Koalīcija plāno mazināt OIK maksājumus uz «Latvenergo» virspeļņas rēķina

Koalīcija vienojusies par obligātās iepirkuma komponentes (OIK) maksājumu samazināšanu, novirzot šim mērķim AS "Latvenergo" virspeļņu, pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem pavēstīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”).

Obligātā iepirkuma komponente (OIK)

Obligātais iepirkums ir valsts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem.

Valsts iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, maksājot garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas.

Savukārt šīs izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.

OIK apmēru ietekmē dabasgāzes cena, elektroenerģijas cena biržā un elektroenerģijas patēriņš. No 2018.gada OIK sistēma mainīta – iepriekš elektrības patērētāju maksājums piesaistīts patērētajai enerģijai kā konkrēts tarifs par katru patērēto kilovatstundu. No šī gada OIK maksā gan kā fiksēto tarifu par katru patērēto kilovatstundu - un šis maksājums samazinājies -, gan kā “jaudas OIK par ampēriem”, kas ir fiksētais tarifs par pieslēguma jaudu. Jo pieslēguma jauda lielāka, jo lielāks fiksētais maksājums.  

Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja, ka valdība šo jautājumu skatīs pēc nedēļas.

Iedzīvotāju maksājumi par OIK samazinātos vismaz par 13%, novirzot šim mērķim "Latvenergo" peļņu 78,9 miljonu eiro apmērā, iepriekš žurnālistiem sacīja Ašeradens.

Šādas izmaiņas varētu tikt īstenotas no 1.jūlija, prognozēja ministrs.

Ašeradens paudis, ka OIK bija fundamentāla, nacionāla un makroekonomiska kļūda, kas steidzami jālabo. Viņš mudinās ar valdības rīkojumu izveidot darba grupu, kurai līdz 1.augustam būs jāizstrādā rīcības plāns OIK atcelšanai. Šādas darba grupas izveide ar atsevišķu valdības rīkojumu būtu svarīgs signāls visām pusēm, ka "ledus ir sakustējies", uzskata politiķis.

KONTEKSTS:

Lēmumu par augsta līmeņa darba grupas izveidi līdzšinējās OIK sistēmas reformai valdība varētu pieņemt nākamnedēļ. Par nepieciešamību mainīt OIK sāka runāt pēc tam,  kad žurnālisti atklāja, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā – uzņēmumi nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Pēc tam Ekonomikas ministrija solīja pārbaudīt visas pagarinātās atļaujas elektrības ražošanai, ko valsts gatavojās iepirkt par paaugstinātu cenu, un vairākiem uzņēmumiem atļaujas anulētas. Daži uzņēmumi gan sākuši vai sola uzsākt tiesāšanos par ministrijas lēmumu anulēt atļaujas, bet ministrija par to nav pārsteigta un gatava aizstāvēt savas pozīcijas.

Lielas diskusijas un asumus izraisīja arī elektrības rēķinu kāpums, ko izraisīja OIK sistēmas maiņa, tagad liekot elektrības patērētājiem maksāt “zaļās enerģijas” komponenti par uzstādītajām jaudām.

3 komentāri
Zigfrida Kalatrida
Ir tads prasts vardinjsh : TUFTA. - Ar topash lokomobili Asheradeni :) - ... kas tgd par Izpaakjuciema Spriidiiti iztaisaas ... - shitajais personazhs bijis VISAA IEKSHAA no pagajushaa gds. 80.-to gadu beigaam ... kad visa taa shljura saakaas - bija kaut kur tur Vecriigaa - kreisaas "Atmodas" par "naljichku" kur tirgoja ... es taisiiju kreisaas Maskavas "Hronikas" un, kad suutiiju, pie viena piemeetaaju "Atmodas" arii - uz "Pushkas" un citur gaaja liidziigi - pa rubli gabalaa :) - Un kas tur biidiija ... Veidemane un Asheradens ... - tas viss bija n., bet lai tak tas A. nesaka, ka vinjsh nav bijis VISAA IEKSHAA NO SAAKTA GALA :)
Aldis Novokšanovs
"Valsts kase ir aizdevusi līdzekļus AS "Augstsprieguma tīkls", lai atpirktu akcijas no SIA "Itera Latvija", proti, [Jura] Savicka, AS "Conexus Baltic Grid" un citiem, kas liek domāt, ka šis pirkums tiešā vai netiešā veidā atspoguļosies patērētāju rēķinos par gāzi vai elektrību. "Ministrs gan negribīgi, bet tomēr bija spiests atzīt, ka tā tas arī notiks," norādīja LRA pārstāvji." Kam pieliks šos izdevumus?! Stc. par cik savulaik LR valsts pārdeva šos gāzes aktīvus investoriem?
Aldis Novokšanovs
Piekristu šim MK piedāvājumam, ja valdība atjaunotu dabasgāzi TECu kurināsanai par 100%. Ja nevar, tad jātceļ OIK par TECu tiesu par 100% no ieviešanas datuma. Pa lēto grib atpirkties...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti