Panorāma

Juris Žagars: Lepojos ar dēlu Artūru!

Panorāma

Panorāma

Krievu valoda kā otra svešvaloda skolās joprojām populārākā

Krievu valoda kā otra svešvaloda skolās aizvien populārākā

Pēc trim gadiem Latvijas skolas gaida nākamā lielā reforma – atteikšanās no krievu valodas kā otrās svešvalodas, tās vietā piedāvājot apgūt kādu no Eiropas Savienības valodām. Patlaban krievu valoda kā otrā svešvaloda skolās aizvien ir populārākā izvēle, un to māca ap 1000 pedagogu. Skolām un amatpersonām jādomā, ar kādām valodām aizstāt krievu valodas mācību stundas un kur ņemt vajadzīgos pedagogus.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie dati rāda, ka krievu valodas izslēgšana no mācību satura būs liels izaicinājums. Jaunākie dati par 2021./2022. mācību gadu liek spriest, ka gandrīz pusē jeb 320 skolās no 668 kā otro svešvalodu piedāvāja apgūt tikai krievu valodu. Bez citām alternatīvām.

Svešvalodu pedagogu skaits

Avots: IZM

Tāpat pedagogu, kas spētu mācīt citās valodās, ir samērā maz. Kā liecina IZM dati, bez angļu valodas – visvairāk ir krievu valodas skolotāju, bet aptuveni uz pusi mazāk – vācu valodas pedagogu. Vēl mazāk franču valodas skolotāju, bet pārējo ir pavisam maz.

Izglītības un zinātnes ministrija sākusi sarunas ar Vācijas un Francijas vēstniecībām, kas varētu palīdzēt jauno pedagogu sagatavošanā vai citu pārkvalificēšanā. 2026. mācību gadā vajadzētu aptuveni 300 jaunus pedagogus, kas dotos uz skolām.

IZM Izglītības departamenta direktore Edīte Kanaviņa norādīja: "Tā kā šī pāreja notiek pakāpeniski, tad saprotam, ka mums vienā novadā, iespējams, sākotnēji pietiks tikai ar vienu speciālistu, kas varēs nodrošināt konkrētā mācību priekšmeta apguvi visās izglītības iestādēs, jo stundu skaits otrajai svešvalodai katrai klasei ir salīdzinoši mazs. Līdz ar to pedagogu skaits kopumā, kas būs sākotnēji nepieciešams, nav liels."

Svešvalodu skolotājus plānots piesaistīt ar lielākām stipendijām, kā arī ar skolotāju izglītības projekta "Mācītspēks" atbalstu.

Piedāvā franču valodu, bet interese par krievu valodu – lielāka

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā pirmo gadu kā otro svešvalodu bērniem mācīties piedāvā franču valodu. Un tomēr – interese par krievu valodu aizvien ir daudz lielāka, bet vecāku viedokļi – visai atšķirīgi. Daļa saredz franču valodas potenciālu, bet daļa aizvien dod priekšroku krievu valodai, jo uzskata, ka ar franču vai vācu valodu saviem bērniem mācībās palīdzēt nevarēs.

4. klasēm franču valoda kā mācību priekšmets Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā notiek vienreiz nedēļā. Vairums šīs klases bērnu franču valodu iepriekš skolā apguvuši kā fakultatīvu. Tāpēc, kad skolotāja Nora Ozola uz  tāfeles raksta "Jauku atgriešanos skolā" franču valodā, viņa ir pārliecināta, ka bērni uzrakstīto sapratīs.

Viņa norādīja: "Liels prieks, ka viņi mani sagaida ar apskāvieniem. Nāk un apskaujas, un prasa, kad tad mēs sāksim mācīties franču valodu."

Skolniece Katrīna Latvijas Televīzijai atzina, ka viņai ļoti patīk franču valoda. Lūgta argumentēt, viņa sacīja: "Vienkārši, lai zinātu vairāk valodas. Es varu aizlidot uz Franciju un runāt ar citiem cilvēkiem franciski."

Tikmēr skolas direktore Baiba Balode-Lukjanska norādīja – mācību saturā šo valodu ieviesīs pakāpeniski. Tomēr jādomā, kur ņemt vajadzīgos skolotājus. Jelgavā franču valodu kā mācību priekšmetu pašlaik piedāvā apgūt trīs skolās.

"Iepriekšējā gadā mums franču valoda bija kā fakultatīva nodarbība, un veselas deviņas grupas no 1. līdz 12. klasei apguva franču valodu kā fakultatīvu. Mēs izlēmām, ka spersim to drosmīgo soli un piedāvāsim franču valodu arī kā obligātu mācību priekšmetu. Šobrīd krievu valodas skolotājas ir apņēmušās izturēt līdz galam, kamēr tā tiks piedāvāta. Es ceru, ka viņas man neatteiks un turpinās mācīt," teica direktore.

Franču valodu šajā mācību gadā kā atsevišķu mācību priekšmetu izvēlējušies apgūt 30 ceturto klašu skolēnu, apsteidzot vācu valodu, ko mācās 26 attiecīgā vecumposma bērni.

Bet visvairāk – 75 skolēni no 4. klasēm – šajā skolā kā otro svešvalodu mācās krievu valodu. Skolotājas cer, ka pēc gadiem krievu valodu varēs mācīt interešu izglītības pulciņos.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas krievu valodas skolotāja Sarmīte Šneidere atzina: "Lielākā daļa ir izvēlējušies krievu valodu. Ir viena klase, kurā visi bērni ir izvēlējušies krievu valodu. Mums ir papildus franču un vācu valoda, bet joprojām bērni vēlas mācīties krievu valodu. Tie, kuri mācās, tie pabeigs. Bet tie, kuri būs pēc trim gadiem, viņiem piedāvās tikai Eiropas Savienības valodas. Latvijā krievvalodīgo cilvēku ir daudz. Nu vācu mazāk un franču valoda vēl mazāk."

Atteikšanās no krievu valodas kā otrās svešvalodas mācīšanas plānota 2026. gada septembrī. Bet pavisam visas klases, kas to iepriekš uzsākušas, mācīties krievu valodu skolās beigs 2031. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti