Panorāma

Žogs sākumā, kameras vēlāk. Premjere apmeklē austrumu robežu

Panorāma

Panorāma

Trīs ukraiņu ārsti Rīgā apgūst mikroķirurga prasmes

Ukraiņu ārsti Rīgā apgūst mikroķirurga prasmes – talkā nāk pat vistas

Mūsu frontes līnija ir spilgti izgaismotā slimnīcas operāciju zāle. Taču, lai glābtu ievainotos karavīrus, arī mums jāmācās jauni paņēmieni, atzīst trīs ukraiņu ķirurgi, kuri Ārlietu ministrijas finansēta projekta ietvaros dzīvo un mācās Latvijā. Reāli tas nozīmē, ka jau no agra rīta līdz vēlai naktij viņi stažējas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS). Tur viņi apgūst, kā cīnīties ar infekcijām, kas šobrīd slimnīcās Ukrainā ir ļoti akūta problēma, un mikroķirurga iemaņas. Lai iemācītos sašūt vissmalkāko cilvēka asinsvadu, talkā nāk vistas.  

Brīdinājums!

Sižetā nepatīkami skati.

Traumatologs Miroslavs Dosiaks, mikroskopā redzot 15 reižu palielinājumā, šuj smalku asinsvadu vistas spārniņā. Darbības brīžiem koriģē mikroķirurgs Olafs Libermanis – viņa skolotājs Rīgā. 

"Mums ir ļoti daudz ievainoto, kam ir audu un kaulu bojājumi. Tos vajag ārstēt. Palīdzēt. Kā saka – ja nav variantu, tas samazina izvēles iespējas.  Nav citas izejas. Jāmācās. Jāpalīdz tiem cilvēkiem. Tas ir mūsu karš!" teic Miroslavs.

Trīs ukraiņu ārsti ir maksimāli koncentrējušies, apgūstot jaunās iemaņas. Vistas gan bija pārsteigums!

"Uz vistas? Ziniet, vista ir brīnišķīgs paraugs. Ļoti trausla, kad tikko sākām, mēs to pat negaidījām. Tik ļoti maza. Visām kustībām jābūt liegām un precīzām. Man likās, ka manas kustības tādas ir, bet izrādījās, ka nav gan," smaidot atzīst Ļvivas Sv. Lūka slimnīcas traumatoloģe Marija Kuzeikiva. "Mēs laikam visi esam vēl pieaugušāki kļuvuši. Ārstiem šis ir veids, kā cīnīties, kā palīdzēt. Mūs aizsargā, bet mums šiem aizstāvjiem jāpalīdz atgriezties dzīvē."

Žitomiras slimnīcas ortopēds Oleksandrs Zaritskis uzsvēra, ka viņiem šobrīd daudz vairāk nekā agrāk nepieciešamas mikroķirurģijas tehniku prasmes: "Lēveru pārstādīšana. Mīksto audu bojājumu slēgšana. Rekonstrukcija. Tāpēc arī mācāmies pie kolēģiem."

Bez ironijas Mārtiņš Malzubris slavē vistas un tītara spārnus kā unikālu materiālu. Ja var sašūt smalko asinsvadu vistai, to var arī cilvēkam. 

"Pietiekami labs modelis. Pietiekami salīdzināms reālajam cilvēka asinsvadam. Ja to var paveikt, sašūt laboratorijā, tad par 80% to jau var veikt arī cilvēkam," skaidroja traumatologs ortopēds, mikroķirurgs Mārtiņš Malzubris.  

Mikroķirurgs Libermanis atzina – agrāk šos ievainotos neizglāba, viņi palika uz kaujas lauka.

"Tagad karavīru glābēji ir tik efektīvi, ka savāc karavīrus un viņi izdzīvo. Izdzīvo līdz stacionāram. Un tad rodas jautājums, ko ar viņiem darīt stacionārā," sacīja Libermanis.

Ukraiņu ārsti mācās ne vien šajā laboratorijā, bet arī arī palātās un operāciju zālēs. Otra lieta, ko viņi apgūst, ir cīņa ar infekcijām, jo ne vien mikroķirurgu trūkums, bet arī intrahospitālās infekcijas ir ļoti liela problēma Ukrainā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti