Panorāma

Vai apdraudēta Latvijā populārākās radiostacijas pastāvēšana?

Panorāma

E.Bērziņš neatklāj kompensācijas apmēru

«Latvijas dzelzceļa» padome lemj par valdes locekļu atstādināšanu

«Latvijas dzelzceļa» valdē amatus atstās Bērziņš un Strakšas

Valsts AS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) padome ceturtdien, 25. jūlijā, noslēdza vienošanos par darba attiecību izbeigšanu ar LDz valdes priekšsēdētāju Edvīnu Bērziņu un valdes locekli Aivaru Strakšas. Darba attiecības tiek izbeigtas ar 12. augustu, informēja uzņēmumā. Padome arī iecēla LDz valdē divus pagaidu locekļus – Māri Kleinbergu un Andri Lubānu. Uzņēmuma valdē darbu turpinās Ēriks Šmuksts un Ainis Stūrmanis.

ĪSUMĀ:

  • Ministrs Linkaits maijā izteica neuzticību LDz valdes locekļiem, tostarp priekšsēdētājam.
  • LDz padome vairākkārt atlika lēmumus par valdi. Par to atkal sprieda 25. jūlijā.
  • Šoreiz LDz padome vienojās par darba attiecību izbeigšanu ar Bērziņu un Strakšas.
  • Padome to skaidro ar nepieciešamību izbeigt nenoteiktību, kas saistīta ar dialoga trūkumu starp LDz vadību un ministriju.
  • LTV: Bērziņš un Strakšas amatus pametuši pēc pašu gribas.
  • Bērziņš par lēmumu: lai pēc iespējas ātrāk rastu izeju no krīzes.
  • LDz valdē iecelti 2 pagaidu locekļi – Kleinberga un Lubāns.
  • Uz LDz valdes amatiem plāno rīkot konkursus un piesaistīt personāla atlases kompāniju.

"Izbeigt nenoteiktību"

Ceturtdien, 25. jūlijā, sapulcējusies “Latvijas dzelzceļa” padome, lai lemtu par kompānijas valdes priekšsēdētāja Edvīna Bērziņa un valdes locekļu Aivara Strakšas un Aiņa Stūrmaņa atstādināšanu. 

“Ņemot vērā to, ka ir izveidojusies situācija, kurā iztrūkst dialoga starp uzņēmuma vadību un nozares politiku veidojošo ministriju, gan uzņēmuma padome, gan valde ir vienisprātis, ka LDz un visas nozares interesēs ir izbeigt šo nenoteiktību un virzīties uz priekšu,” pēc LDz padomes sēdes pauda tās priekšsēdētājs Jānis Lange.

LTV rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka LDz divi valdes locekļi amatus pametuši pēc pašu gribas.

Pēdējo mēnešu laikā sāk samazināties kravu apgrozījums un ilgāks nenoteiktības periods varētu šos rādītājus ietekmēt vēl vairāk, uzskata Lange. Ja nenoteiktība turpinātos ilgstoši, tas varētu negatīvi ietekmēt turpmāko uzņēmuma attīstību un nest būtisku kaitējumu gan LDz, gan nozarei kopumā, norādīja LDz.

Lange arī pateicās līdzšinējai uzņēmuma vadībai par darbu: “Pērnā gada rezultāti ir bijuši ļoti labi, nospraustie finanšu mērķi tika izpildīti pat ar uzviju, to novērtēja gan uzņēmuma padome, gan akcionārs, gan Pārresoru koordinācijas centrs.”

Līdzīgi arī Bērziņš paziņojumā medijiem skaidrojis, ka šāds lēmums pieņemts, lai “pēc iespējas ātrāk rastu izeju no krīzes, kas sākās maija sākumā”. Norādīts arī uz uzņēmuma saimnieciskās darbības rādītājiem: 2019. gada pirmajā pusgadā LDz koncerna nekonsolidētās peļņas apmērs sasniedza 8,9 miljonus eiro – 1,9 reizes vairāk nekā budžetā plānotais peļņas apmērs.

Pagaidu valdes locekļi un jauns konkurss

Lai nodrošinātu uzņēmuma turpmāko darbību,

padome arī iecēla divus pagaidu LDz valdes locekļus - Māri Kleinbergu un Andri Lubānu.

Māris Kleinbergs līdz šim ir ieņēmis valdes priekšsēdētāja un izpilddirektora amatu SIA “Schenker”, viņš ir bijis valsts AS “Latvijas pasts” valdes priekšsēdētājs, dažādos amatos VAS “Latvijas pasts” strādājis kopš 2006. gada, bijis arī direktors transporta un loģistikas uzņēmumā “Baltic Logistic Solutions”, loģistikas direktors kompānijā “Avers centrs”, Latvijas biroja vadītājs transporta un loģistikas firmā “Kuehne&Nagel Latvija”.

Andris Lubāns līdz šim ir bijis Latvijas starptautisko autopārvadātāju asociācijas “Latvijas auto” valdes priekšsēdētājs un ģenerālsekretārs, ir vadījis Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora biroju, no 2014. līdz 2017. gadam ir bijis AS “Pasažieru vilciens” valdes priekšsēdētājs, bet no 2012. līdz 2014. gadam vadīja Satiksmes ministrijas Autosatiksmes departamentu.

“No padomes puses galvenie uzdevumi LDz valdei ir divi – stabilizēt kravu apgrozījumu un strādāt pie uzņēmuma biznesa modeļa pārvērtēšanas, kā tas ir noteikts valdības rīcības programmā. Kravu apgrozījuma kritums pēdējos mēnešos ir bijis būtisks, un ir jāmeklē iespējas stabilizēt situāciju,” norāda Lange.

LDz padome arī sola nekavējoties sākt darbu, lai rīkotu konkursu uz uzņēmuma valdes locekļu amatiem.

Šim procesam plānots piesaistīt profesionālu personāla atlases kompāniju.

KONTEKSTS:

Līdz šim “Latvijas dzelzceļa” valdē strādāja tās priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš un valdes locekļi Aivars Strakšas, Ēriks Šmuksts un  Ainis Stūrmanis. Bērziņš un Stūrmanis valdē darbojās kopš 2016. gada, bet Strakšas un Šmuksts – kopš 2017. gada.

7. maijā satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) izteicis neuzticību “Latvijas dzelzceļa” valdei, izņemot vienu tās locekli – Ēriku Šmukstu. Ministrijai esot aizdomas par "potenciālām koruptīvām shēmām".

Par valdes locekļu atbrīvošanu no amata jālemj "Latvijas dzelzceļa" padomei, kura pasūtījusi divus auditus par “Latvijas dzelzceļa” darbu, kurus plānots pabeigt līdz vasaras beigām. Iepriekš padome valdes darbu novērtējusi atzinīgi, taču ministrs Linkaits uzsver, ka ar esošo “Latvijas dzelzceļa” valdi sastrādāties nevar.

Tikmēr paši LDz valdes locekļi labprātīgi amatus atstāt atteikušies. Turklāt Bērziņš un Strakšas vērsās Valsts policijā, lūdzot sākt kriminālprocesu pret ministru Linkaitu par neslavas celšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt