Stambulas konvencijas pretinieku pārstāvis: Par to būtu jālemj referendumā

Saeimas komisijām būs jālemj gan par Latvijas pievienošanos Stambulas konvencijai, gan pret to. Konvencijas pretinieku pārstāvis Andris Šimfs Latvijas Radio pauda, ka par to būtu jālemj referendumā.

ĪSUMĀ:

  • Saeimas komisijām būs jālemj gan par Latvijas pievienošanos Stambulas konvencijai, gan pret to.
  • Pilsoņu iniciatīvas pret pievienošanos konvencijai autors: Tas būtu jālemj referendumā.
  • Tikmēr valdība jau novirzīja uz Saeimu konvencijas ratifikāciju.
  • Līdztekus valdība virzīja arī deklarāciju par tā saucamā "sociālā dzimuma" definīciju.
  • Valdība atspēko mītu – "sociālais dzimums" ir par sociālo lomu sievietēm un vīriešiem.
  • Koalīcijas deputāts: Aptaujā 52% atbalsta konvencijas ratificēšanu. 
  • Opozīcijas deputāts: Konvenciju virza ratificēšanai, ignorējot sabiedrības noskaņojumu.

Stambulas konvencijas pretinieku pārstāvis: Par to būtu jālemj referendumā
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Pašreizējā koalīcija apņēmās konvenciju cīņai ar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē ratificēt Saeimā, vienlaikus šī starptautiskā dokumenta pretinieki vairākkārtīgi centušies panākt tā izņemšanu no dienas kārtības.  

Saeima vienreiz jau skatīja iesniegumu par Latvijas nepievienošanos Stambulas konvencijai. Ārlietu komisija to lēma virzīt apstiprināšanai Saeimā, taču ar koalīcijas balsu vairākumu to noraidīja. Tagad tādu pašu iesniegumu Mandātu komisijas vairākums lēma virzīt skatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā.

Process tiek atkārtots, tāpēc klāstīt argumentus ir lieki. Tos vajadzētu noskaidrot referendumā, uzskata iniciatīvas iesniedzējs Andris Šimfs.

"Pirms tautai nepaceļamā referenduma sliekšņa – ap 150 000 parakstu – noteikšanas, šīs iniciatīvas lielais atbalsts jau būtu pamats referendumam. Mana iekšējā balss saka, un arī lielākās tautas daļas pārliecība ir tā, ka šie jautājumi būtu lemjami tautas nobalsošanā. Ka Latvijas Republikā demokrātija ir vērtība, nevis tukša skaņa. Kam ausis dzirdēšanai, tas dzirdēja, kam galva saprašanai, tas saprata, kam sirdsapziņa, nu, jūs jau paši zināt…" sacīja Šimfs.

Valdība jau lēmusi virzīt uz Saeimu ratifikācijai lēmuma projektu par Stambulas konvencijas ratificēšanu.

"Šī konvencija ir un runā vienīgi par to, kā novērst vardarbību ģimenē un pret sievieti. Labklājības ministrija sagatavojusi likumprojektu par konvencijas ratifikāciju, ko Ministru kabinets apstiprināja, attiecīgi šo likumprojektu skatīs Saeimā un deputāti varēs diskutēt par tā tālāku virzību," viedokli atkārtoja Labklājības ministrijas vecākā eksperte dzimumu līdztiesības jautājumos Agnese Gaile.

Līdztekus Stambulas konvencijai valdība virzīja arī deklarāciju par tā saucamā "sociālā dzimuma" definīciju.

Šis termins minēts, lai atspēkotu gadiem atkārtotos mītus, jo šī termina piesaukšana norāda uz cilvēku sociālo lomu, uzvedības, nodarbošanās un īpašību kopumu sievietēm un vīriešiem.  

"Latvijas Republika uzsver, ka konvencijā ietvertais termins – sociālais dzimums – nav saistīts ar pienākumu ieviest kādu citu izpratni par dzimumu – sievieti un vīrieti. Latvijas tiesību un izglītības sistēmā neuzliek par pienākumu citādi interpretēt Latvijas Republikā noteiktās normas un vērtības," skaidroja deputāts Edmunds Jurēvics no "Jaunās Vienotības".

Deputāts atsaucās uz šā gada vasarā veiktu socioloģisko un tirgus pētījumu uzņēmuma "Berg Research" pētījumu, ka pret Stambulas konvencijas ratificēšanu ir 31% respondentu, 17% aptaujāto nav viedokļa, bet 52% pilsoņu to atbalsta.

Saeimā viedokļu atšķirības par konvencijas ratificēšanu saglabāsies.   

"Par katru cenu un ignorējot sabiedrības noskaņojumu, ko varam mērīt arī pēc šīm atkārtotajām iniciatīvām… Manuprāt, pēcgarša nevar būt pārāk laba arī iniciatīvas atbalstītājiem," pauda Raivis Dzintars no Nacionālās apvienības.

Paredzēts, ka valdības virzīto likumprojektu par Stambulas konvencijas ratificēšanu Saeima ceturtdien nodos skatīšanai Ārlietu komisijā. Vienlaikus sabiedrības iniciatīvu par nepievienošanos konvencijai atbilstoši Mandātu komisijas lēmumam nākamajā nedēļā nodos vērtēšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai.   

KONTEKSTS:

Latvija jau pirms septiņiem gadiem ir parakstījusi, bet joprojām nav ratificējusi Stambulas konvenciju. Šis jautājums ik pa laikam parādās politiskajā dienas kārtībā, taču konvencijas ratifikācijai nekad nav bijis pietiekama atbalsta Saeimā.

Eiropas Parlaments (EP) šī gada februāra vidū prasīja Eiropas Savienībai (ES) rīkoties saskaņā ar Eiropas Savienības Tiesas atzinumu un ratificēt Stambulas konvenciju. EP rezolūcijā, kas pieņemta ar 469 balsīm par, 104 pret un 55 atturoties, teikts, ka Stambulas konvencija joprojām ir starptautiskais standarts un galvenais instruments, lai izskaustu ar dzimumu saistītu vardarbību, tostarp vardarbību ģimenē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti