Projekta «Volna» aktīvisti apņēmušies krievvalodīgajiem Latvijā parādīt ziņas bez Krievijas propagandas slāņa

Krievvalodīgo apziņošanas platforma, kas jau pusotru gadu darbojas Latvijā – "Telegram" kanāls "Volna" –, bija viens no pirmajiem, kas informēja par Viļņā notikušo uzbrukumu Alekseja Navaļnija līdzgaitniekam Leonīdam Volkovam, bet vēl tajā sīkāk izklāstīti plāni protestiem pret nedemokrātiskajām Krievijas prezidenta "vēlēšanām" Rīgā šajā nedēļas nogalē. Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga norāda – viņu kanāls un tajā paustā informācija patīkami pārsteidzis. Kas ir aktīvisti, kas sākuši kanāla darbību?

Kanāls „Volna” - informācijas sniedzējs ne tikai Krievijas emigrantiem
00:00 / 07:15
Lejuplādēt

"Akcija pret Krievijas Federācijas prezidenta "vēlēšanām" Rīgā. Kas būs? Kā sagatavoties? Piektdien būs plakātu meistardarbnīca akcijai pie vēstniecības. Svētdien pulksten 12 pretim Krievijas vēstniecībai pie Alekseja Navaļnija piemiņas vietas notiks protesta akcija pret Krievijas agresiju Ukrainā, un arī pret teroru un represijām pašā Krievijā. Krievijas kolonijā nogalinātā Navaļnija cīņu biedri aicina piedalīties akcijā "Pusdienlaiks pret Putinu" – plkst. 12 ierasties vēlēšanu iecirkņos un nobalsot pret esošo prezidentu" – šādu informāciju izplatījis medijs "Volna", kas darbojas vietnē "Telegram".

Ar tā redaktoru Nikolaju Ovčiņņikovu Latvijas Radio tikās neformālā atmosfērā grāmatnīcā "Novaya Riga", kur iespējams arī iedzert kafiju.

"Es Maskavā un Sanktpēterburgā strādāju izdevumā "Afisha Daily" – tas bija dzīvesstila izdevums, kur daudz rakstīju par izklaidi un sabiedrību. Kad sākās pilna mēroga karš Ukrainā, atbraucu šurp. Esmu aizgājis no Krievijas izdevumiem, bet turpināt nodarboties ar kaut ko, kas saistīts ar pilsētas dzīvi, man bija interesanti. Lietuvā jau bija parādījies "Volna" – projekts, kurā darbojās Iļja Kļišins, Maksims Poļakovs, Dima Koļizevs – viņi veidoja mediju par pilsētu, par tur notiekošo krievu valodā – cilvēkiem, kuri tikko ieradušies, bēgļiem, krievvalodīgajiem. Mēs visi esam krievu žurnālisti, mums visiem ir vairāki darbi, "Volna" ir viens no svarīgākajiem," par kanāla darbību stāstīja Ovčiņņikovs.

Viņš vada arī uzņēmumu "Noesis.Games", kas veido multimediju saturu cilvēktiesību organizācijām, un pirms diviem gadiem bija spiests pamest Sanktpēterburgu, jo šis darbs, paliekot Krievijā, kļuva riskants. Turklāt viņa sieva, kas arī ieradusies Latvijā, strādā opozīcijas medijā "Holod". "Volna Latvija" palīdzējuši nodibināt kolēģi no "Volna Lietuva". 

"Telegram" kanāls darbību sāka 2022. gada augustā.

Tagad šī zīmola uzņēmumi saturu rada pavisam septiņās valstīs – arī Polijā, Vācijā, Serbijā, Melnkalnē, Kirgizstānā, stāstīja žurnālists.

"Tu esi atbraucis uz jaunu valsti, un tu zaudē saikni ar realitāti. Īsti nesaproti, kas te notiek. Mūsu uzdevums ir dot piecu minūšu kopsavilkumu par jaunākajām ziņām, notikumiem un tā tālāk. Vietējiem medijiem ir sava dienaskārtība un sava auditorija, tie lieliski atspoguļo politiku, ekonomiku, sociālo sfēru.

Bet problēma ir tāda, ka tie nedod to, ko, piemēram, vajadzētu man – cilvēkam, kas pavisam nesen šeit ir ieradies un neko nesajēdz "bāzes jautājumos", kas vietējiem ir pašsaprotami – no nodokļu nomaksas līdz atkritumu šķirošanai," stāstīja Ovčiņņikovs.

"Rīga ir notikumiem piesātināta"

"Volna Latvija" redaktors skaidroja, ka, kaut gan absolūti ir pret Krievijas agresiju Ukrainā un represijām pret demokrātijas cīnītājiem Krievijā, kanālā apzināti ievēro neitralitāti. Plašāku informāciju par frontē un Krievijas iekšienē notiekošo varot atrast Krievijas opozīcijas medijos, kuru redakcijas arī ir pārcēlušās uz ārzemēm, tajā skaitā uz Latviju. Turklāt padziļinātai analīzei "Volna Latvija" neesot resursu.

Kanāla saturu Ovčiņņikovam palīdz veidot redaktore Ilga Platais, repatriante no Krievijas, un fotogrāfs Aleksejs Abaņins, bet birojam telpas atvēlējis opozīcijas žurnālistu atbalsta centrs "Media Hub Riga". Protams, līdzās iesakāmo kultūras notikumu afišai regulāri parādās informācija par Putina pretinieku akcijām Rīgā, un nereti arī "Volna Latvija" ir vienīgā, kas par tām vēsta.

"Tā ir atsevišķa problēma, īpaši tā attiecas uz mītiņiem, ko rīko cilvēki no Krievijas, kas ir atbraukuši šurp, uzstājas pret karu un atbalsta opozīciju. Piemēram, šeit, Esplanādē, bija izstāde par pretošanās dalībniekiem Krievijā un par to neuzrakstīja neviens medijs latviešu valodā. Mums negribētos atrasties pašiem savā burbulī, bet dalīties ar citiem krievvalodīgajiem, kuri varbūt neorientējas notiekošajā," norādīja Ovčiņņikovs.

"Šeit notiek dažādi mītiņi, akcijas, koncerti. Rīga tiešām ir pilsēta, kas piesātināta ar notikumiem. Mūsu uzdevums ir sniegt cilvēkiem izvēles iespējas –

piemēram, grāmatnīcā "Novaya Riga" notiek kāda lekcija, klubā "Laska" – koncerts vai varbūt vajag aizbraukt uz "Aleponiju" – tur būs kārtējais brīnišķīgais indie mūzikas pasākums!"

Darba lauks ir plašs

Latvijas vīzu režīms pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā agresorvalsts pilsoņiem nav labvēlīgs. Šeit uzturas neliels skaits cilvēku ar humānajām vīzām, par pamatu uzturēšanās atļaujas saņemšanai var būt arī īpašums. Taču "Volna Latvija" saturu neveidojot tikai cilvēkiem, kas kara dēļ pārcēlušies šurp no Krievijas.

"Pirmkārt, ir ukraiņi, kuri lasa krieviski un arī grib uzzināt jaunumus. Ir liela baltkrievu kopiena. Ir cilvēki no Centrālāzijas – no Kazahstānas un Uzbekistānas – un ir arī daudz vietējo krievvalodīgo. Darba lauks ir plašs, un uzdevums ir parādīt ziņas bez propagandas uzslāņojuma.

Tāpēc, ka Latvijā sākotnēji nebija nobloķēti daudzi Krievijas masu informācijas līdzekļi, cilvēki ir dzīvojuši ar tiem ciešā apskāvienā.

Tā kā mēs pēc savas pieredzes labi zinām, kā darbojās Krievijas propaganda, mūsu uzdevums ir nonākt arī līdz šiem cilvēkiem. Tas ir ilgs process, bet ceram, ka tas būs veiksmīgs," skaidroja Ovčiņņikovs.

Sloga: Šis medijs padziļināti vēsta par notikumiem Latvijā

Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga akcentēja, ka vēršanās pret žurnālistiem notiek arī citās valstīs, kas ir Krievijas ietekmes zonā, un daudzi no viņiem meklē patvērumu Baltijā. Veido opozicionāru saturu iedzīvotajiem dzimtenē un veido arī mediju jaunuzņēmumus.

"Protams, ka šai grupai ir nepieciešama informācija, kas notiek viņu mītnes zemē un kas notiek apkārt. Kur ir pieprasījums, rodas piedāvājums. "Volna" mēģina primāri apkalpot emigrācijas kopienas," sacīja Sloga.

Baltijas Mediju izcilības centrs arī ir sniedzis ieguldījumu "Volna" attīstībā, gan rēķinoties, ka tas ir nišas medijs.

"Kas, manuprāt, ir ļoti būtiski – bieži sakām, ka cilvēkiem, kas šeit ir iebraukuši, neinteresē, kas šeit notiek. Bet šis medijs padziļināti vēsta par notikumiem Latvijā. 

Es sekoju tam līdzi profesionālu interešu dēļ, un man dažkārt ir bijis pārsteigums, ka viņi par kultūras norisēm atrod lietas, ko es Latvijas tradicionālajos medijos neesmu atradusi," kanālu raksturoja Sloga.

Ovčiņņikovs, kuru īpaši interesē rokmūzika, tikmēr uzsācis arī sadarbību ar pašmāju portālu "Delfi", veidojot mūzikas apskatus. Viņš ir nokārtojis arī latviešu valodas eksāmenu zemākajā līmenī un turpina mācīties valodu. Kaut gan viņš regulāri aiziet līdz Navaļnija piemiņas vietai pie Krievijas vēstniecības, par piedalīšanos akcijā "Pusdienlaiks pret Putinu" sarunas brīdī Ovčiņņikovs vēl nebija izlēmis. Kanāls "Volna" ar balsošanas plusiem un mīnusiem aicina iepazīties izdevumā "Novaya Gazeta Europe" un Krievijas opozīcijas portālā "Mediazona".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti