Ukrainai un Moldovai piešķir ES kandidātvalstu statusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi ceturtdien, 23. jūnijā, vienojušies par kandidātvalsts statusa piešķiršanu Ukrainai un Moldovai, tādējādi izrādot solidaritāti ukraiņiem to cīņā pret Krievijas agresiju, paziņojis Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels.

"Vēsturisks brīdis. Šodiena iezīmē izšķirošu soli jūsu ceļā uz ES." Briselē notiekošā bloka samita laikā tviterī ierakstījis Mišels. "Mūsu nākotne ir kopīga."

Oficiālu lūgumu uzņemt to ES Kijiva izteica tikai dažas dienas pēc tam, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.

Ukrainas piemēram nekavējoties sekoja Moldova un Gruzija, kuru teritoriju arī daļēji okupējusi Krievija.

Lai gan ES dalībvalstu līderi piekrituši piedāvāt Gruzijai "eiropeisku perspektīvu", viņi norādījuši, ka Tbilisi vēl veicamas nopietnas reformas, pirms tā varēs kļūt par kandidātvalsti.

Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis lēmumu nosauca par vēsturisku brīdi.

Ukrainai un Moldovai piešķir ES kandidātvalstu statusu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šis ir politisks signāls. Politiķi Briselē un dalībvalstu līderi, kas ieradušies uz samitu, secinājuši, ka viņiem ir jāsūta Ukrainai politisks signāls, lai tautu un valsti uzmundrinātu, pateiktu, ka “mēs esam kopā ar jums”. Tas pats attiecas arī uz Moldovu, un, mazākā mērā, uz Gruziju. Pirms nākamā soļa – iestāšanās sarunu uzsākšanas – abām kandidātvalstīm ir jāizpilda vairāki uzdevumi, tostarp jānostiprina likuma vara un jāmazina korupcija.

Būtisks kritērijs ir arī ES gatavība un spēja jaunu dalībvalstu uzņemšanai. Jaunu dalībvalstu uzņemšana potenciāli var apgrūtināt lēmumu pieņemšanu Eiropas Savienībā. Šobrīd ES ir 27 dalībvalstis – tās ir atšķirīgas, ar atšķirīgām interesēm un ekonomiskajām situācijām, un bieži lēmumu pieņemšana mēdz būt apgrūtināta. Tāpēc arvien skaļāk izskan viedokļi, ka pirms jaunu dalībvalstu uzņemšanas vajadzīga reforma, lai saprastu, kā tiks pieņemti lēmumi, lai izvairītos no paralīzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti