Apmaiņā pret Ukrainas labības darījuma pagarināšanu ES varētu mīkstināt sankcijas pret Krievijas banku

Krievijas lielākās bankas kara Ukrainā dēļ ir zaudējušas piekļuvi starptautiskajai maksājumu paziņojumu sistēmai SWIFT. Tagad Krievijas Lauksaimniecības banka ("Rosseļhozbank") piekļuves atjaunošanu sistēmai izvirzījusi kā nosacījumu labības līguma pagarināšanai, un Eiropas Savienība apsver iespēju atbalstīt šādu vienošanos. Par to vēsta laikraksts "Financial Times".

Kā laikrakstam norādījuši vairāki avoti, Krievijas draudi lauzt labības līgumu šoreiz izrādījušies nopietnāki nekā iepriekšējo sarunu laikā. Pēdējo reizi līgums tika pagarināts 17. maijā uz diviem mēnešiem.

Lai pagarinātu labības vienošanos, kas ļauj Ukrainai pa Melno jūru eksportēt labību un citus produktus, Eiropas Savienība cenšas vienoties par dažādiem pasākumiem, apsverot sankciju mīkstināšanu pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem vai atļaujas piešķiršanu Krievijai atsevišķu preču eksportam caur ES teritoriju.

Eiropas Savienības līderi samitā Briselē pagājušajā nedēļā apsprieduši arī Krievijas Lauksaimniecības bankas atbrīvošanu no sankcijām. Šis solis tiekot uzskatīts par vismazāko ļaunumu.

"Financial Times" norāda, ka sankciju mīkstināšanu pret šo banku apgrūtina fakts, ka tā ir 100% valstij piederošs uzņēmums. Bijušais bankas vadītājs Dmitrijs Patruševs tagad ir Krievijas lauksaimniecības ministrs. Viņa tēvs ir Krievijas Drošības padomes vadītājs Nikolajs Patruševs, kurš tiek uzskatīts par vienu no tuvākajiem Kremļa saimnieka Vladimira Putina līdzgaitniekiem.

KONTEKSTS:

Pagājušajā vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļauj apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti