Latvijas bankās saistībā ar sankcijām pret Krieviju pašlaik iesaldēti ap 8 miljoniem eiro

Saistībā ar Eiropas Savienības (ES) un ASV (OFAC) noteiktajām sankcijām pret Krieviju Latvijas bankās iesaldēti aptuveni 8 miljoni eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkopotie dati.

FKTK informēja, ka bankas datus sniegušas pēc sākotnējā izvērtējuma veikšanas. Līdz ar to iesaldēto līdzekļu apjoms nākotnē var pieaugt, ņemot vērā, ka izpētes vēl notiek, atsevišķu paaugstināta riska klientu kontu darījumi uz izpētes laiku ir apturēti un tiek noteiktas arvien jaunas sankcijas.

Latvijas bankās ir identificēta viena fiziskā persona, kura ir tieši pakļauta sankcijām, un 15 juridiskas personas, kuras nav tieši iekļautas sankciju sarakstos, bet konstatētas sankcionēto personu īpašumtiesības vai kontrole šajās juridiskajās personās (četrām no tām ir konti divās dažādās bankās vai vairāki konti vienā bankā), līdz ar to šo personu līdzekļi ir iesaldēti. 

FKTK norādīja, ka jau iepriekš Latvijas finanšu sektors īstenojis pieeju, kas Krieviju uzskata par paaugstināta riska jurisdikciju, līdz ar to Krievijas noguldījumi Latvijas bankās kopš 2015. gada ir būtiski samazinājušies un kopējos noguldījumos sastāda vairs tikai 1,1%.

"Bankas sadarbībā ar klientiem turpina veikt apjomīgu izpētes darbu, nodrošinot sankciju ieviešanai nepieciešamās darbības, tajā skaitā darījumu analīzi, patieso labuma guvēju, saistīto un kontrolē esošo personu noskaidrošanu, lai nodrošinātu sankciju reālu piemērošanu un nepieļautu Latvijas finanšu sektora izmantošanu sankciju apiešanai vai finanšu pakalpojumu saņemšanu personām, kas ir pakļautas sankcijām," paziņojumā medijiem raksta finanšu uzraugs.

Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") komentēja: "FKTK apkopotā informācija ļauj mums kārtējo reizi pārliecināties, ka šīs valdības iepriekšējos gados īstenotās reformas finanšu sektorā nodrošina mūsu un ciešā koordinācijā ar Eiropas un starptautiskajiem partneriem spēju ātri un efektīvi iesaldēt līdzekļus, tādējādi liedzot Putina režīma atbalstītājiem saņemt līdzekļus agresijas atbalstam. Tas ir mūsu visu kopējais pienesums Ukrainas tautai cīņā ar agresoru un tā atbalstītājiem."

Eiropas Savienības sankcijas attiecībā uz cilvēkiem no Krievijas elites ir ļoti apjomīgas, un darbs ar to prasa laiku. "Tas tāpēc, ka tirgū ir ļoti daudz aktīvu, un mēs ne vienmēr uzreiz varam visu zibenīgi identificēt," intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" skaidroja iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par").
Pašlaik Latvijai ir svarīgi reaģēt uz sankcijām pakļautā personām piederošiem aktīviem Latvijas bankās un uzņēmumos, arī aktīviem, kas iet caur Latvijas finanšu sistēmu.

"Ārlietu ministrija jau sniedza informāciju Latvija uzņēmumiem, Latvijas bankām, Latvijas attiecīgo institūciju pārstāvjiem, kādas ir tās sankcijas. (..) Un es gribētu uzsvērt, ka runa parasti nav par konfiscēšanu, bet iesaldēšanu. Lai konfiscētu, vajag tiesas lēmumu un tas nav vienkāršs process," sacīja Golubeva.

FKTK seko līdzi aktuālajai informācijai par noteiktajām sankcijām, piedalās ārvalstu institūciju darbā, kā arī sniedz konsultatīvo atbalstu finanšu iestādēm saistībā ar sankciju regulējuma efektīvu ieviešanu. Sarežģītākas situācijas tiek vērtētas kopā ar citām valsts institūcijām, kur risinājums jāmeklē, vērtējot dažādus ietekmējošos faktorus. 

Vienlaikus FKTK vērš uzmanību, ka nevar banku vai fizisku un juridisku personu vietā veikt konkrētu klientu vai darījumu izpēti. Kā FKTK skaidrojis iepriekš – gadījumos, kad nav pietiekamas informācijas par sadarbības partneriem vai klientiem vai arī informācija ir neskaidra, lēmums jāpieņem, balstoties uz risku izvērtējumu, kas attiecīgi var rezultēties darījumu attiecību pilnīgā pārtraukšanā vai darījumu attiecību pastiprinātā uzraudzībā, vai arī ar noteiktu darījumu ierobežojumiem. Tāpat jāņem vērā tas, ka Krievijas īstenotais karš Ukrainā turpinās, un tāpēc tiek un, visticamāk, arī turpmāk tiks noteiktas jaunas sankcijas. 

FKTK aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja bankas uzdod papildus jautājumus par maksājumu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas izpildes mērķi vai maksājumu detaļām. Šīs papildus izpētes mērķis ir pārliecināties, ka maksājumi netiek veikti personām, kuras iekļautas sankciju sarakstā, vai šo personu interesēs.

FKTK mājaslapā ir izveidota sadaļa, kas sniedz aktuālo informāciju par Krievijai un Baltkrievijai piemērotajām ES un ASV (OFAC) sankcijām, to piemērošanu, kā arī atbildes uz FKTK saņemtajiem jautājumiem par sankciju piemērošanu. Informācija tiek regulāri papildināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt