Panorāma

Augstākās padomes deputāti: Šis bija dzīves lielākais lēmums

Panorāma

Panorāma

Bērzgalē par godu Latvijai stāda bērzus

Bērzgalē Latviju sveic, stādot bērzus

Svinēt Latvijas svētkus vietējā kopienā, turklāt vēl izdaiļojot vidi sev apkārt. Tā šogad rīkojās Bērzgales pagasta iedzīvotāji. Rezultātā – ne tikai labi kopā pavadīts laiks, bet arī iestādīti koki, kas visus priecēs vēl ilgus gadus.

Bērzgaliešiem ir vairākas versijas, kāpēc viņu ciematam, kas starp citu šogad svin 555. pastāvēšanas gadu, piešķirts tieši šāds nosaukums. Iespējams, kāds skopulis zem bērza apracis dārgumus, iespējams, šejienieši nemaz tik draudzīgi nav sadzīvojuši – berzējušies.

Pēc īsas uzrunas par un ap bērziem bērzgalieši ķērās klāt pie lāpstām.

"Sākām ar to, ka, lūk, tur dīķa otrā pusē, tur ir liepiņas sastādītas. Tās mēs arī stādījām vienā 4. maijā. Tas jau labi sen bija. Vēl pāris gadus atpakaļ arī stādījām bērzus," stāstīja kultūras pasākumu organizatore Daila Ekimāne.

Bērzgaliete Sarma atzina: "Es pirmo gadu piedalos šajā pasākumā, parasti ir mājas darbi. [Stādām] gan bērniem, gan pašiem, un tas ir arī skaistums.

Te varēsim atnākt, te būs soliņi, varēsim nākt atpūsties. Galvenais ir iemācīt ģimenēs to, ka Latvija ir jāmīl. Ka jāmīl sava tauta, savi cilvēki, jāmīl sava zemīte."

Lauku cilvēkam stādītprasme nav sveša, visi sagādātie bērzi zemē sasprausti mazāk nekā pusstundas laikā. Un tad, kā jau pēc katras kārtīgas talkas – arī neliels svētku mielasts. Aizsākas diskusija, kā nosargāt jaunos bērziņus no bebriem un stirnām. Taču kā nosargāt Latviju?

"Saules mūžu gan Bērzgalei, gan Latvijai un Latgalei, protams. Visiem kopā mums, visiem novadiem kopā. Tikai kopā mēs esam spēcīgi un, nedod Dievs, tādi kaimiņi uzrastos kā Ukrainai. Mums ir ļoti labi māju kaimiņi, bet robeža tepat, tie gan ne visai..."

12 bērzi iestādīti, bet ar to vien bērzgaliešiem 4. maija svinības nebeidzās. Daļa bērzgaliešu tiksies vēl vakarā.

Pirms sešiem gadiem Dārza ielas iedzīvotāji 4. maijā uzsāka tradīciju – kaimiņiem pulcēties pie svētku galda. Šogad stafeti saņēmusi Stirānu ģimene.

"Saklāts galds ar baltiem galdautiem. Pusdienās tiks pasniegts borščs, kuru vārīs mūsu ukraiņu draugi. Atbrauks, vārīs, cienāsim kaimiņus ar ukraiņu boršču. Būs arī citi cienasti, kaimiņi atnāks ar kādiem garumiem. Un tad būs vakarā torte," stāstīja Sarmīte Stirāne.

Tortē saimniece vēl sprauž septiņus papīra Latvijas karodziņus. Par godu katrai kaimiņu ģimenei, kas ieradīsies uz kopīgo Latvijas svētku svinēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti