Krāslavā no septembra siltumenerģijas tarifs pieaugs par 66,6% – līdz 85,69 eiro/MWh

Šā gada 1.septembrī spēkā stāsies jauns SIA "Krāslavas nami" siltumenerģijas tarifs, ko izvērtējusi un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Krāslavā jaunais tarifs būs 85,69 eiro/MWh jeb par 66,6% augstāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Vērtēšanas gaitā tarifs samazinājās, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto, informēja SPRK.

Šobrīd Krāslavā piemērotais tarifs 51,44 eiro/MWh ir spēkā kopš 2019. gada 1. maija, kas vienlaikus ir arī zemākais siltumenerģijas tarifs valstī.

Tarifa izmaiņas saistītas ar kurināmā, degvielas un enerģijas cenu kāpumu, kā arī siltumapgādes sistēmas attīstības projektu realizāciju pēc spēkā esošā tarifa apstiprināšanas.

SPRK skaidroja, ka šī bija pilnā tarifu projektā iekļauto izmaksu izvērtēšana, kurā tiek pārbaudītas visas komersanta uz siltumapgādi attiecināmās izmaksas. Salīdzinot jaunā tarifa izmaksas ar spēkā esošā tarifa izmaksām, lielākais pieaugums ir pamatlīdzekļu nolietojumam (84%), kurināmā izmaksām (40%) un darba samaksas izmaksām (11%). Komersants siltumenerģijas ražošanai kā kurināmo plāno izmantot šķeldu un sašķidrināto naftas gāzi.

Vienlaikus, ņemot vērā, ka komersantam iespējamas kurināmā cenas izmaiņas, SPRK piešķīra atļauju komersantam pašam noteikt siltumenerģijas tarifus. Tas ļaus savlaicīgi reaģēt uz kurināmā cenu izmaiņām, nosakot tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, kā arī uz gadījumiem, kad komersantam izveidojušies neparedzētie izdevumi vai ieņēmumi.

SIA "Krāslavas nami" pilnā siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifa projekta aprēķinu ar pamatojošiem dokumentiem SPRK iesniedza 2022. gada 7. decembrī. SPRK, izvērtējot tarifu projektu un tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu, pieprasot un saņemot nepieciešamo papildu informāciju un skaidrojumus, secināja, ka SIA "Krāslavas nams" tarifs ir ekonomiski pamatots.

Salīdzinot ar sākotnēji SPRK iesniegto tarifu projektu, apstiprinātais tarifs ir par 15,5% mazāks. Lielākais izmaksu samazinājums ir kurināmā un elektroenerģijas izmaksām.

SPRK atgādināja, ka ir divu veidu tarifu projekti – pilnā tarifu projektā iekļauto izmaksu izvērtēšana, kur tiek pārbaudītas visas ar siltumapgādi saistītās izmaksas, un komersantu pašu noteiktie tarifi (izdota atļauja komersantiem pašiem noteikt tarifus), ja mainās kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas izmaksas, vai pārdotās elektroenerģijas ieņēmumi. Abos gadījumos tarifu projekti tiek iesniegti SPRK izvērtēšanai, to izvērtēšanas laiks ir atšķirīgs.

Kopumā SPRK izskatīšanā ir vairāk nekā 30 pilno siltumapgādes tarifu projektu Latvijā.

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti