Urzula fon der Leiena: ES un Ķīnas attiecības ir ļoti sarežģītas un neviennozīmīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropai nav pieņemami ar Ķīnas varasiestādēm saistīto hakeru uzbrukumi mūsu valstu slimnīcām. Tā pēc 22. jūnija videokonferences ar Ķīnas augstāko vadību norādīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Gan viņa, gan arī Eiropadomes vadītājs Šarls Mišels raksturoja pašreizējās attiecības ar Pekinu kā ļoti sarežģītas, bet vienlaikus arī ļoti būtiskas.

Urzula fon der Leiena: ES un Ķīnas attiecības ir ļoti sarežģītas un neviennozīmīgas
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Koronavīrusa pandēmija ir likusi Eiropas Savienības amatpersonām mainīt savu toni sarunās ar Ķīnu. Pēc pirmdienas notikušās videokonferences ar Ķīnas prezidentu un premjeru Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena vairākkārt pieminēja, ka attiecības ir ļoti sarežģītas un neviennozīmīgas.

“Mēs esam redzējušu kiberuzbrukumus slimnīcu datorsistēmām un mēs zinām, no kurienes tie nāk. Tas pats attiecas uz dezinformāciju. Eiropas Savienība ļoti aktīvi strādā, lai izgaismotu dezinformāciju. Tas ļauj mums nokļūt līdz dezinformācijas pirmavotam. Tādēļ mēs esam varējuši likt galdā attiecīgos faktus un skaitļus,” uzsvēra Urzula fon der Leiena.

Tomēr kopumā Eiropas valstīs joprojām nav vienprātības par to, kā izturēties pret arvien agresīvāku Pekinas ārpolitiku.

Viens no šādiem jautājumiem skar Honkongas statusu.

Kā zināms, Pekina plāno ieviest šajā teritorijā jaunu drošības likumu, kas var apdraudēt Honkongas patstāvību.

To preses konferencē pieminēja Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels: “Mēs aicinājām Ķīnu pildīt solījumus, ko tā deva Honkongas dzīvotājiem un starptautiskai kopienai par Honkongas augstu neatkarības pakāpi un brīvībām.”

Tāpat gan Mišels, gan fon der Leiena runāja par progresa trūkumu sarunās par investīciju līgumu. Eiropas Savienība ir priecīga, ka tuvākajā laikā varētu tikt noslēgts līgums par ģeogrāfiskās izcelsmes preču zīmju aizsardzību. Bet investīciju aizsardzības jomā sarunas ir iestrēgušas un politiskie solījumu nepārtop par realitāti.

“Mums ir dinamiskas tirdzniecības attiecības ar Ķīnu. Mūsu tirdzniecības bilance vidēji sastāda vairāk nekā miljardu eiro dienā. Tas milzīgs apjoms!” norādīja Šarls Mišels. “Turklāt Eiropas Savienība ir Ķīnas lielākā tirdzniecības partnere.

Bet ir nepieciešams progress, lai sabalansētu šīs attiecības.

Tādēļ mēs skaidri pateicām, ka ir nepieciešams atrisināt konkrētas problēmas, tostarp pieeju tirgum, subsīdijas, dažādus noteikumus un valsts iepirkumus, kā arī piespiedu tehnoloģiju pārnesi, godīgu konkurenci un Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformas.”

Ķīnas amatpersonas preses konferencē pēc samita nepiedalījās. Līdz ar to viņu iespaidus par pirmdienas sarunām nebija iespējams dzirdēt. Pagaidām nav arī skaidrs, vai rudenī notiks Vācijā paredzētais klātienes samits ar Ķīnas vadību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti