Rīgas koalīcijas sarunas: 3 frakcijas konceptuāli vienojas par sadarbību ar «Latvijas attīstībai»

Pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem saglabāt līdzšinējo Rīgas domes koalīciju, kuru iedragāja strīdi un mēra Mārtiņa Staķa ("Par!/Progresīvo" virzīts) demisija, trīs līdzšinējie koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un  bloks "Kods Rīgai" – konceptuāli vienojās par sadarbību ar pašlaik opozīcijā esošo partijas "Latvijas attīstībai" frakciju. Jaunajā koalīcijā būtu gatavi strādāt arī vismaz divi neatkarīgie deputāti.

ĪSUMĀ:

  • Trīs līdzšinējās koalīcijas frakcijas konceptuāli vienojas sadarboties ar opozīcijā esošo "Latvijas attīstībai".
  • Aktīvas sarunas ir gaidāmas nākamajā nedēļā.  
  • "Latvijas attīstībai" ir trīs balsis, ar tās pievienošanos nepietiek vairākumam domē.
  • Vairākumam būtu vajadzīgi neatkarīgie deputāti un "Gods kalpot Rīgai".
  • Ar šīm divām frakcijām plāno tikties piektdien.
  • Jaunajā koalīcijā būtu gatavi strādāt arī vismaz divi neatkarīgie deputāti.
  • Taču vairākuma izveidei, arī ja koalīcijai pievienotos "Gods kalpot Rīgai", ar to nepietiktu.

Sarunas ar opozīciju trīs frakcijas sāka pēc tam, kad nespēja vienoties par turpmāko sadarbību ar līdzšinējiem partneriem no "Par!/Progresīvo" frakcijas.

Rīgas koalīcijas sarunas: 3 frakcijas konceptuāli vienojas par sadarbību ar «Latvijas attīstībai»
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

Trīs frakciju bloka koalīcijas sarunas ar opozīcijas frakciju "Latvijas attīstībai", kas notika ceturtdien, 3.augustā, bija pirmās sarunas ar kādu no opozīcijas frakcijām.

Mēra pienākumu izpildītājs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka ar "Latvijas attīstībai" ir panākta konceputāla vienošanās par sadarbību.

Balsu sadalījums Rīgas domē

Līdzšinējā koalīcija:

  • "Par!/Progresīvie" 14 deputāti
  • "Jaunā Vienotība" 9 deputāti
  • NA/LRA 7 deputāti
  • "Kods Rīgai" 4 deputāti

Opozīcija:

  • "Saskaņa" 11 deputātu
  • "Gods kalpot Rīgai" 5 deputāti
  • Latvijas Krievu savienība 3 deputāti
  • "Latvijas attīstībai" 3 deputāti
  • pie frakcijām nepiederoši - 4 deputāti

"Latvijas attīstībai" esot piekrituši triju frakciju bloka piedāvātajam sadarbības memorandam.

Ķirsis pauda, ka aktīvas sarunas ir gaidāmas nākamajā nedēļā. Viņš paredz, ka sarunās var būt kādi atsevišķi punkti, par kuriem nāksies diskutēt ilgāk, taču pagaidām sajūtas ir pozitīvas.

"Runājām par galvenajām līnijām, kur varbūt kaut kādas lietas būtu gan iespējamas, gan paveicamas līdz šī sasaukuma beigām. Bet tas tā, lai saprastu, ka mēs esam uz vienas lapas," pauda Ķirsis.

"Es teiktu staroja no "Latvijas attīstībai" kolēģiem vēlme strādāt," noskaņojumu pēc sarunas komentēja Ķirsis.

Arī "Latvijas attīstībai" atzīmēja, ka sarunas bija veiksmīgas. Frakcijas līderis Viesturs Zeps sacīja, ka sarunās "asas pretrunas nesaskatījām. [Šodien] pieskārāmies tēmām, kuras būs aktuālas un kuras būs jārisina jaunnedēļ, bet, kā saka, sapratām risināmo jautājumu loku. Apskatīsimies arī [sadarbības] memorandu, kas ir izveidots, iespējams, papildināsim ar kaut kādām rīcībām. Pozitīvas sarunas šodien. Redzēs, kā ies tālāk. Nevar jau teikt "hop", pirms tam grāvim neesam tikuši pāri."

"Latvijas attīstībai" ir viena no vismazākajām opozīcijas frakcijām, tajā ir vien trīs deputāti, kas no bijušā mēra Staķa vadītās koalīcijas izstājās vien pagājušā gada nogalē, un kopā ar triju frakciju bloku tās būtu 23 no 60 Rīgas domes deputātu balsīm.

Lai iegūtu vairākumu domē, būtu vajadzīgi neatkarīgie deputāti un partija "Gods kalpot Rīgai", kurā ir pieci deputāti.  

Piektdien trīs bloka frakcijas tiksies ar opozīcijas frakciju "Gods kalpot Rīgai", kurā ir pieci deputāti. Lai gan gandrīz trīs gadus līdzšinējās koalīcijas frakcijas bija kategoriski pret iespējamo sadarbību, tagad "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un deputātu bloks "Kods Rīgai" sarunām esot gatavi.

Latvijas Radio noskaidroja, ka domes jaunajā koalīcijā gatavi strādāt arī vismaz divi no četriem neatkarīgiem deputātiem – Kaspars Spunde, kurš savulaik bija ievēlēts no "Jaunās Vienotības" saraksta, un Guntars Jirgensons, kurš bija ievēlēts no "Saskaņas".

Taču uz darbu koalīcijā piesardzīgi raugās Valters Bergs, kurš līdzīgi kā "Progresīvie" uzskata, ka Rīgā ir jābūt vienam vicemēram. Bergs norādīja, ka ar trim frakcijām viņam vispirms ir jāizrunā. Tas notikšot tikai pēc nedēļas.

Savukārt ceturtais neatkarīgais deputāts Jakovs Pliners uz iespēju strādāt koalīcijā uzaicināts neesot. Latvijas Radio viņš atzina, ka tādā kodolā viņš strādāt nevēlas.

Ja "Gods kalpot Rīgai" piekritīs strādā koalīcijā, tad kodolā būs tikai 30 no nepieciešamās vismaz 31 balss. Tas nozīmē, ka koalīciju izveidot vēl nevarēs.

KONTEKSTS:

Jau mēnesi Rīgas dome strādā bez mēra, jo Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie" frakcija) atkāpās no amata pēc tam, kad  trīs koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un deputātu bloks "Kods Rīgai" – balsoja kopā ar opozīciju, lai izveidotu izmeklēšanas komisiju par pārkāpumiem Satiksmes departamentā, lai gan mērs bija uzdevis tos izmeklēt pilsētas izpilddirektoram.

Gandrīz trīs nedēļas ritēja sarunas par jaunas koalīcijas veidošanu, "Par!/Progresīvie" iebilda pret trīs vicemēru amata saglabāšanu, aicinot atstāt tikai vienu mēra vietnieku, kam pārējie partneri nepiekrita, līdz 2.augustā 3 līdzšinējiem koalīcijas partneriem sarunu stiepšana garumā apnikusi un tās nolēma sākt sarunas ar domes opozīcijas frakcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti