Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

VVD kontrolē industriālās zonas

V. Dombrovskis kļūst par ES tirdzniecības komisāru

Valdi Dombrovski apstiprina ES tirdzniecības komisāra amatā

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti trešdien, 7. oktobrī, apstiprināja Eiropas Komisijas (EK) vicepriekšsēdētāju Valdi Dombrovski ("Jaunā Vienotība") Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisāra amatā.

Tirdzniecības komisāra portfeļa piešķiršanu Dombrovskim EP apstiprināja ar 515 balsīm par, 110 balsīm pret un 70 deputātiem atturoties, infomēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Dombrovskis pēc Eiropas Parlamenta (EP) balsojuma mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja, ka viņš ir pagodināts un pateicīgs uzņemties tirdzniecības komisāra amata pienākumus:

EP deputāte no Latvijas Inese Vaidere ("Jaunā Vienotība") mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja, ka Dombrovska apstiprināšana ES tirdzniecības komisāra amatā ir "liels sasniegums Latvijai". Vienlaikus viņa atzina, ka šis amats nozīmē arī lielu atbildību:

Arī EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena apsveikusi Dombrovski ar tirdzniecības komisāra portfeļa iegūšanu, norādot, ka tirdzniecībai ir būtiska loma ekonomikas atlabšanā:

Vienlaikus EP deputāti atbalstīja īrietes Mareidas Makginesas pievienošanos komisāru kolēģijai.

Pašreizējā EP priekšsēdētāja vietniece Makginesa uzņemsies finanšu pakalpojumu, finanšu stabilitātes un kapitāla tirgu komisāres pienākumus. Viņas iecelšanu amatā EP apstiprināja, 583 deputātiem balsojot par, 75 deputātiem — pret un 37 deputātiem atturoties.

Dombrovskis pēc balsojuma rezultātu paziņošanas, runājot par šobrīd aktuālo brīvās tirdzniecības līgumu ar Dienvidamerikas tirdzniecības bloka valstīm, tai skaitā Brazīliju, norādīja, ka tirdzniecības intensificēšana ar Eiropu var pat par 25% paātrināt mežu platību samazināšanos Amazones reģionā.

“Tieši tagad arī EP balsoja, paužot bažas par klimata pārmaiņām Amazones reģionā, – meža platību samazināšanos. Šeit tiešām būs svarīgi panākt skaidras vienošanās ar reģionu, pirmkārt ar Brazīliju, lai šīs negatīvās tendences apturētu, jo tas tiešām būs svarīgi arī tālākai tirdzniecības līguma ratifikācijai,” sacīja Dombrovskis.

Viņš arī norādīja, ka gatavojas strādāt pie tā, lai Eiropa labāk spētu aizstāvēt savas intereses, jo konfliktu starptautiskajā tirdzniecībā kļūst arvien vairāk.

Daļa no tirdzniecības aizsardzības mehānismiem jau Eiropai ir, un tie jānostiprina, bet tiek plānots arī radīt jaunus.

Savukārt par vienu no aktuālajiem Eiropas investīciju līgumiem ar Ķīnu Dombrovskis izteicās, ka “no ES puses  nav svarīgs jebkāds līgums, bet tiešām līgums, kas ļauj labāk sabalansēt mūsu ekonomiskās attiecības. Saistībā, piemēram, ar industriālām subsīdijām un to caurspīdīgumu, gan ar intelektuālo tiesību aizsardzību, gan ar piespiedu tehnoloģiju transfēriem, ko Ķīna praktizē – šeit ir jautājumi, kas mums ir jārisina gan divpusēji, gan arī starptautiskā ietvarā.”

Tirdzniecības komisāra portfelis ir daudzu iekārots, jo tā ir ietekmīga un šobrīd Eiropas Savienībai ārkārtīgi svarīga pozīcija. Fons starptautiskajai tirdzniecībai ir ļoti sarežģīts – ASV un Eiropas tirdzniecības karš nu pierimis, bet ir ilgstoši sarežģītās attiecības ar Ķīnu un tirdzniecība ar Lielbritāniju pēc “Brexit”. Turklāt Eiropa definējusi, ka tā vēlas tirdzniecību vairāk sasaistīt ar cilvēktiesību ievērošanu un klimatam draudzīgu politiku, un to izbalansēt nav viegli.

KONTEKSTS:

EK priekšsēdētāja septembra sākumā paziņoja, ka Dombrovskim plānots uzticēt ES tirdzniecības komisāra pienākumus. Ietekmīgais postenis kļuva vakants pēc tam, kad to atstāja Fils Hogans. Hogans izpelnījās nopēlumu, jo augustā Īrijā apmeklēja kāda golfa kluba jubilejas svinības, ar to pārkāpjot ierobežojumus, kas Covid-19 krīzes dēļ noteikti Īrijā. 

Dombrovskis iepriekš starp savām prioritātēm ES tirdzniecības komisāra amatā nosauca Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt