Dienas ziņas

Sigulda mīkstinās pirotehnikas lietošanas noteikumus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Iedzīvotāji novados lāpa pēckrusas sekas

Iedzīvotāji novados «lāpa» sekas pēc krusas

Jau aptuveni trīs nedēļas Latvijas novadu iedzīvotāji atgūstas pēc postošās krusas un turpina labot savus īpašumus. Dobeles novadā joprojām daudzas ēkas – to jumti un fasādes – ir kritiski sabojātas. Iedzīvotājiem atliek vien cerēt uz valsts un pašvaldību atbalstu, lai pirms ziemas kaut nedaudz varētu saremontēt savus izpostītos īpašumus un saimniecības.

Savu postažu pēc krusas Latvijas Televīzijai atrādīja Naudītes pagasta iedzīvotājs Oskars Polis.

"Tas bija kaut kas neiedomājams, kā mākoņos mēs bijām, šitik tālu varēja redzēt, apkārt balts, migla tāda," atminējās Oskars.

Viss, kas celts 17 gadu garumā, sabojāts – jumts lapenei, saimniecības ēkai, mājai un pirtij, garāžas vārti, izsisti logi, cietusi siltumnīca, pirts kubls, arīdzan visi dārza apstādījumi. Vienam no saimnieka gaiļiem krusa norāva pat galvu. Savukārt māja nopostīta ne vien no ārpuses, bet arī iekšpusē – griesti, virtuves iekārta, sadzīves tehnika, datori, arī sienas no mitruma tagad pelē.

"Pa kontaktu tecēja ārā ūdens, pa slēdžiem ūdens, lampiņās visur ir ūdens. Automašīnas visas trīs, par nelaimi, bija mājā, visas trīs ir iznīcinātas," pastāstīja Oskars.

Pirmās nedēļas pēc krusas Oskars ar ģimeni mitinājās pirtiņā, bet šo ziemu nāksies pārlaist kādā īres dzīvoklī, jo saprot, ka visu ēku savest kārtībā nepagūs. Labi, ka ir draugi, talcinieki un pašu spēkiem var ko paveikt, jo ar atbalsta naudu – 3000 eiro – sanāca vien jumta segumam: "Karodziņu biju domājis nomainīt, kad būšu mājai daļu jumtu uzlicis un pašvaldība ieskaitīs, tad svinīgi pacelt karogu, kas ir sagatavots jau."

Teju katra ēka apkaimē cietusi, apkārt kaimiņi sparīgi maina sabojātos jumtus.

Dobeles novada pašvaldības pārstāvji visu šo nedēļu tiekas ar novadniekiem, rīkojot tikšanās dažādos pagastos, lai skaidrotu iedzīvotājiem paveikto un vēl plānoto atbalstu segmentā no valsts un pašvaldību līdzekļiem.

Dobeles novada pašvaldības priekšsēdētājs Ivars Gorskis (Latvijas Zemnieku savienība) atklāja, ka šobrīd no pašvaldības vētras seku likvidēšanai pieprasīti aptuveni 2,5 miljoni eiro: "Bet darbs turpināsies arī visu septembri, mēs plānojam, ka iedzīvotājiem šis atbalsts varētu būt ap trim miljoniem, kas tiks izmaksāti."

Iedzīvotājiem pieejamais valsts atbalsts vētras seku likvidēšanā uz ģimenes māju ir līdz 3000 eiro, bet pašvaldības atbalsts – līdz 2500 eiro.

Pašvaldība izvērtēs, kam piešķirt finansējumu mazo saimniecības ēku remontiem no biedrības "Tavi draugi" līdzekļiem.

Novada mērs arī minēja, ka Naudītes, Penkules, Bukaišu un Tērvetes pagasti ir visvairāk cietušie vētrā un krusā.

KONTEKSTS:

7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Pēc lielgraudu krusas postījumiem tika slēgta arī Jaunpils pils. Dabas stihijā pamatīgi cietis valsts nozīmes kultūras pieminekļa jumts.

Vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru. Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti