EM ekonomikas izaugsmi šogad prognozē 4,5% robežās

Turpmākā Latvijas ekonomikas izaugsme saistīta ar eksporta iespējām un situāciju ārējos tirgos. Līdz ar to, stabilizējoties ekonomiskajai situācijai Eiropā, 2014. gadā Latvijas eksporta iespējas varētu uzlaboties un ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 4,5%, prognozē Ekonomikas ministrijā.

Latvijas ekonomika pēckrīzes periodā turpina sekmīgi attīstīties. 2012.gadā Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieauga par 5,2 %, bet pērn, pēc ministrijas aplēsēm, IKP pieaugums pārsniedza 4%. Trīs gados piedzīvotā ekonomikas izaugsme esot starp straujākajām Eiropas Savienībā, kā arī arī ilgtspējīgāka un produktīvāka par iepriekš pieredzēto. Preču un pakalpojumu eksporta apjomi ir sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni, kopējam eksportam par gandrīz 20% pārsniedzot pirmskrīzes perioda augstāko punktu.

Ekonomisko aktivitāšu palielināšanās pozitīvi ietekmē arī situāciju darba tirgū – pieaug nodarbinātība un mazinās krīzes izraisītais augstais bezdarbs. Tomēr atsevišķas iedzīvotāju grupas, īpaši personas ar zemu izglītības līmeni un kvalifikāciju, gados vecāki cilvēki, kā arī jaunieši situācijas uzlabošanos izjūt vājāk.

Pērn situācija darba tirgū turpināja uzlaboties - 3. ceturksnī kopumā nodarbināti 1,3% vairāk nekā gadu iepriekš. Bezdarba līmenis pērn 3. ceturksnī saruka līdz 11,8 %. 

Ekonomikas ministrija prognozē, ka šogad sagaidāms nodarbināto skaita pieaugums un bezdarbs samazinājums.

Nodarbināto skaits varētu pieaugs par 2% jeb 18 tūkstošiem, bet bezdarba līmenis varētu samazināties zem 10%, lēš ministrijā.

Turpmākā Latvijas ekonomikas izaugsmi EM saista ar eksporta iespējām un situāciju ārējos tirgos. Pakāpeniski stabilizējoties ekonomiskajai situācijai Eiropā, sagaidāms, ka 2014. gadā Latvijas eksporta iespējas uzlabosies un ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 4,5 %. 

Vienlaikus jāņem vērā, ka krīzes gados uz darbaspēka izmaksu samazināšanas rēķina iegūtās konkurētspējas priekšrocības pakāpeniski tiek zaudētas, un, lai nākotnē spētu palielināt ražošanas un eksporta apjomus, būtiska loma būs ne tikai pieprasījuma kāpumam noieta tirgos, bet arī spējai kāpināt produktivitāti. Tieši produktivitātes kāpums ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, jo no tā lielā mērā būs atkarīgs arī atalgojuma pieaugums, norāda ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt