Panorāma

Norisinās Miķeļdienas gadatirgus

Panorāma

Iespējamais Vācijas kanclers – Olafs Šolcs

Latviete Zanda Martena ievēlēta Vācijas parlamentā

Vācijas parlamentā ievēlēta arī latviete Zanda Martena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vācijas parlamentā no sociāldemokrātu saraksta ievēlēta arī latviete Zanda Martena, liecina provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Martena ir augusi Liepājā, bet jau 11 gadus dzīvo un strādā Vācijā.

“Kamēr es to uzzināju, bija gara nakts, bija jāgaida vēlēšanu rezultāti. Un tikai šorīt pussešos, kad tika paziņoti galīgie vēlēšanu rezultāti, bija skaidrs, ka esmu iekļuvusi Vācijas parlamentā. Un bija sajūta – jā, es esmu to sasniegusi!" intervijā Latvijas Televīzijai stāsta Zanda.

“Pēc divām stundām es sēžos vilcienā un braucu uz Berlīni, jo otrdien pulksten deviņos no rīta ir pirmā sanāksme, un pēcpusdienā Berlīnē ir dažnedažādi pasākumi saistībā ar partiju un visu parlamentu."

Ievēlēta no partijas saraksta

Saskaņā ar vēlēšanu rezultātiem Diseldorfas vienmandāta apgabalā sociāldemokrātu kandidāte Martena piekāpās kristīgo demokrātu kandidātam Tomasam Jaržombekam. Martena saņēma nedaudz zem 39 000 balsu (22,4%), bet par kristīgo demokrātu kandidātu nobalsoja 54 000 vēlētāju (31,1%).

Vēlēšanu rezultāti Diseldorfas vienmandāta apgabalā
Vēlēšanu rezultāti Diseldorfas vienmandāta apgabalā

Taču Vācijā tiek izmantota sarežģīta vēlēšanu sistēma, saskaņā ar kuru vēlētājam ir divas balsis: vienmandāta apgabalā un par partiju sarakstiem. No vienmandāta apgabaliem tiek ievēlēti 299 Bundestāga locekļi, bet pārējie tiek ievēlēti no partiju sarakstiem.

Martena vēsta, ka viņai izdevies iekļūt parlamentā no partijas saraksta. Viņas kolēģis Andreass Rimkus ievēlēts pa tiešo no otra Diseldorfas vienmandāta apgabala.

“Diemžēl man nepietika, lai iegūtu tiešo mandātu, bet esmu iekļuvusi Vācijas Bundestāgā no partijas saraksta,” sociālajā tīklā “Instagram” rakstīja Martena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zanda Martens (@zanda.martens)

Partijas popularitāte nesa augļus

“Vācijā vēlēšanu sistēma ir tāda, ka katram balsstiesīgajam ir divas balsis – viena tiek atdota par kandidātu konkrētajā vēlēšanu apgabalā, bet otra – sarakstam. Es iekļuvu parlamentā, pateicoties tam, ka Sociāldemokrātiskā partija kā saraksts ir saņēmusi ļoti daudz balsu," stāsta Martena.

"Tas skaidrojams, pirmkārt, ar to, ka mūsu partija kopumā Vācijā pēdējā laikā kļuvusi populārāka un visā valstī sociāldemokrāti sasniedza ļoti labus vēlēšanu rezultātus. Un arī apgabalā, kurā kandidēju es, mēs bijām ieguvēji no partijas popularitātes.

Otrkārt, tas tika panākts ar argumentiem un idejām, ko es pārstāvu. Tas viss kopā deva pietiekami daudz balsu, lai es varētu doties uz Berlīni.”

Liepājniece ar doktores grādu

36 gadus vecā Martena ir dzimusi Liepājā, ieguvusi juristes izglītību Latvijā, bet Vācijā ieguvusi doktores grādu.

Vācijā viņa dzīvo jau 11 gadu, strādā “IG Metall” arodbiedrībā par juristi.

Sociāldemokrātiskajā partijā Zanda iestājās pirms nepilniem četriem gadiem un piekrita kandidēt parlamenta vēlēšanās, jo vēlējusies gūt pieredzi.

"Ja tā padomā, es pirms 11 gadiem pārcēlos uz Vāciju un, protams, ļoti daudzi saka – 11 gadi, jūs runājat tik lieliski vāciski, tagad jūs kandidējat Bundestāga vēlēšanās," pirms vēlēšanām Latvijas Televīzijai stāstīja Zanda.

“Tas, protams, nav tāds klasisks dzīves gājums, tas, protams, rada interesi, cilvēki pārjautā – kā jums tas izdevās?”

Neplāno pilnībā pārcelties uz Berlīni

Martena stāsta, ka pēc ievēlēšanas Vācijas parlamentā neplāno pilnībā pārcelties uz galvaspilsētu Berlīni.

"Reizi mēnesī notiek parlamenta sēdes, un tad ir viena nedēļa, kas jāpavada Berlīnē. Tad vēl atkarībā no tā, cik daudzās komitejās varēšu strādāt, būs atkarīgs, cik daudz sanāksmju man būs jāapmeklē. Berlīnē būs mana otrā dzīvesvieta, bet svarīgāka dzīvesvieta paliks šeit,  Diseldorfā.”

Ar kādu jautājumu risināšanu viņa plāno nodarboties Vācijas parlamentā?

“Līdz šim strādāju Vācijas arodbiedrībā, un šīs tēmas gribu pārstāvēt arī politikā. Tas attiecas uz darbiniekiem, darba tiesiskajām attiecībām, svarīga ir prasība paaugstināt minimālo algu, izbeigt uz laiku noslēgtās darba attiecības, kas Vācijā šobrīd ir ļoti populāras un darbiniekiem neizdevīgas," vēsta topošā deputāte.

"Stiprināt pensiju sistēmu, palīdzēt padarīt izglītības sistēmu, no vienas puses, vienkāršāku, no otras puses – visiem bērniem vienādi pieejamu neatkarīgi no tā, cik bagāti ir viņu vecāki. Arī Vācijā, kas ir labi attīstīta valsts, visi jautājumi nav tik labi regulēti, kā mums, sociāldemokrātiem, gribētos, un tās arī būs manas tēmas Bundestāgā.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti