Tikai tagad izdevies reāli demontēt pirmo šādu vadu Rīgā, Tērbatas ielā 28, lai rādītu priekšzīmi citiem namu apsaimniekotājiem.
Tērbatas ielas 28 nama īpašnieka "Tervetia filistru biedrība" valdes priekšsēdētājs Edgars Kvālis atklāja, ka "par iespēju demontēt vadu esam cīnījušies vairākus gadus, iesaistot arī atbildīgās institūcijas, jo šie vadu mudžekļi degradē visu vidi".
Lai atvieglotu un padarītu šo procesu saprotamāku, ir izveidots informatīvs materiāls "8 soļi pareizai nelegālu gaisa vadu demontāžai", kurā pieejama arī papildu informācija, piemēram, kur atrast nepieciešamos speciālistus.
Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange pauda pārliecību, ka ar šo simbolisko pirmo demontētu nelegālo gaisa vadu būs iekustināts process pilsētvides sakārtošanai un jumtu atbrīvošanai no pārlieku blīvā gaisa vadu apjoma.
"Nevienam nepiederoši un patvaļīgi starp ēkām izvilkti vadi un kabeļi [..] bieži vien apgrūtina gan ēkas remonta darbus, gan arī tās uzturēšanu kārtībā.
Šobrīd pašvaldībā ir skaidra kārtība, kas būtu jādara namu apsaimniekotājiem, lai risinātu šo problēmu, un jautājumu gadījumā apsaimniekotāji aicināti sazināties ar Pilsētas attīstības departamentu," pastāstīja Lange.
Savukārt "Tet" valdes loceklis Edgars Grandāns norādīja, ka "šis ir simbolisks solis, kas parāda – vairs netiks tolerēta ēnu ekonomika, kura reāli eksistē virs mūsu galvām".
Lai varētu demontēt gaisa vadu, Rīgas Pilsētas attīstības departaments aicina vadīties pēc norādītajiem četriem soļiem:
- Pirmais solis – namu apsaimniekotājam pārliecināties, vai gaisa vads ir marķēts jeb apzīmēts kā piederošs kādam telekomunikāciju operatoram. Departaments vairākkārt ir aicinājis pakalpojumu sniedzējus marķēt savus vadus un kabeļus, lai tos varētu atpazīt.
- Otrais solis – vērsties Pilsētas attīstības departamentā, lūdzot konstatēt patvaļīgu un nesaskaņotu gaisa vadu uzstādīšanu. Tad departamenta būvinspektors uzliks par pienākumu gaisa vada īpašniekam saskaņot patvaļīgo būvniecību, ja to pieļauj normatīvie akti, vai arī demontēt gaisa vadu. Katru gadījumu vērtē atsevišķi, parasti tam dodot termiņu – 6 mēneši.
- Trešais solis – nama pārvaldniekam pēc iedzīvotāju pieprasījuma ir tiesības organizēt gaisa vada demontāžu, sagatavojot darba zīmējumu, kurā redzams gaisa vada novietojums. Ja gaisa vads ir savienots ar blakusesošajām ēkām, tā demontāža ir jāsaskaņo ar to pārvaldniekiem vai īpašniekiem, lai gaisa vada demontāža būtu droša.
- Ceturtais solis – pēc kabeļa demontāžas Pilsētas attīstības departamentā jāiesniedz izpildmērījums, kurā redzams, ka gaisa vadi ir demontēti. Tas nepieciešams, lai veiktu izmaiņas topogrāfiskajos datos.
Liegums izbūvēt jaunus gaisa vadus Rīgas vēsturiskajā centrā un prasība pārvietot tos pazemē rekonstrukcijas laikā ir spēkā jau kopš 2006. gada. Spēkā esošais regulējums nosaka, ka Rīgas vēsturiskajā centrā uz jumtiem nedrīkst izvietot jaunus gaisa vadu kabeļus, tomēr šis regulējums nav ticis aktīvi ievērots. 2022. gada septembrī norisinājās pirmā diskusija "Vados sapinušies", kurā par nelegālo gaisa vadu demontāžu izskanēja teju vienprātīgs tās dalībnieku viedoklis, ka no nelegālajiem gaisa vadiem Rīgas vēsturiskajā centrā, ko tur nedrīkst ierīkot jau kopš 2006. gada, ir jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk. 2023. gada 15. augustā tika demontēts pirmais nelegālais gaisa vads.