Tramps un Putins vienojušies koncentrēties uz nākotnes sadarbību, nevis kavēties pagātnē

ASV un Krievijas prezidentu Donalda Trampa un Vladimira Putina pirmā tikšanās piektdien bija „lieliska” un „konstruktīva”, paziņojuši sarunās iesaistītie. Abi tikās G20 valstu līderu samita laikā Hamburgā un apsprieda virkni jautājumi, tostarp par Sīriju, Ukrainu un kiberdrošību. Abi vienojušies par pamiera režīmu Sīrijas dienvidos. Vienlaikus Hamburgā turpinājušās masu demonstrācijas un arī sadursmes, kurās ievainoto policistu skaits jau sasniedzis divus simtus.

Tramps un Putins vienojušies koncentrēties uz nākotnes sadarbību, nevis kavēties pagātnēGints Amoliņš

   

  ASV un Krievijas prezidentu Donalda Trampa un Vladimira Putina pirmā personīgā tikšanās vakar pēcpusdienā ilga vairāk nekā divas stundas, kaut sākotnēji bija ieplānotas vien pusstundu līdz stundu garas sarunas. Tajās piedalījās arī abu valstu ārlietu ministri Sergejs Lavorvs un Rekss Tilersons.

  Gan Tramps, gan Putins pauda gandarījumu par iespēju beidzot personīgi apspriest gan divpusējo attiecību, gan globālos jautājumus.

  Putins pēc sarunām paziņoja, ka viņi ar Trampu apsprieduši situāciju Ukrainā, Sīriju, cīņu ar terorismu un kibernoziedzību, kā arī kiberdrošību.

  Savukārt Tramps šorīt pirmo tikšanos ar Putinu raksturoja kā „lielisku”. Bet ASV Valsts sekretārs Tilersons paziņoja, ka Tramps sarunas ar Putinu sācis, izsakot bažas par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās pagājušajā gadā, ko Putins noliedzis. Saskaņā ar Tilersona teikto, abu valstu prezidentiem šajā jautājumā bija „ļoti robusta un ilgstoša domu apmaiņa.” Tomēr vienlaikus abi vienojušies koncentrēties uz nākotnes sadarbību, nevis kavēties pagātnē. Turpina Tilersons:

  „Tikšanās bija ļoti konstruktīva. Es teiku, ka abi līderi sapratās ļoti ātri. Starp abiem bija ļoti skaidra pozitīva ķīmija. Nebija daudz atgriešanās pie pagātnes strīdiem. Abi līderi uzskata, ka pagātnē ir daudzas lietas, par ko nav priecīgas abas puses. Es domāju, viņu abu nostāja bija – šīs ir ļoti svarīgas attiecības, šīs ir divas pasaulē lielākās kodolvaras. Tās ir ļoti svarīgas attiecības, un jautājums ir – kā likt tām sāk strādāt.”

  Patlaban taustāmākais Trampa un Putina tikšanās rezultāts ir Vašingtonas un Maskavas vienošanās par ugunspārtraukšanu reģionā Sīrijas dienvidrietumos, kas stāsies spēkā svētdien pusdienlaikā.

  Abu sarunām un savstarpējai ķīmijai ilgtermiņā var būt ietekme uz daudziem jautājumiem, tostarp karu Sīrijā un bruņoto konfliktu Ukrainas austrumos, par ko rietumvalstis pret Krievju ieviesušas virkni sankciju.

  Šodien ir G20 samita otrā un pēdējā diena, un pasaules 20 ietekmīgākās valstis turpina centienus vienoties par sanāksmes noslēguma paziņojuma tekstu tādos jautājumos kā tirdzniecība un klimats. Diskusijas ir sarežģītas, ņemot vērā Trampa negatīvo nostāju pret brīvo tirdzniecību un paziņojumu par ASV izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās.

  Vienlaikus Hamburgā arī piektdien vakarā un naktī turpinājās protesti un demonstrācijas, kas brīžiem izvērtās kreiso ekstrēmistu sadursmēs ar policiju. Aizvadītajās dienās šajās sadursmēs cietuši vismaz 200 likumsargi, paziņojusi Vācija policija. Vairāki desmiti protestētāju aizturēti. Vienlaikus policija norāda, ka vardarbībā iesaistīts tikai neliels skaits galēji kreisu ekstrēmistu un anarhistu, bet lielais vairākums demonstrantu – kopumā aptuveni 100 tūkstoši – protestu gājienos piedalījušies miermīlīgi.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti