Tiesa noraida «Tvnet» sūdzību par NEPLP sodu saistībā ar vārda «deportācija» nepareizu lietošanu

Pirmās instances tiesa par tiesisku atzinusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu sodīt "Tvnet group" par nepareizu vārda "deportācija" lietojumu.

NEPLP šā gada pavasarī "Tvnet" piesprieda 8500 eiro lielu sodu par nepareizu vārda "deportācija" lietojumu intervijā, kurā tika intervēts Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs no partijas "Stabilitātei!".  

Padome uzsvēra, ka lēmums netika pieņemts par izteikumiem, bet gan par rupjiem likuma pārkāpumiem.

Mediju uzraugs uzskatīja, ka šādi izplatās dezinformācijas izplatītāju palaistas viltus ziņas. 

Tiesa: Raidījumā netika skaidrots informācijas konteksts

Tiesa spriedumā apgalvo, ka "Tvnet" netiek saukta pie atbildības par jēdziena "deportācija" izmantošanu, bet gan par to, ka

nav nodrošinājusi, lai fakti un notikumi raidījumā tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu, un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem.

Tiesas ieskatā NEPLP pamatoti norādījusi uz to, ka raidījuma viesis var paust jebkādu viedokli, taču žurnālistiem, neatkarīgi no raidījuma mērķa, profesionāli jāvada sarunas gaita, izvairoties no neprecīzas informācijas sniegšanas, nepieciešamības gadījumā reaģējot uz viesa pausto viedokli, izskaidrojot auditorijai apstākļus. Konkrētajā gadījumā raidījuma vadītāji nekādā veidā neesot reaģējuši uz izplatīto informāciju, bet tieši pretēji – atbalstīja raidījuma viesa teikto, iesaistoties un vēl vairāk uzsverot neprecīzo informāciju, skaidro tiesa.

Tāpat tiesa secina, ka raidījumā vārds "deportācija", to attiecinot uz grozījumiem Imigrācijas likumā un ar to saistītām darbībām Latvijā, tiek lietots nekorekti un maldinoši, jo Imigrācijas likumā tiek izmantots termins "piespiedu izraidīšana". Turklāt PSRS okupācijas varas organizētās masveida deportācijas Baltijā 1941. un 1949. gadā, kas pārkāpj 1949. gada Ženēvas konvenciju, nav salīdzināmas ar Imigrācijas likumā noteiktām valsts likumiskām darbībām. Un ne vēsturiski, ne juridiski deportācija neesot salīdzināma ar piespiedu izraidīšanu.

Tiesa uzsver, ka, pretēji "Tvnet" norādītajam, raidījumā netika skaidrots informācijas konteksts, lai skatītāji varētu iegūt pilnvērtīgu situācijas atainojumu. Tāpēc tieši raidījuma vadītāju rīcībā ir konstatējams neitralitātes principa pārkāpums.

Turklāt raidījuma vadītāju uzdotie jautājumi vai izteiktie komentāri neesot uzskatāmi par viedokli, jo žurnālisti, veidojot diskusiju par kādu jautājumu, tiesas ieskatā, neizsaka savu personīgo viedokli, bet cenšas iegūt maksimāli precīzu informāciju par apskatāmo tēmu. Kā izņēmumi ir uzskatāmi raidījuma vadītāju komentāri vai viedokļi, ja tie tiek nodalīti atsevišķi. Konkrētajā lietā šāda viedokļa atdalīšana nav konstatējama, norāda tiesa.

Vienlaikus tiesa noraida "Tvnet" norādi uz elektroniskā plašsaziņas līdzekļa tiesībām uz vārda brīvību kā nepamatotu, skaidrojot, ka vārda brīvība ir uzskatāma par vienu no būtiskākajām demokrātiskas valsts pamatvērtībām,

taču vārda brīvība nenozīmē visatļautību un neatceļ spēkā esošās tiesību normas, kas regulē elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu un raidījumu veidošanu.

Tiesas ieskatā NEPLP nekādā veidā nav mēģinājusi ierobežot medija tiesības uz vārda brīvību.

Spriedumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā 10 darba dienu laikā no tā paziņošanas dienas, apelācijas sūdzību iesniedzot Rīgas pilsētas tiesā.

"Tvnet" gatavs vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā

"Tvnet" galvenais redaktors Toms Ostrovskis aģentūrai LETA norādīja, ka "Tvnet" turpinās cīnīties nākamajā tiesas instancē, līdz lieta, visticamāk, nonāks Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), jo "mums noliekt galvas nozīmēs neatgriezeniskas sekas vārda un domas brīvībai visiem medijiem Latvijā".

Ostrovskis ir pārliecināts, ka NEPLP sākotnējais lēmums sodīt "Tvnet", ar to uzliekot pienākumu visiem žurnālistiem intervijās skaidrot katra vārda nozīmi, šajā gadījumā izmantot vārdu "deportācija" intervijās ar kādai varas partijai netīkamām amatpersonām, ir nepamatots pēc būtības un arī NEPLP kompetenci diskreditējošs. 

"Ja vārda "deportācija" izmantošana ārpus vēsturiskā konteksta ir dezinformācija un žurnālista neitralitātes vai precizitātes pārkāpums, kā uzskata pirmās instances tiesa, tad Latvijas medijiem ir jāsāk veidot saraksts ar vārdiem, kurus nedrīkst izmantot citā kontekstā kā vien tajā, ko nacionālradikāļiem simpatizējošā NEPLP uzskata par pieņemamiem," uzsver Ostrovskis.

Tikmēr NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš aģentūrai LETA norādīja, ka NEPLP bija pilnībā pārliecināta, ka pieņemtais lēmums ir pamatots un tiesisks.

"Šis gadījums ilustrē, kā atsevišķu dezinformācijas izplatītāju viltus ziņas var apskriet sabiedrību," uzsver Āboliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti