Dienas ziņas

"Rendas mājvietas toreiz un tagad"

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Apkures pabalsti izgaismo vairākas problēmas

Apkures pabalsti: Jelgavas novadā malkas iegādes čeki vairākos gadījumos izrādījušies viltoti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No 1. oktobra, kad pašvaldībās uzsākta pieteikumu pieņemšana valsts apmaksātai apkures kompensācijai, Jelgavas un Dobeles novados saņemti aptuveni 4000 iesniegumu katrā. Lielākoties kompensācijai par malku bez saglabāta iegādes čeka. Uzrunātie iedzīvotāji norādīja, ka čekus par malkas iegādi pārdevēji gan nemaz nedodot. Bet Jelgavas novadā esot atklāti arī vairāki gadījumi, kad pievienotie pirkuma čeki izrādījušies viltoti. 

Šogad strauji kāpusi ne vien elektrības un gāzes cena, bet arī kokskaidu brikešu, granulu un malkas cena, kas ir populārākie kurināmā veidi lauku rajonos. Tāpēc iedzīvotāji neesot kavējušies  pieteikties kompensācijai par izdevumiem apkures sezonā, tostarp vienreizējam pabalstam 60 eiro apmērā, ja par pavasarī iegādāto malku nav saglabājies čeks. Dobeles novadā oktobrī saņemti gandrīz 3900 iesniegumu, no kuriem 90% pretendējot uz vienreizējo malkas pabalstu.

Pašvaldības pabalstu iesniegumi
Pašvaldības pabalstu iesniegumi

"60 eiro dabūjām, iepriekš pieteicāmies pie sociālā darbinieka," stāstīja Ukru iedzīvotājs Ojārs.

Dobelniece Gita atzina, ka pieteikšanās atbalstam bija vienkārša, taču čeka nebija, jo malka iegādāta krietni pirms valsts atbalsta izsludināšanas. 

Ja pieteikšanās pabalstam lielākoties notikusi raiti, tad tā saņemšana gan dažkārt radījusi problēmas, jo pabalstu nevar izmaksāt skaidrā naudā. Jelgavas novadā tas neesot pieļauts, tāpēc cilvēkiem, kuriem neesot ne bankas, ne PNS konta, pabalsti joprojām neesot izmaksāti.

"Mums katru nedēļu ir virtuālas sapulces ar Labklājības ministriju. Sistēmas izstrādātājs sola risinājumus nedēļu no nedēļas. Mums uz šodienu ir 12 šādi gadījumi, kad cilvēks vēlas saņemt skaidru naudu. Mēs iesniegumu pieņemam, atzīstam par atbilstošu likuma prasībām un gaidām no ministrijas risinājumu," klāstīja Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis ("Latvijas attīstībai").

Lai saņemtu kompensāciju par nākamo malkas kravu, gan ar kontu bankā vien nepietiks. Vajadzīgs arī čeks par malkas iegādi, un te nu izgaismojas it kā sen zināmā problēma – ēnu ekonomika.

"Ar čeku neviens neko nepārdod. Cik es esmu malku gādājis, nekad man čeks nav bijis, nekad nedod," klāstīja vietējais iedzīvotājs Zigurds.

 Jelgavas novadā dažkārt gan esot nācies sastapties ar iedzīvotājiem, kuri čekus vienkārši noviltojuši, tādējādi cerot saņemt lielāku atbalstu. Tas gan ātri atklājoties.

"Tur mēs sazināmies ar iedzīvotājiem pašiem, un sazināmies arī ar malkas vai granulu piegādātājiem, kas to informāciju noprecizē, lai mēs varam pieņemt pareizo lēmumu iesniegumam," teica Cenu un Ozolnieku pagastu apvienības pārvaldnieks Matīss Kellerts.

Malkas krājums Jelgavas novadā
Malkas krājums Jelgavas novadā

"Falšo čeku esamība ir konstatēta. Protams, tas nav liels skaits. Mums apmēram līdz desmit tādi gadījumi ir bijuši. Ir reāli viltoti maksājumu dokumenti, un mēs par to informējam dienestus," piebilda Lasmanis.

 Vienreizējajai kompensācijai par malku bez čeka var pieteikties līdz 30. novembrim, bet ar čeku atbalstu varēs saņemt līdz apkures sezonas beigām – aprīlim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti