Dienas ziņas

Eiropas Savienība stiprina mediju brīvību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Īpašā programmā māca namdara prasmes

Sentēvu namdara prasmes māca īpašā programmā

Lai saglabātu un nodotu tālāk izzūdošās namdara amata prasmes, Bulduru tehnikuma Koka darbnīcā izveidota īpaša programma. Tajā ikviens, kurš vēlas atjaunot, restaurēt, būvēt no jauna pēc sentēvu metodēm māju, apgūst pamatprasmes. Lai mācības būtu praktiskākas, 11 dalībnieki no dažādiem novadiem kopā ar meistariem atjaunoja 100 gadus vecu pirts māju.

Divi meistarklases dalībnieki – lauksaimnieks Kārlis Jēkabsons un arborists un alpīnists Normunds Zuševics – mēra siju, lai varētu kopīgā darbā to nostiprināt uz atjaunojamās Burtnieku pirts mājas. Viņiem ir arī pašiem savas ieceres, ko darīt ar apgūtajām prasmēm.

"Man pašam ir lauku māja, un doma ir to sakārtot. Tieši tāpēc arī šeit es esmu. Ja grib māju, kas stāvēs 100 gadu, jābūvē no ķieģeļiem, bet, ja gribi dzīvot 100 gadus, tad jābūvē no koka," sacīja Kārlis.

"Meistarklasē var apgūt senās amata prasmes, kā atjaunot šādas vēsturiskās ēkas. Tā doma tāda, ka pieredzējušu meistaru vadībā klātesošie meistarklases dalībnieki mēģina atjaunot vēsturisko ēku," stāstīja namdaris, Latvijas Amatniecības kameras meistars Guntars Upenieks.

Namdara arods pamazām izzūd. Lai saglabātu gadsimtiem krātās prasmes, Bulduru tehnikuma Koka darbnīcā rīko unikālu programmu – tajā četrās nedēļās tiek apgūtas dažādas sentēvu prasmes.

"Es esmu iemācījies ļoti daudz ko. Viens ir, kā pirmkārt vispār skatīties uz vecām mājām. To, kā novērtē, kuri baļķi ir saglabājami, kuri ne, bet tas ir ļoti arī plašs jēdziens, jo tās ir arī saimnieku intereses par to, ko tieši viņš vēlas saglabāt. Vai nu es šo ēku paņemtu kā paraugu, tad teorētiski tur varētu arī pusi no tā nomainīt. Bet, ja mēs gribam saglabāt to autentiskumu un autentiskuma sajūtu, un maksimāli to veco sajūtu, tad tie baļķi, kuri vēl ir daudz maz spējīgi turēt, mēs tos tomēr saglabājam," sacīja meistarklases dalībnieks Normunds.

Šajā programmā meistari kopā ar mācekļiem atjauno simtgadīgu pirti no Burtnieku novada, kuru tās saimnieks atvēlēja mācību procesam un kuru pretējā gadījumā, iespējams, ilgtermiņā neizdotos glābt. Pirts atvesta uz Bulduru kokapstrādes darbnīcu un pēc atjaunošanas to vedīs atpakaļ. Pirmie 11 programmas dalībnieki mācības ir beiguši,  un tehnikums rudenī gaidīs nākamos mācekļus, kuri turpinās restaurēt seno pirts māju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti