedagogu grupām ir paredzēts darba samaksas paaugstinājums."

Taču valdība bez iebildēm apstiprināja grozījumus.

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrija ar ministri Andu Čakšu ("Jaunā Vienotība") priekšgalā un premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzskata, ka apstiprinātie grozījumi noteikumos paredz streika prasību izpildi. 

Čakša un Kariņš par streika prasību izpildi
00:00 / 01:05
Lejuplādēt

LIZDA jau iepriekš paziņoja, ka pieprasīs premjera Kariņa demisiju, ja valdība akceptēs ar jauno pedagogu atalgojuma grafiku saistītos noteikumu grozījumus.

Tagad scenārijs piepildījies un arodbiedrība nolēmusi jaunnedēļ prasīt premjera Kariņa demisiju, portālam LSM.lv apstiprināja LIZDA komunikācijas stratēģiju vadītāja Ilze Zālīte.

Zālīte skaidroja, tas notiks nākamnedēļ, lai "juridiski sagatavotu" demisijas pieprasījumu. 

LIZDA jau iepriekš paziņojusi, ka valdības iecerētās izmaiņas neizpilda tās prasības, tāpēc jaunnedēļ plānotais streiks tāpat notiks.

Palielina zemāko darba algas likmi

Ministru kabineta noteikumu grozījumi izdarīti ar mērķi palielināt pedagogu un akadēmiskā personāla zemāko mēneša darba algas likmi saskaņā ar pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, kā arī noteikt slodzes sastāvu pedagogu darba slodzes līdzsvarošanai.

Apstiprinātie grozījumi paredz, ka no šī gada 1. septembra pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus, zemākā stundas likme būs 8,50 eiro. Pirmsskolas izglītības pedagogiem šī līkme būs 7,75 eiro.

Paredzēts, ka līdz 2025. gadam samaksa par zemāko stundas likmi sasniegs 10,35 eiro visām pedagogu grupām. 

Pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiks laika posmam no šī gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim indikatīvi paredz zemākās pedagogu darba algas kāpumu par 13,3%, salīdzinot ar 2022. gada 1. septembri.

Mēnešalga no 1. septembra pieaugs vairākām pedagogu grupām

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafiks paredz, ka no

šī gada 1. septembra vispārējās izglītības pedagogiem mēneša darba algas likme būs 1224 eiro.

Grozījumi paredz arī izglītības iestāžu vadītāju, viņu vietnieku un struktūrvienību vadītāju zemākās mēneša darba algas likmju izmaiņas, lai ievērotu grafikā noteikto principu, ka administratīvajam personālam tiek nodrošināta vismaz zemākā vienas darba stundas samaksas likme, kas nav zemāka kā vispārējās izglītības pedagogam. Vienlaikus jau tagad likums nosaka, ka izglītības iestādes vadītājā vietnieka atalgojumam jābūt vismaz 80% apmērā no konkrētās izglītības iestādes vadītāja atalgojuma.

Savukārt pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākā darba algas likme no 1. septembra būs 1240 eiro, kas ir par 15,8% vairāk nekā pagājušajā mācību gadā, kad zemākā darba algas likme bija 1070 eiro.

Noteikumu grozījumu anotācijā teikts, ka pedagogu algas palielināšanas grafiks paredz nevienlīdzības mazināšanu starp pirmsskolas un vispārējās izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, kas radusies atšķirīgu slodžu dēļ – pirmsskolas izglītības pedagogu slodze ir 40 darba stundas nedēļā, bet pārējiem pedagogiem no 1. septembra noteiktā darba slodze ir 36 darba stundas nedēļā.

Profesionālās vidējās izglītības iestāžu pedagogiem saglabājas noteiktā darba slodze 30 stundas nedēļā jeb 1320 darba stundas gadā, zemākajai mēneša darba algas likmei sastādot 1020 eiro.

Tāpat nozares ministrija atzīmēja, ka var veidoties situācija, ka atsevišķās pašvaldībās, kurās ir izglītības iestādes ar mazu skolēnu skaitu un lielu skolotāju skaitu, nebūs iespējams pilnībā nodrošināt pedagogiem zemākās darba samaksas likmi, tāpēc pašvaldībai kā izglītības iestādes dibinātājam būs jāmeklē risinājumi papildu finansējuma nodrošināšanai vai jāpieņem lēmumi par izglītības iestāžu optimizāciju.

Lai vienotos par minimālajām prasībām turpmākai slodzes sabalansēšanai, plānots līdz 31. maijam izstrādāt vadlīnijas darba slodzes līdzsvarošanai visām pedagogu grupām, tai skaitā atbalsta personālam. Papildus līdz 31. oktobrim ministrija plāno veikt arī visu pedagoģisko amatu, izņemot akadēmisko personālu, izvērtēšanu algas likmes gradācijas noteikšanai.

Likmes paaugstinātas arī augstskolu pedagogiem

Augstskolu akadēmiskā personāla zemākās mēneša darba algas likmes no šī gada septembra tiks paaugstinātas par 13%, saglabājot līdzšinējās atlīdzības atšķirības proporcijas starp amatiem.

Ministrija norādīja, ka sākotnēji panāktā vienošanās ar LIZDA paredzēja nenoteikt zemāko mēneša darba algas likmi asistentiem, rektoriem, prorektoriem, dekāniem, katedras vadītājiem un prodekāniem no 1. septembra, taču ministrija secinājusi, ka saskaņā ar pašreizējo normatīvo regulējumu šiem amatiem joprojām ir jānosaka zemākās mēneša darba algas likmes, jo tie ir pedagoģiskā personāla amati.

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafikā paredzēts, ka

no 1. septembra profesoriem zemākā mēneša darba alga būs 1982 eiro, asociētiem profesoriem – 1587 eiro, docentiem – 1270 eiro, lektoriem – 1017 eiro, asistentiem – 810 eiro, savukārt pārējiem amatiem tiks saglabātas pašreizējās proporcijas atlīdzības atšķirībā starp amatiem.

Lai šogad nodrošinātu nepieciešamo finansējumu akadēmiskā personāla atlīdzībai, 2 821 222 eiro tiks piešķirti no jau apstiprinātā finansējuma augstākajai izglītībai, bet no 2024. gada ik gadu papildus nepieciešami 8 559 486 eiro.

Šogad papildu nepieciešami 11,8 miljoni eiro

Papildus nepieciešamais finansējums visu pedagogu darba samaksas nodrošināšanai 2023. gadam ir 11,8 miljoni eiro, 2024. gadam no 2023. gada 1. septembra palielinātās pedagogu darba samaksas nodrošināšanai – 35,6 miljoni eiro, savukārt pedagogu darba samaksas palielinājumam no 2024. gada 1. janvāra nepieciešamais finansējums tiks noteikts atbilstoši zemākās mēneša darba algas likmes palielinājumam. 

Ministrija norādīja, ka bērnu no 1,5 līdz četru gadu vecumam izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksa tiek finansēta no pašvaldību budžetiem. Pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai finanšu līdzekļus nepieciešams rast no pašvaldības budžetiem.

Lai nodrošinātu pedagogu atalgojuma palielināšanas grafika izpildi, nepieciešams palielināt viena izglītojamā izmaksas pirmsskolas un vispārējās izglītības programmās. Papildus nepieciešamais finansējums mērķdotācijām pašvaldībām šogad ir 5 326 441 eiro, tai skaitā 4 312 3314 eiro mērķdotācijām pašvaldību pamata un vispārējās vidējās izglītības iestāžu, speciālo pirmsskolas grupu un bērnu no piecu gadu vecuma izglītošanā iesaistīto pedagogu darba samaksai. 1 014 127 eiro paredzēti pārējo mērķdotāciju sadalījumam starp pašvaldību speciālās izglītības iestādēm, profesionālām izglītības iestādēm un interešu izglītībai.

KONTEKSTS:

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome nolēma 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu

LIZDA atgādināja, ka piekāpsies tikai tad, ja tiks izpildītas visas prasības un tās tiks apstiprinātas Ministru kabineta noteikumos. Valdība pedagogu atalgojuma grafiku apstiprināja sēdē otrdien, 18. aprīlī. LIZDA gan pārmeta valdībai, ka algas paaugstināšanas grafiks sagatavots novēloti un ka piektdien nevar pagūt novērtēt, vai pieņemtie noteikumu grozījumi paredz visu streika prasību izpildi. LIZDA tāpat bažījas par to, vai algu pieaugums attieksies arī uz skolu administrāciju, logopēdiem, sociālajiem pedagogiem un citām grupām.

LIZDA paziņoja, ka pieprasīs premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") demisiju, ja valdība akceptēs ar jauno pedagogu atalgojuma grafiku saistītos noteikumu grozījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti