SAB: Ķīnas intereses mūsu reģionā iezīmējas arvien jūtamāk

Ķīnas intereses mūsu reģionā – tās politiskā un ekonomiskā klātbūtne – iezīmējas arvien jūtamāk, aģentūrai LETA atzina Satversmes aizsardzības birojā (SAB), komentējot vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu.

SAB atbilstoši savai kompetencei regulāri informē un brīdina Latvijas amatpersonas, tostarp Saeimas deputātus, par riskiem, kādi var rasties, apmeklējot valstis ārpus Eiropas Savienības (ES) un NATO.

Kopumā SAB rekomendē ne tikai politiķiem, uzņēmējiem, pētniekiem, bet katram, kurš plāno braucienu uz valstīm ārpus ES un NATO, izvērtēt iespējamos riskus, kādi var rasties, dodoties uz konkrēto valsti.

"Ķīnas intereses – politiskā un ekonomiskā klātbūtne – mūsu reģionā iezīmējas aizvien jūtamāk. Jāņem vērā, ka sadarbība ar trešajām valstīm var ietvert riskus ar tendenci apdraudēt ne tikai iesaistīto pušu, bet arī valsts drošību," uzsvēra SAB.

Svarīgi apzināties, ka braucieni, kas tiek sponsorēti no uzņemošās valsts puses, var nebūt vērsti vien uz draudzīgu sadarbību un iespēju prezentēšanu, bet var ietvert arī mērķtiecīgus mēģinājumus veidot ilglaicīgus kontaktus ar konkrētām personām, kurām ir zināšanas, ietekme vai piekļuve informācijai, norādīja SAB.

Plašāk par trešo valstu radītajiem riskiem Latvijas valsts drošībai būs iespējams uzzināt, iepazīstoties ar SAB 2023. gada darbības pārskata neklasificēto daļu, kas tiks publicēta drīzumā.

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) plāno vērtēt vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu.

Patlaban vairāki Saeimas deputāti, kas sadarbojas ar Ķīnas parlamentu, atrodas Ķīnā. Grupas vadītājs Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā" (LPV)) publiski paudis, ka braucienu apmaksā Ķīnas valdība.

No  deputātu grupas braucienā par Ķīnas valdības naudu devies tās vadītājs Šlesers, kā arī Ričards Šlesers (LPV), Kristaps Krištopans (LPV), Ramona Petraviča (LPV), Linda Liepiņa (LPV), Viktorija Pleškāne ("Stabilitātei") un divi deputāti no Nacionālās apvienības – Aleksandrs Kiršteins un Edmunds Teirumnieks.

Latvijas Televīzija noskaidrojusi, ka pretēji Šlesera publiski rakstītajam šis nav komandējums, jo Saeimas prezidijā iesniegums par komandējumu nav iesniegts un līdz ar to nav arī apstiprināts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti