Ukraina paziņo par vienošanas ar «Statoil» par gāzes piegādēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukraina piektdien paziņoja, ka ir panākusi vienošanos ar Norvēģijas enerģētikas milzi "Statoil" par gāzes piegādēm, lai palīdzētu novērst sekas, ko rada jau mēnešiem ilgā Krievijas gāzes piegāžu atslēgšana.

Paziņojums apliecina Ukrainas rietumnieciski noskaņoto līderu centienus savu ekonomikas nākotni saistīt ar Eiropu un saraut gadu desmitiem ilgušo atkarību no Krievijas.

Tomēr tas varētu arī saniknot Krieviju un sarežģīt "Statoil" centienus kļūt par vienu no pirmajām pasaules lielajām kompānijām, kas piekļuvušas, iespējams, milzīgiem neskartiem enerģijas resursu laukiem Arktikā. "Statoil" 2012.gadā ar Krievijas naftas kompāniju "Rosņeftj", pret kuru tagad ir vērstas Rietumvalstu sankcijas saistībā ar krīzi Ukrainā, parakstīja līgumu par Arktikas enerģijas resursu lauku apguvi.

Gan Norvēģijas kompānija, gan Ukrainas valsts enerģētikas holdings "Naftogaz" atteicās atklāt līguma apmērus un gāzes cenu.

Mēs esam apņēmušies Ukrainu pilnībā integrēt ES enerģētikas tirgū un strādāt ar Eiropas Komisiju un citām nozīmīgām pusēm, lai to paveiktu," norādīja "Naftogaz" ģenerāldirektors Andrijs Koboļevs.

Krievija gandrīz dubultoja gāzes piegāžu cenu Ukrainai dažas nedēļas pēc tam, kad februārī tika gāzts prokrieviskais prezidents Viktors Janukovičs, savukārt jūnija vidū Krievijas valsts dabasgāzes koncerns "Gazprom" atslēdza gāzes piegādes Ukrainai, jo tā atteicās maksāt augstāko cenu un neveiksmi cieta Eiropas Savienības vidutāja centieni.

Pagājušajā nedēļā neveiksmīgi noslēdzās ES rīkotās sarunas starp Krieviju un Ukrainu.

"Gazprom" pērn Ukrainai piegādāja 25,8 miljardus kubikmetru gāzes, kas ir apmēram puse no valstij nepieciešamā. Lai mazinātu Krievijas gāzes piegāžu pārtraukuma radītos zaudējumus, Ukraina ir centusies panākt gāzes iepirkšanu no saviem kaimiņiem Rietumos.

Tomēr Krievija pagājušajā nedēļā brīdināja, ka varētu būt spiesta pārtraukt gāzes piegādes uz Eiropu, jo dažas valstis ir nolēmušas to tālāk piegādāt Ukrainai, tādējādi pārkāpjot savus līgumus ar "Gazprom".

Savukārt Eiropas Savienības amatpersonas uzstāja, ka ilgtermiņa līgumi ar "Gazprom" ļauj gāzi bez ierobežojuma piegādāt jebkuram ieinteresētam klientam. Neskatoties uz to, Ungārija nekavējoties apturēja savas piegādes Ukrainai, uz ko reaģējot "Gazprom" palielināja gāzes piegādes šai valstij.

Slovākija atteicās pakļauties spiedienam un turpināja būt lielākais gāzes piegādātājs Ukrainai no tās kaimiņvalstīm uz rietumiem. Tomēr šonedēļ valsts paziņoja, ka pat par 50% ir sarucis no Krievijas saņemtās gāzes apmērs.

"Gazprom" noliedza, ka ir samazinātas gāzes piegādes Slovākijai, pieļaujot, ka valsts par samazinājumu sauc Krievijas atteikumu piegādāt lielāku daudzumu gāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti