Krīzes situācijā Latvijā naudu varētu izņemt 99 «kritiskajos» bankomātos

Krīzes situācijā finanšu pakalpojumus Latvijā iespēju robežās nodrošinātu visas Latvijas komercbankas, taču kritiskie finanšu pakalpojumi būtu jāsniedz četrām Latvijā lielākajām komercbankām. Skaidro naudu iedzīvotāji varētu izņemt 99 tā sauktajos "kritiskajos bankomātos". Par to informēja Latvijas Banka, kas sadarbībā ar partneriem sagatavojusi informatīvu bukletu par kritiskajiem finanšu pakalpojumiem.

Latvijas Banka ir veikusi priekšdarbus, lai valsts apdraudējuma vai plaša mēroga ārējas ietekmes situācijā Latvijā tiktu nodrošināta visu kritisko finanšu pakalpojumu sniegšana:

  • maksājumu veikšana internetbankā vai mobilajā aplikācijā,
  • maksājumu veikšana ar maksājumu karti, t. sk. tiešsaistē,
  • skaidrās naudas izņemšana no bankomāta.

Kopumā finanšu pakalpojumus krīzes situācijās iespēju robežās nodrošinās visas Latvijas komercbankas.

Kritiskie finanšu pakalpojumi jānodrošina kredītiestādēm, kurās ir vislielākais Latvijas klientu skaits un mājsaimniecību noguldījumu apjoms: "Swedbank", "SEB banka", "Citadele banka" un "Luminor Bank" Latvijas filiālei.

Ir noteikts, ka Latvijā 99 šo kredītiestāžu bankomāti ir t. s. kritiskie bankomāti, kuri apdraudējuma situācijā prioritāri tiek apgādāti ar skaidro naudu. Šo bankomātu atrašanās karte pieejama šeit.

Latvijas Bankā norādīja: pēdējā pusotra gada laikā vārdu savienojums "darbības nepārtrauktība" ir nostiprinājies ne tikai ekspertu, bet arī iedzīvotāju diskusijās. Finanšu sektora darbības nepārtrauktības jautājumus Latvijas Banka risina pastāvīgi, pievēršoties arī dažādām sabiedrībai mazāk zināmām problēmām, kas saistītas ar kiberdrošību, skaidrās naudas apriti nepārtrauktā režīmā un maksājumu iespēju izmantošanu arī dažādās krīzes situācijās. Krievijas sāktā kara rezultātā šie jautājumi ieguvuši jaunu svaru un nonākuši arī sabiedrības interešu priekšplānā.

"Krīze parasti iestājas negaidīti, tomēr pēdējie gadi likuši ikvienam apzināties, cik būtiski ir sagatavoties dažādām dzīves situācijām. Tām gatavojamies gan kā valsts, gan finanšu sektorā, gan aicinām arī ikvienu iedzīvotāju rūpēties par sevi un saviem tuvākajiem.

Būt labi informētam ir ļoti svarīgi, jo krīzes situācijā tieši neziņa rada paniku, kuras ietekmē var gadīties pieņemt nepārdomātus lēmumus, kas rada finansiālus zaudējumus.

Aicinām iepazīties ar Latvijas Bankas sagatavoto informāciju un sekot padomiem un ieteikumiem," uzsvēra Latvijas Bankas padomes locekle Ilze Posuma.

Informatīvais buklets "Kas jāzina par naudu un finanšu pakalpojumiem krīzes situācijā" pieejams šeit: https://datnes.latvijasbanka.lv/files/Kritisko-pakalpojumu-buklets-Latvijas-Banka.pdf.

"Latvijas banku sektors ir spēris būtisku soli, lai veicinātu sabiedrības noturību un rīcību krīžu situācijās. Aizsardzības ministrijā esam gandarīti, ka banku sektors Latvijā apzinās tā lomu un nozīmi visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas veidošanā un nostiprināšanā, lai krīzes situācijās iedzīvotājiem būtu pieejami finanšu pakalpojumi un viņu nauda būtu drošībā. Šā bukleta sagatavošana ir bijis plānveida darba rezultāts, no kura galvenie ieguvēji būs tieši iedzīvotāji, iepazīstoties un rīkojoties saskaņā ar noderīgo informāciju," norādīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Ne vien krīzes situācijās, bet arī laikā, kad atbildīgās iestādes informē par kritiskajiem finanšu pakalpojumiem, Latvijas Banka aicina iedzīvotājus būt īpaši kritiskiem pret informāciju un paļauties tikai uz uzticamiem informācijas avotiem, nepakļauties provokācijām un dezinformācijai, kā arī neuzķerties uz krāpnieku viltībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti