Lietuvā Āfrikas cūku mēri konstatē saimniecībā ar 6000 cūku

Lietuvā, Molētu rajonā, konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūku novietnē ar vairāk nekā 6 000 cūku. Savukārt Polijā šogad slimība konstatēta jau divās lielās cūku fermās, informēja Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

Lai gan Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnē konstatēts pagājušā gada vasarā, meža cūkām slimība tiek atklāta joprojām. Šogad reģistrēti 104 ĀCM gadījumi meža cūkām.

PVD atzīmēja, ka pavasara un vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks. Pavisam drīz meža cūku barus kuplinās sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, sāk zaļot zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs gribētu izbarot cūkām.

Dienestā atgādināja: lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, cūkām nekādā gadījumā nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli) un citus neapstrādātus augu izcelsmes produktus, jo uz tiem var atrasties meža cūku atstāts ĀCM vīruss. Lielajās jeb komerciālajās cūku fermās ikdienu jāuztur visaugstākais biodrošības līmenis, sevišķu vērību veltot fermā iebraucošo transporta līdzekļu ritošās daļas rūpīgai dezinfekcijai.

Tāpat, lai pasargātu cūkas no saslimšanas:

  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu maiņa un dezinfekcija. Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, t.sk. lai tie nepiekļūtu cūkām paredzētajai barībai.
  • Pastāvīgi jāapkaro grauzēji.

Ja cūkas izskatās neveselas – zudusi ēstgriba, guļ un, iespējams, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.

KONTEKSTS:

Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz konstatēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti