Digitālās brokastis

Kosmosa iekarošanas plāni kopā ar RTU zinātnieku Kasparu Kalniņu

Digitālās brokastis

Veiksmīgs jaunuzņēmumu Latvijā: Kas ir dzinuļi un kas sprunguļi tā izveidei

Mobilie sakari, 6G un lietu internets: diskutē LMT un Tele2 pārstāvji

«Tesla» uzsit «Bitcoin» vērtību un hakeru uzbrukums namu apsaimniekotājam Latvijā. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Emirātu un Ķīnas zondes sasniedz Marsu

Apvienoto Arābu Emirātu kosmosa zonde “Hope” jeb “Cerība” 9. februārī sasniegusi Marsa orbītu, un nākamajā dienā, 10. februārī, to paveikusi arī Ķīnas zonde “Tianwen-1” jeb “Debesu taujātājs”. Savukārt, ja viss noritēs pēc plāna, Marsa Jazero krāteri 18. februārī skars arī ASV NASA robots “Perserverance” jeb “Neatlaidība”.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Emirātu zonde apriņķos planētu vienu Marsa gadu – 687 dienas – ar mērķi sniegt visaptverošu ainu par laikapstākļu dinamiku Marsa atmosfērā. Vienlaikus šī misija valstij ir iespēja sākt attīstīties pavisam jaunā nozarē, mazinot atkarību no vienas pamata ienākumus nesošās nozares – naftas ieguves.

Ķīnas zonde ir piecu tonnu smags sūtījums Marsam, kurā ir robots, piezemēšanās un orbitēšanas iekārta. “Debesu taujātājs” paliks Marsa orbītā līdz maijam, kad Ķīna veiks nosēšanās manevrus Marsa reģionā, kurā zem planētas virskārtas atrodas ledus-ūdens rezervuāri. Uzdevums ir izpētīt vidi nākotnes cilvēku misijām uz Marsa.

ASV zondes pilnīgi autonomā nosēšanās būs notikums, kuru varēs redzēt un dzirdēt iepriekš nebijušā audiovizuālā kvalitātē. Šīs misijas mērķis būs meklēt senas dzīvības pazīmes, ievākt paraugus vēlākai to izpētei uz Zemes un pārbaudīt vairākas tehnoloģijas nākotnes misijām uz Marsa.

2. Prezentēta jauna televīzijas platforma “Tet+”

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” prezentējis savu jauno televīzijas pakalpojumu – izklaides platformu “Tet+”. Tā skatītājiem būs pieejama jau pavasarī un pakāpeniski aizstās esošo “Shortcut”. Platforma piedāvāšot iespēju skatītājam pašam sakomplektēt savu TV kanālu paku, interesentiem apvienojot to ar straumēšanas pakalpojumu.

Konkurējot ar citām Latvijas un starptautiskajām platformām, uzlabotā, lietotājam ērtā saskarnē, kas būs pieejama datorā, telefonā, planšetē un viedo televizoru lietotnēs, tiks piedāvāts gan globāls, gan vietējais saturs.

3. Latvijas namu apsaimniekošanas uzņēmums piedzīvo hakeru uzbrukumu

Datu valsts inspekcija informējusi, ka ir notikusi ievērojama patvaļīga piekļūšana “Civinity” grupas namu apsaimniekošanas uzņēmuma “Hausmaster” serveriem, kā rezultātā dati tika nesankcionēti šifrēti un zuda iespēja tos kontrolēt. Šis ievērojamais uzbrukums skāra vairāk nekā 30 000 fizisko personu datus visā Latvijā, kuru lokā ir ne tikai “Hausmaster”, bet arī citi datu pārziņa klienti. Atbilstoši spēkā esošajam Krimināllikumam tas tiek kvalificēts kā noziedzīgs nodarījums, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība. Datu valsts inspekcija pagaidām neatklāj neko vairāk.

4. “Xiaomi” prezentējis sava flagmaņa “Mi 11” starptautisko versiju

Ķīnas tehnoloģiju uzņēmums “Xiaomi” prezentējis sava flagmaņa – viedtālruņa “Mi 11” – starptautisko versiju. Viedtālrunis jau iepriekš bija pieejams Ķīnas tirgū. Tas gan nav uzlādējams no attāluma, kā par to sapņoja uzņēmums savos reklāmas video, taču atšķirībā no citiem flagmaņiem kā “iPhone 12” un “Samsung S21” tam kastītē līdzi nāk jaudīgs 55 W lādētājs. “Mi 11” ir 6,8 collu 120 HZ ekrāns un “Snapdragon 888” procesors līdzīgi kā jaunākajos “Samsung” viedtālruņos. Tam ir 8 GB operatīvā atmiņa, kā arī 128 vai 256 GB pamata atmiņa. Viedtālruņa veidotāji lepojas ar 108 MP galveno, 13 MP īpašo platleņķa un 5 MP telemakro kameru. Interesantākais aspekts ir dažādi video efekti, kurus ar viena klikšķa palīdzību var uzburt mākslīgais intelekts. Maksas ziņā šis viedtālrunis iekrīt aptuveni citu flagmaņu pamata versiju cenu kategorijā.

5. “Tesla” investīcija paceļ “Bitcoin” vērtību rekordlielos augstumos

Digitālā kriptovalūta “Bitcoin” 9. februārī sasniegusi jaunu rekordaugstu vērtību – 48 481 ASV dolārs jeb 39 980 eiro par vienu valūtas vienību, ziņoja portāls techspot.com. Šis straujais kāpums sekoja pēc tam, kad tehnoloģiju uzņēmums “Tesla” šajā kriptovalūtā investēja 1,5 miljardus ASV dolāru. Uzņēmums plāno, ka, iespējams, nākotnē par saviem produktiem pieņems maksājumus kriptovalūtā. Nav noslēpums, ka “Tesla” vadītājs Īlons Masks ir kvēls “Bitcoin” atbalstītājs. Masks nesenā lietotnes “Clubhouse” sarunā prognozējis: ““Bitcoin” ir uz robežas, lai iegūtu plašu atbalstu no tradicionālajiem finanšu cilvēkiem.”

6. Latvijas pilsoņi var piedalīties Eiropas Kosmosa aģentūras astronautu atlasē

Drīzumā Eiropas Kosmosa aģentūra pirmo reizi 11 gadu laikā izsludinās astronautu atlasi. Pērn Latvija kļuva par aģentūras asociēto dalībvalsti, kas nozīmē, ka pirmo reizi vēsturē arī Latvijas pilsoņi varēs pieteikties Eiropas astronautu konkursā. Laikā, kad Eiropā sākas jauns Visuma izpētes laikmets, jaunie astronauti varēs strādāt plecu pie pleca ar pieredzējušiem astronautiem. Kosmosa pētīšanas entuziasts Pauls Irbins, kurš savulaik pieteicās projektā “Mars One”, lai lidotu uz Marsu, gan Latvijas izredzes vērtē kā zemas, taču mudina jauniešus attīstīt savu karjeru kosmosa izpētes virzienā.

“Meklēs cilvēkus ar plašu pieredzi. Īpaši aicinās sievietes un, kas ir ļoti interesanti, – būs iespējams pieteikties arī invalīdiem. Tas ir interesants pavērsiens, kas parāda, ka kosmoss ir arvien vairāk pieejams plašākam cilvēku lokam,” Latvijas Televīzijas raidījumam “Panorāma” norādīja Irbins.

7. “Cyberpunk 2077” jaunas nedienas – hakeru uzbrukums

Poļu videospēļu izstrādātājs “CD Projekt” paziņojis, ka ir noticis uzbrukums viņu spēles “Cyberpunk 2077” serveriem. Hakeri ir tikuši gan pie spēles pirmkoda, gan dažādiem citiem uzņēmuma dokumentiem. Par tiem ļaundari pieprasījuši izpirkuma naudu, piedraudot, ka pretējā gadījumā pārdos spēļu “Cyberpunk 2077”, “Witcher 3” un “Gwent” kodu, savukārt uzņēmuma juridiskos un personāldaļas dokumentus nosūtīs spēļu pasaules žurnālistiem. “CD Projekt” paziņojis, ka nepiekāpsies hakeru prasībām un jau strādā pie tā, lai atjaunotu savu serveru darbību no rezerves kopijām, vēstīja portāls theverge.com.

8. Revolūcija mākslīgi sintezētu cilvēku veidošanā

Populārās spēles “Fortnite” izstrādātāji “Epic Games” publicējuši reklāmas klipu tā jaunajai programmatūrai “MetaHuman Creator”, kuru tās veidotāji pasniedz kā revolūciju mākslīgi sintezēto cilvēku veidošanā, ziņoja theverge.com. Projekts paredz, ka no tīmekļpārlūka vien varēs izveidot augstas izšķirtspējas un cilvēciskas līdzības tēlus ar reālistiskām kustībām un sejas mīmiku. Šos metacilvēkus pēc tam varēšot izmantot dažādos veidos – gan spēlēs, gan reklāmas materiālos, gan programmatūrās, kā arī filmās un seriālos. Metacilvēku izveidošana aizņemšot vien pāris minūtes, un tiem varēšot pielāgot ne tikai sejas vaibstu smalkākās detaļas, bet arī frizūru, sejas apmatojumu un vecuma atstātās pēdas cilvēka sejā.

9. Kaņepes Kultūras centrā notiks festivāls “Spēļu Fest”

Kaņepes Kultūras centrā no 16. līdz 21. februārim notiks festivāls “Spēļu Fest”, kas būs veltīts dažāda veida datora un galda spēlēm, spēlētājiem, spēļu izstrādātājiem un spēlēšanai. Tā laikā tiešsaistē notiks darbnīcas, diskusijas, lekcijas un citi pasākumi.

Festivāla “Spēļu Fest” programma ir bez maksas. Visus festivāla pasākumus būs iespējams noskatīties tiešraidē jebkurā vietā Latvijā un citviet pasaulē. Vairāk informācijas par tiešraižu programmu varēs uzzināt Kaņepes Kultūras centra Facebook lapā.

10. Bulduru Dārzkopības vidusskolā izveidots tehnoloģiski aprīkots dārzs

Lai ainavu dārzniecībā ieviestu digitālās tehnoloģijas, veiktu zinātniskos pētījumus un paaugstinātu audzēkņu konkurētspēju, Bulduru Dārzkopības vidusskola ierīko pirmo viedo dārzu Latvijā, rakstīja labsoflatvia.com. Viedā dārza projekta mērķis ir izstrādāt un praktiski ieviest robotizētu, autonomu platformu, kas nodrošinās augu monitoringu un kopšanu, kā arī ražošanas procesu automatizāciju un digitalizāciju.

Dārzu var aplaistīt, nospiežot vienu podziņu mobilajā tālrunī. Viedā dārza tehnoloģija ir saslēgta ar lidostas meteoroloģisko staciju, tādējādi pēc nepieciešamības ieslēdzas dārza laistīšana. Savukārt ziemas periodā norit intensīvs darbs pie robota izstrādes, lai jau pavasarī tas varētu uzsākt darbu dārzā. Tā uzdevums būs pārvietoties starp stādījumiem un ievākt informāciju par augu, identificējot pārmaiņas augu attīstībā, kā arī pamanot slimību un kaitēkļu parādīšanos vēl pirms cilvēka acs ir ievērojusi bojājumus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti