Venecuēlas opozīcijas līderis Gvaido paziņo par Maduro gāšanas operācijas pēdējo fāzi

Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido šodien paziņojis, ka sākusies operācijas „Brīvība” jeb līdzšinējā prezidenta Nikolasa Maduro gāšanas pēdējā fāze. Sociālajos tīklos izplatītajā videoierakstā viņš norādīja, ka šis ir uzurpācijas beigu sākums. Savukārt Venecuēlas valdība paziņojusi, ka šobrīd tiekot novērsts maza mēroga militārais pučs.  

ĪSUMĀ:

  • Opozīcijas līderis Gvaido paziņoja, ka sākas Maduro gāšanas operācijas pēdējā fāze.
  • Viņš video uzrunu ierakstīja militārajā bāzē, tajā viņš redzams ar militārpersonām.
  • Gvaido: 1. maijā  ieplānoti protesti, kas būs lielākie valsts vēsturē.
  • Venecuēlas valdība: Tiek novērsts maza mēroga militārais pučs, kuru organizējuši nodevēji armijas rindās.
  • Venecuēlas krīze saasinājusi arī ASV un Krievijas attiecības.
  • ASV privātās drošības firmas dibinātājs plāno sūtīt uz Venecuēlu privāto armiju, lai palīdzētu Gvaido.

Spriedze Venecuēlā pieaugusi kopš šī gada janvāra, kad opozīcijas līderis Huans Gvaido pasludināja sevi par prezidenta pienākumu izpildītāju. Vairāk nekā 50 valstis ir atzinušas Gvaido un uzskata, ka līdzšinējais prezidents Nikolass Maduro savu leģitimitāti ir zaudējis.

Līdz ar plašiem protestiem valsti skārusi smaga ekonomiskā un humanitārā krīze. Maduro iepriekš uzsvēra, ka humānās palīdzības pieņemšana būtu pirmais solis ASV iebrukumam. Tomēr šomēnes valstī sāka ierasties Sarkanā Krusta piegādātā humānā palīdzība.

Venecuēlas varas pārņemšanas operāciju „Brīvība” Gvaido izsludināja marta beigās.

Savukārt otrdien Gvaido ar vēstījumu par operācijas „Brīvība” pēdējās fāzes uzsākšanu nācis klajā militārajā gaisa spēku bāzē Venecuēlas galvaspilsētā Karakasā.

Venecuēlas opozīcijas līderis Gvaido paziņo par Maduro gāšanas operācijas pēdējo fāzi
00:00 / 01:42
Lejuplādēt

Videoierakstā viņš redzams kopā ar vairākām militārpersonām un iepriekš aizturēto opozīcijas pārstāvi Leopoldo Lopesu. Lopess pavēstījis, ka viņu atbrīvojuši karavīri, kas atbalsta opozīciju.

„Šodien drosmīgie karavīri un patrioti, kas ir lojāli konstitūcijai, ir sadzirdējuši mūs. Mēs beidzot esam tikušies Venecuēlas ielās, un operācija „Brīvība” ir sākusies. Es aicinu cilvēkus iziet Venecuēlas ielās. Šis ir drosmes izrādīšanas brīdis, kurā ir iespēja Venecuēlā atjaunot mieru. Mēs panāksim to, ka Venecuēla ir brīva un demokrātiska,” aicinājumā sacīja Gvaido.

Gvaido norādījis, ka 1. maijā Venecuēlā ieplānoti protesti, kas, pēc viņa teiktā, būs lielākie valsts vēsturē un tie ir daļa no „pēdējās fāzes”, lai viņš varētu stāties prezidenta amatā un izsludināt jaunas vēlēšanas.

Vēlāk ievietotajā tvitera ierakstā Gvaido uzsvēra, ka Venecuēlas tauta ir ievadījusi uzurpācijas izbeigšanas pēdējo fāzi. Tāpat viņš norādījis, ka tiekas ar bruņoto spēku svarīgākajām militārajām vienībām.

Raidsabiedrībai CNN viņš atklāja, ka prezidents Maduro ir zaudējis militāro atbalstu. Venecuēlas ielās netālu no militāro spēku bāzes jau izgājuši simtiem Gvaido atbalstītāju, kuru virzienā policija raidījusi asaru gāzi.

Savukārt Venecuēlas valdība paziņojusi, ka šobrīd tiekot novērsts maza mēroga militārais pučs, kuru organizējuši nodevēji armijas rindās.

Komunikāciju ministrs Horhe Rodrigess pavēstīja, ka valdība pašlaik saskaras un deaktivē mazu nodevīgu militārpersonu grupu, kas ieņēmuši pozīcijas uz ceļa Karakasā, lai veicinātu apvērsumu. Savukārt situācija valsts armijas kazarmās un bāzēs esot normāla. Tomēr Maduro palīgi aicinājuši cilvēkus pulcēties pie prezidenta pils, lai „aizsargātu mieru”.

ASV prezidenta birojs paziņojis, ka prezidents Donalds Tramps ir informēts par notiekošo un uzrauga situāciju valstī.

Armijas lojalitāte Maduro ilgstoši tika uzskatīta par galveno iemeslu, kāpēc viņš vēl aizvien turas pie varas, taču vairākas militārpersonas pēc pēdējiem notikumiem pārgājušas Gvaido pusē.

Venecuēlas krīze saasinājusi arī ASV un Krievijas attiecības. Krievija un Ķīna ir to valstu vidū, kas turpina atbalstīt Maduro. Martā netālu no Karakasas ieradās divas Krievijas gaisa spēku lidmašīnas ar aptuveni 100 Krievijas militārpersonām. ASV valdība uzskata, ka to vidū ir arī specvienību karavīri un kiberdrošības speciālisti.

Tikmēr plānus par privātas armijas nosūtīšanu uz Venecuēlu, lai palīdzētu gāzt Maduro, kaļ ASV privātās drošības firmas „Blackwater” dibinātājs Ēriks Princs.

KONTEKSTS:

Venecuēlas parlamenta spīkers un opozīcijas līderis Gvaido janvārī pasludināja sevi par prezidenta pienākumu izpildītāju. Ar savu paziņojumu 35 gadus vecais Gvaido nāca klajā brīdī, kad, sekojot viņa aicinājumam, Venecuēlas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstoši cilvēku, kas pieprasīja prezidenta Maduro atkāpšanos.

Februārī Venecuēla pie savām robežām piedzīvoja asiņainas sadursmes, Maduro atbalstošajiem drošības spēkiem bloķējot humānās palīdzības ievešanu valstī. Gvaido aicināja starptautisko sabiedrību apsvērt visus iespējamos soļus situācijas risināšanā, bet ASV paziņojušas, ka "Maduro dienas ir skaitītas". Tikmēr Maskava apsūdz Vašingtonu, ka tā gatavojas militāri iejaukties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti