Pagājušā gada oktobrī VP saņēma iesniegumu no Dabas aizsardzības pārvaldes par to, ka 26. oktobrī Mārupē, Kantora ielā, nelikumīgi nozāģēts dižozols.
Saistībā ar notikušo VP tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 319. panta pirmās daļas – par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, tas ir, ja valsts amatpersona tīši vai aiz nolaidības neizdara darbības, kuras tai pēc likuma vai uzlikta uzdevuma jāizdara, un ja ar to radīts būtisks kaitējums. Par šādu noziegumu likumā
paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods.
Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka būvvaldes amatpersona, izskatot būvprojektu, rīkojusies pretrunā amata aprakstā noteiktajam, proti, nav izskatījusi iesniegtā projekta tiesiskumu un pamatotību saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem, normatīvajiem aktiem un Ministru kabineta noteikumiem. Tajā skaitā neņemot vērā to, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi 38.2. apakšpunktu Mārupē, Kantora ielā 115, augošais parastais ozols Quercus robur ir dabas piemineklis, aizsargājams koks – dižkoks. Kā rezultātā 2021. gada 27. jūlijā izdevusi būvatļauju, ar kuru atļauj rindu mājas (jaunbūves) būvniecību šajā vietā.
Personas nolaidīgas rīcības rezultātā videi tika nodarīti zaudējumi 11 008,06 eiro apmērā.
Šā gada 15. decembrī VP kriminālprocesu nosūtīja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret minēto valsts amatpersonu.
Aizdomās turētajai personai tika piemēroti drošības līdzekļi – aizliegums izbraukt no valsts un dzīvesvietas maiņas paziņošana.
Saistībā ar Mārupes dižozola nozāģēšanu Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē šobrīd turpinās izmeklēšana citā kriminālprocesā, kas uzsākts pēc Krimināllikuma 109. panta pirmās daļas un 114. panta – par patvaļīgu koku ciršanu svešā mežā vai citā svešā zemes platībā un par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums.
KONTEKSTS:
Mārupē pērnā gada oktobrī nozāģēja vismaz gadsimtu vecu ozolu. Iespējams, koks nozāģēts, jo tas traucēja blakus esošajai jaunbūvei. Saistībā ar šiem būvobjektiem prokuratūra jau vairākkārt vērsusies tiesā.
Sākotnēji policija sāka kriminālprocesu par patvaļīgu koku ciršanu, bet pārkvalificēja pēc Krimināllikuma panta par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Pavasarī vienu personu noteica par aizdomās turamo.
Nozāģētā dižozola tuvumā noritēja rindu māju projekta "Dižozolu nami" būvdarbi. Projekta "Dižozolu nami" attīstītājs un būvuzņēmējs ir SIA "Zeninvest".
Šogad oktobrī Administratīvās rajona tiesa lēmusi par būvatļaujas atcelšanu un iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu, kas nozīmē – Mārupē uzbūvētā ēka pie nozāģētā dižozola būs jānojauc.