Panorāma

Daugavai skalojot dambi, jēkabpilieši evakuējas

Panorāma

VID ģenerāldirektorei I. Jaunzemei ļauj atgriezties amatā

Barikādes – uzticības, izturības un vienotības laiks

1991. gada barikāžu atcerei Zaķusalā iededz piemiņas ugunskuru

Pirms 32 gadiem šajā laikā Rīgā sāka būvēt barikādes, lai aizturētu PSRS specvienības no iekļūšanas Ministru kabineta, Saeimas un citās Latvijai svarīgās ēkās. To vidū bija arī Latvijas Televīzijas nams Zaķusalā, un tur piektdien, 13. janvārī, iekurts piemiņas ugunskurs.

Atceroties barikādes, bieži tiek izcelta iedzīvotāju vienotība, uzticība un izturība, stājoties pretī specvienībām. Pilsētas ielas bloķēja lauksaimniecības tehnika, Doma baznīcā bija ierīkots medpunkts. Un tūkstošiem cilvēku vienoti aizstāvēja Rīgu.

Šodien 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais uzsvēra, ka atmiņas par pagātni un iemesliem, kāpēc iedzīvotāji devās ielās, jāuztur dzīvas.

Pie piemiņas ugunskura šovakar jaunsargu zvērestu deva desmitiem jauniešu, kuri paši barikādēs nepiedalījās, bet izvēlējušies tieši šo laiku, lai apliecinātu savu patriotismu.

Runājot par barikādēm, visbiežāk tiek izcelta iedzīvotāju drosme, vienotība un apņemšanās pretoties PSRS varai. Tomēr šis laiks ir svarīgs arī bruņotajiem spēkiem.

Dažādi barikāžu piemiņas pasākumi tiek plānoti arī nākamnedēļ. 20. janvārī piemiņas ugunskurs degs arī Doma laukumā.

KONTEKSTS:

1991. gada janvārī, pēc Padomju armijas un iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram, barikādes tika būvētas arī Rīgā. Tolaik 50 tūkstoši cilvēku ilgāk nekā nedēļu aizstāvēja pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona blokiem, kā arī novietoja smago tehniku ap stratēģiski svarīgām vietām – Augstāko Padomi, Ministru Padomi, Latvijas Radio Doma laukumā un televīzijas centru Zaķusalā.

20. janvārī pirms 32 gadiem pie Iekšlietu ministrijas apšaudē dzīvību zaudēja pieci cilvēki, bet citi guva ievainojumus. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti