Rīga no 2027. gada taisās īstenot vērienīgu pilsētas «zaļināšanas» projektu

Rīgas pašvaldība spērusi soli pretim kļūšanai par "zaļāku" pilsētu – otrdien domes atbildīgajā komitejā atbalstīja Rīgas zaļināšanas plāna izstrādi, ko grasās īstenot no 2027. gada piecu gadu laikā. Par starta šāviņu projekta sākumam nākamnedēļ deputātiem vēl būs jālemj domes sēdē.

Rīgas zaļināšanas plāns pilsētā būs jaunums. Tas attieksies ne tikai uz kādas konkrētas vietas vai apkaimes attīstību, bet uz visu Rīgu. Tā teica domē, stāstot, ka citas Eiropas pilsētas jau ir sākušas darboties. Jāatzīmē, ka Eiropas Savienības Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam paredz pilsētām, kurās dzīvo vairāk nekā 20 000 cilvēku, izstrādāt pilsētvides zaļināšanas plānus. Rīgas mērķis esot pielāgoties klimata pārmaiņām.

Kopā Rīgai būs četri virzieni, kā pilsētā uzlabot vides kvalitāti. Tātad – mazināt lietus plūdus, ūdeni novadot, piemēram, krūmiem un kokiem. Tad pašvaldība gatavojas saglabāt bioloģisko daudzveidību un nodrošināt pieejamo zaļo infrastruktūru jeb parkus, skvērus, zaļos laukumus un tamlīdzīgi, lai paaugstinātu dzīves kvalitāti. Kā ceturtais virziens ir mazināt karstumsalu efektu – tās ir asfaltētās vai betonētās teritorijas, kas karstajā laikā uzsilst vairāk nekā citas vietas, respektīvi, tās ir vietas, kur ir maz augu, lietussargu vai nojumju.

Jānorāda, ka patlaban Rīga šo plānu vēl pat nav sākusi izstrādāt. Otrdien plāna izstrādei zaļo gaismu ir devusi Mājokļu un vides komiteja, bet pagājušajā gadā – Pilsētas attīstības komiteja. Gala lēmums vēl būs jāpieņem nākamnedēļ Rīgas domes sēdē. 

Uzdevums – pašvaldībai plānu izstrādāt līdz 2026. gada vasaras nogalei. Tad arī būs zināmi konkrēti plāni, ko pašvaldība taisās darīt, stāstīja domes Nozaru politikas plānošanas nodaļas vadītājs Jānis Ušča.

Rīgas domes Nozaru politikas plānošanas nodaļas vadītājs par zaļināšanas plāniem
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

"Koku un krūmu stādījumi, dobju papildu veidošana. Mērķtiecīgi skatīties, kādā veidā mēs varam veicināt zaļo teritoriju attīstību, kopšanu, tai skaitā privātajos īpašumos. Tie var būt dažāda veida risinājumi gan kā atsevišķi projekti, kurus pašvaldība īsteno pati savās teritorijās, gan arī tie var būt kā atbalsta instrumenti, kur mēs veicinām gan sabiedrību, gan ēku un teritoriju īpašniekus ar dažādiem atbalsta mehānismiem veidot un attīstīt zaļo infrastruktūru arī savā teritorijā, tādējādi uzlabojot gan lokālā mērogā mikroklimatu, gan arī kopējo vides kvalitāti pilsētā," skaidroja Ušča.

Līdz Rīgas zaļināšanas projektam Tērbatas ielā pilotprojektā tuvāko gadu laikā pašvaldība paredz ieviest atsevišķus zaļos elementus, piemēram, apzaļumotās ēku sienas. Tas varēšot būt kā ieskats tam, kā Rīgā kopumā taisās attīstīties.
Iedzīvotāju aktīvistu biedrībā "Pilsēta cilvēkiem" norādīja, ka plāns negarantē, ka viss ieplānotais būs īstenots. Lielāka uzmanība jāvelta Rīgas vēsturiskajam centram. 

"Pilsēta cilvēkiem" valdes loceklis Brunis Ķibilds par Rīgas zaļināšanas plāniem
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

"Pilsēta cilvēkiem" valdes loceklis Brunis Ķibilds norādīja: "Noteikti viens pozitīvais aspekts ir tas, ka šāds plāns vismaz dotu kādu objektīvu atskaites sistēmu. Tas, ko varētu plānot, [ir] investīcijas, izvērtēt sasniegto, kur jāpievērš uzmanība. Bet joprojām paliek svarīga politiskā griba un vēlme īstenot laika gaitā, lai šis nav tikai tāds darbības imitācijas pasākums. Zaļināšanas pasākumus noteikti vajadzētu sākt ātrāk un negaidīt šos divus vai pat trīs gadus līdz plāna uzsākšanai. Ir zināms "Centrs sporta kvartāls", kur jau vairākus gadus vietējie ceļ trauksmi par koku trūkumu Brīvības, Avotu [ielā] – šīs maģistrālās ielas, kur cilvēkiem daudz vairāk uzlabotu laika pavadīšanu."

Zaļināšanas plānam jāstājas spēkā 2027. gadā, paredzēts, ka tas jāīsteno līdz 2031. gada nogalei. Pašvaldības galvenā uzmanība – Rīgas vēsturiskais centrs. Izmaksas varot būt vairāki miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti