Panorāma

Liepājā sadurtā skolotāja skolā vairs neatgriezīsies

Panorāma

ES: Kremlis var necerēt uz atbalsta nogurumu

Aizdomas par Krievijas vēršanos pret Latvijas iedzīvotājiem

Krievija mēģinājusi sarīkot Vjačeslava Dombrovska aizturēšanu ārzemēs; brīdina arī citas amatpersonas

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) brīdina par iespējamām Krievijas prettiesiskām darbībām pret Latvijas valstspiederīgajiem. Piemēram, ĀM rīcībā nonākusi informācija, ka pagājušajā nedēļā Krievija, politisku motīvu vadīta, pieprasījusi aizturēt bijušo Saeimas deputātu Vjačeslavu Dombrovski vizītē Kirgizstānā, taču tas tika novērsts. ĀM norāda, ka Krievija šādu rīcību var vērst arī pret citām bijušajām un esošajām Latvijas amatpersonām.

ĀM rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievija varētu būt veikusi darbības NVS jeb Neatkarīgo Valstu Sadraudzības ietvaros, lai vērstos pret Latvijas esošām un bijušām amatpersonām, kuras ir piedalījušās lēmumu pieņemšanā, kas vērsti uz Krievijas agresijas pret Ukrainu nosodīšanu un Krievijas ietekmes mazināšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

ĀM, neizpaužot cietušā vārdu, norādīja, ka pagājušās nedēļas nogalē ministrija sniedza palīdzību Latvijas valstspiederīgajam, kuru Krievijas varas iestādes bija pieprasījušas aizturēt viņa vizītes laikā vienā no NVS valstīm. Kā liecina ĀM rīcībā esošā informācija, šis pieprasījums nebija izdots saskaņā ar vispārpieņemto starptautisko praksi un bija politiski motivēts. Ministrijā norādīja, ka, pateicoties Latvijas ārlietu dienesta aktīvai rīcībai un konkrētās NVS valsts konstruktīvai sadarbībai, Latvijas valstspiederīgais veiksmīgi un operatīvi atgriezās Latvijā.

Persona, kurai ĀM sniedza palīdzību, ir bijušais Saeimas deputāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis, ziņo Latvijas Televīzija.

Dombrovskis kā mācībspēks bija devies uz Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas akadēmiju Kirgizstānas galvaspilsētā Biškekā, kur pasniedz divus kursus par ekonomiku. Liels bija viņa pārsteigums, saņemot ziņu, ka viņu meklē vietējā policija. Pateicoties ĀM un Kirgizstānas varas iestāžu rīcībai, Dombrovskis veiksmīgi atgriezies Latvijā.

"Es saņēmu zvanu, mani informējot, ka mani meklē. Pirmais bija liels šoks, jo es nekādi nevarēju iedomāties, ko es tādu varēju izdarīt Kirgizstānā. Viens brīdis, kad es sapratu, cik tas viss ir nopietni, ir, kad es saņēmu instrukciju pēc iespējas ātrāk izdzēst visas sarakstes, visus "WhatsApp", "Telegram", iztīrīt visu telefonu un datoru. Tajā brīdī es sapratu, ka tiešām briest lielas ziepes. Man tā arī teica, ka man ļoti paveicies, ka es šodien esmu Rīgā, nevis Maskavā," pastāstīja Dombrovskis.

Dombrovskis šādu Krievijas rīcību pret sevi skaidrojis ar balsojumu par padomju pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā, Uzvaras parkā. 

ĀM preses sekretāre Diāna Eglīte norādīja: "Mēs varam tikai izteikt pateicību par iesaisti un operatīvu rīcību Kirgizstānas iestādēm un intensīvo darbu sadarbības partneriem, bez kuriem šis, teiksim, veiksmīgas situācijas atrisinājums būtu grūti iedomājams. Mēs arī esam informējuši partnerus Eiropā un informēsim par šādu Krievijas praksi NVS valstīs attiecībā uz esošajām un bijušajām ES amatpersonām, kas ir pieņēmušas Krievijai nelabvēlīgus lēmumus. Šis jautājums tiks izrunāts arī ES līmenī."

ĀM veic padziļinātu konkrētā gadījuma analīzi,

taču jau šobrīd var pieļaut, ka šāda Krievijas rīcība var tikt vērsta ne tikai pret Latvijas, bet arī citām Krievijai nevēlamām ES dalībvalstu esošām un bijušām amatpersonām. 

"Nevar izslēgt, ka šādi pieprasījumi tiek izdoti ne tikai NVS valstīm, bet arī citām valstīm, ar kurām Krievijai ir laba sadarbība," teikts ĀM paziņojumā.

Patlaban NVS bez Krievijas vēl ir palikušas Baltkrievija, Armēnija, Azerbaidžāna, Kazahstāna, Kirgizstāna, Tadžikistāna, Uzbekistāna un Moldova, kas gan virzās uz organizācijas pamešanu. 

Latvijas ĀM šo gadījumu pārrunās arī ES un citās starptautiskajās organizācijās, lai novērstu turpmākas nelikumīgas, politiski motivētas Krievijas iestāžu darbības pret ES valstu valstspiederīgajiem.

ĀM atgādina Latvijas valstspiederīgajiem rūpīgi izvēlēties ceļojuma galamērķus, ņemot vērā valstu vēsturiskās saites un sadarbību ar Krieviju, kā arī to nostāju Krievijas agresijas pret Ukrainu jautājumā.

Dodoties ārpus Latvijas, ĀM iesaka portālā "latvija.lv" reģistrēties Konsulārajā reģistrā, iepazīties ar konkrētās valsts ceļojuma brīdinājumu Ārlietu ministrijas mājaslapā un nodrošināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta un Latvijas pārstāvniecības, ja tāda ir attiecīgajā ārvalstī, kontaktinformāciju. ĀM vērš uzmanību uz to, ka tās iespējas sniegt konsulāro palīdzību ārkārtas situācijās ārvalstīs, kurās nav Latvijas pārstāvniecības, var būt ierobežotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti