EK uzlabo Latvijas IKP prognozi – šogad paredz kritumu par 5,6%

Eiropas Komisija (EK) savās jaunākajās, 2020. gada rudens prognozēs samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) krituma prognozi 2020. gadam no vasarā prognozētajiem 7% līdz 5,6%. Attiecīgi ekonomikas izaugsmes prognoze nākamajam gadam ir nedaudz pazemināta, un iepriekš sagaidītās 6,4% izaugsmes vietā tagad 2021. gadā tiek prognozēts IKP pieaugums par 4,9%, paziņojumā medijiem informēja Finanšu ministrija.

Lietuvai šim gadam prognozētais IKP kritums ir samazināts no 7,1% līdz 2,2%, bet Igaunijai – no 7,7% līdz 4,6%. Eiropas Savienības ekonomikai kopumā EK šim gadam paredz 7,4% kritumu, salīdzinot ar vasarā prognozētajiem 8,3%.

Lietuvai nākamā gada izaugsmes prognoze pazemināta no 6,7% līdz 3%, bet Igaunijai – no 6,2% līdz 3,4%. Līdzīgi arī Eiropas Savienībā kopumā ekonomikas izaugsme būs lēnāka nekā tika prognozēts šā gada vasarā – 4,1% iepriekš paredzēto 5,8% vietā.

EK jaunākajās prognozēs vēl nav ietverti pēdējie dati par šā gada trešo ceturksni, kas parāda, ka Latvijas IKP salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni palielinājies par 6,6% pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem, kamēr EK savās prognozēs bija paredzējusi tikai 0,5% pieaugumu, norāda Finanšu ministrija.

Attiecīgi gada griezumā Latvijas IKP trešajā ceturksnī ir samazinājies par 3,1%, kamēr EK prognozēs bija sagaidīts 8,7% kritums. Līdz ar to arī 2020. gadā kopumā Latvijas IKP samazinājums būs vēl mazāks, nekā paredzēts tikko publiskotajās EK prognozēs, paredz FM.

Līdzīgi arī Eiropas Savienībai kopumā EK trešajam ceturksni bija paredzējusi 9,3% pieaugumu, kamēr provizoriskie ES statistikas biroja Eurostat dati uzrāda nedaudz straujāku pieaugumu 12,1% apmērā.

Latvijas ekonomikas izaugsmi, pēc EK prognozēm, 2021. gadā nodrošinās spēcīgāks privātais patēriņš, arī iedzīvotājiem aktīvāk izmantojot uzkrājumus, savukārt investīcijas veicinās arī  “Rail Baltica” projekta uzsākšana. Vienlaikus eksporta atgūšanās var būt lēnāka, ņemot vērā tikai mēreno izaugsmes atjaunošanos eksporta tirgos un krīzes negatīvo ietekmi uz tūrisma un transporta pakalpojumu eksportu.

Pēc pēdējām korekcijām EK IKP pieauguma prognoze Latvijai 2021. gadam ir ļoti tuva Finanšu ministrijas šā gada jūnija prognozei, kas nākamgad paredz IKP pieaugumu par 5,1%. Vienlaikus jāņem vērā, ka Covid-19  straujās izplatības ietekmē gan Eiropas Savienības, gan Latvijas ekonomikas perspektīvas pēdējo nedēļu laikā arvien pasliktinās un ekonomikas attīstība nākamgad vistiešāk būs atkarīga no tā, cik ātri un efektīvi izdosies ierobežot slimības izplatību, vienlaikus maksimāli atbalstot krīzes skartās nozares un iedzīvotājus, norāda FM.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā aktuālās norises pasaules tautsaimniecībā un  Covid-19 pandēmijas ietekmi, Latvijas Banka prognozēja, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2020. gadā samazināsies par 7,5% (2020. gada marta prognoze bija kritums par 6,5%), bet inflācija būs 0% (2020. gada marta prognoze bija 0,5%).

2020. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 1. ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,5%.

Savukārt, 2020. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 2. ceturksni, iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem samazinājās par 9,8%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt