Pagājušajā nedēļā mēreni pieaugusi Covid-19 izplatība

Pagājušajā nedēļā Latvijā novērojams mērens Covid-19 gadījumu skaita pieaugums, norādīja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). No 486 veiktajiem testiem, kas ir par 30,3% vairāk nekā iepriekšējā nedēļā, pozitīvi bijuši 138, kas ir par 53,3% vairāk salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Pozitīvo testu īpatsvars bija 28,4%, kas ir par 4,3% vairāk nekā nedēļu iepriekš.

SPKC informēja, ka aizvadītajā nedēļā stacionēti 154 pacienti ar Covid-19 infekciju (iepriekš – 87 pacienti), reģistrēti 11 nāves gadījumi Covid-19 pacientiem (iepriekš – 6 mirušie).  

Saņemti arī jaunākie dati no notekūdeņu monitoringa, kur redzams, ka vairākās pilsētās novēro strauju pieaugumu omikrona EG.5 jeb "Eris" paveida klātbūtnei. Pieaugums novērots Rīgas labajā krastā, Jūrmalā, Ventspilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Tukumā, Bauskā, Saldū un Talsos.

Tikmēr Liepājā, Salaspilī un Limbažos pieaug Covid-19 omikrona XBB.1.5 apakštipa izplatība.

Mazinājusies gripas intensitāte

Turpinot akūto elpceļu infekciju monitoringu, Latvijā iepriekšējā nedēļā vidējā gripas izplatības intensitāte nedaudz mazinājusies, norādīja SPKC. 

Ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 8 klīniskie gripas gadījumi jeb vidēji 11,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš – 8,6 uz 100 000 iedzīvotāju).

Kopš sezonas sākuma ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 27 gripas gadījumi, lielākā gripas intensitāte reģistrēta 0 - 4 gadu vecuma grupā.   

Pagājušajā nedēļā informācija par pacientu skaitu, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos, saņemta no 41 ģimenes ārstu prakses. Pacientu īpatsvars ar elpceļu infekcijām saglabājas iepriekšējās nedēļas līmenī – 20% no kopējā pacientu skaita, kas vērsušies ambulatorajās iestādēs. 

Ar akūtu augšējo elpceļu infekciju simptomiem kopumā pie ārstiem bija vērsušies 819 pacienti jeb vidēji 1153,6 uz 100 000 iedzīvotāju.

SPKC atgādināja, ka vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-10 ir ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts  komplikāciju risks.  

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 44 266 iedzīvotāji, bet pret Covid-19 vakcinējušies 7 603 iedzīvotāji. 

Latvijā šogad pirmo reizi senioriem no 65 gadu vecuma ir pieejama īpaši efektīva vakcīna pret gripu

KONTEKSTS:

Koronavīruss Covid-19 sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņoja par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludināja augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Laika gaitā vīruss izplatījās visā pasaulē, un, lai to ierobežotu, tika ieviesti stingri drošības pasākumi, tostarp masku valkāšana, obligāta vīrusa testu veikšana, kā arī pašizolēšanās saslimšanas gadījumā.

Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība Eiropas Savienības valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.

Infektologi norāda – lai arī infekcija tagad izplatās straujāk, situāciju šobrīd nevar raksturot kā satraucošu. Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. No 20. septembra vakcinācijas kabinetos pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Latvijā dominējošo Covid-19 omikrona XBB.1.5 apakštipu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti