Dienas ziņas

Vāks līdzekļus vasaras nometnēm īpašajiem bērniem

Dienas ziņas

Izveidota ekspozīcija «Sudraba Limbaži»

Teroraktos Šrilankā 207 upuri

Sprādzienos Šrilankā nogalināti vairāk nekā 200 cilvēki

Svētdien, Pirmajās Lieldienās, astoņos sprādzienos Šrilankā nogalināti vismaz 207 cilvēki, vēsta aģentūra AFP. Policija saistībā ar noziegumiem aizturējusi septiņus cilvēkus.

ĪSUMĀ:

  • Vairāk nekā 200 cilvēki nogalināti astoņos sprādzienos.
  • Nogalināto vidū arī ārzemnieki.
  • Latvijas pilsoņi nav cietuši. Viens bijis notikumu tuvumā, bet tagad atrodas drošībā.
  • Par vismaz diviem sprādzieniem zināms, ka tajos vainojami teroristi pašnāvnieki.
  • Policijas priekšnieks jau iepriekš paziņojis par musulmaņu ekstrēmistu grupas plāniem uzspridzināties baznīcās.
  • Šrilankiešus aicina netaisīt linča tiesu.
  • Latvijas prezidents un ārlietu ministrs izteikuši līdzjūtību.
  • Pāvests runājis par teoraktiem savā uzrunā Vatikānā, paužot savas bēdas.
  • Saistībā ar sprādzieniem aizturēti septiņi cilvēki.

Sākumā tika ziņots par sešiem sprādzieniem. No tiem trīs teju vienlaikus notika baznīcās dievkalpojuma laikā: galvaspilsētā Kolombo, valsts austrumos - Batikaloā un uz ziemeļiem no galvaspilsētas - Negombo. Trīs sprādzieni notika arī augstas klases viesnīcās Kolombo.

Vēlāk notika vēl viens sprādziens viesnīcā Kolombo. Un astotajā sprādzienā terorists pašnāvnieks nogalināja trīs policistus, kuri bija ieradušies noziedznieka dzīvoklī, lai to pārmeklētu.

Zināms, ka 27 nogalinātie ir ārzemnieki. Oficiālu ziņu par viņu pilsonību nav. Avots slimnīcā AFP atklāja, ka starp mirušajiem ir Lielbritānijas, Nīderlandes un ASV pilsoņi un starp cietušajiem - arī Japānas pilsoņi. Valsts ziņu aģentūra LUSA vēstīja, ka sprādzienā miris arī Portugāles pilsonis.

Latvijas Ārlietu ministrijā informēja, ka tās rīcībā pašlaik nav informācijas, ka kāds Latvijas pilsonis būtu cietis teroraktos Šrilankā. Ministrijai ir informācija, ka viens mūsu valstspiederīgais atradās tiešā notikuma tuvumā, taču šobrīd jau ir drošībā.

Vismaz divos no astoņiem sprādzieniem tos izraisījuši teroristi pašnāvnieki.

Viens no tiem ir jau iepriekš minētais sprādziens daudzdzīvokļu ēkā. Vēl viesnīcas "Cinnamon Grand" pārstāvis pastāstījis, ka pašnāvnieks uzspridzinājies viesnīcas restorānā. Par pārējiem sprādzieniem sīkākas informācijas vēl nav.

Šrilankas prezidents Maitripala Sirisena uzsvēra, ka ir šokēts par sprādzieniem un aicināja visus saglabāt mieru.

Šrilankas premjerministrs Ranils Vikremesinghe nosodīja uzbrukumus, uzsverot, ka šī ir lielākā vardarbība, kas valstī notikusi kopš Šrilankas pilsoņu kara. Viņš noziegumus nosauca par gļēvulīgiem un uzsvēra, ka valdība strādā, lai saglābtu situāciju.

Pēc uzbrukumiem Šrilankā tika izsludināta komandantstunda un bloķēti sociālie mediji – lai ierobežotu maldinošu informāciju. Galvaspilsētas slimnīcas ir pārpildītas, un pie tām veidojas haoss, daudziem cilvēkiem mēģinot atrast savus tuviniekus.

Kolombo arhibīskaps Malkolms Randži aicinājis izvairīties no linča tiesas.

"Tā ir skumja diena mums visiem. Es vēlos izteikt visdziļāko līdzjūtību visām nevainīgajām ģimenēm, kas kādu ir zaudējušas, un visiem cietušajiem. Es aicinu valdību atrast un sodīt vainīgos.

Es arī aicinu visus šrilankiešus neuzņemties soģa lomu, bet ievērot mieru un harmoniju un lūgties par tiem, kas zaudēja savu dzīvību vai tika ievainoti," sacīja Randži.

Arī pāvests Francisks izteicis bēdas par Šrilankā notikušajiem uzbrukumiem. Viņš sacīja, ka ir kopā ar cietsirdīgās vardarbības upuriem: "Es vēlos paust sirsnīgu tuvību kristiešiem, kuriem tika uzbrukts lūgšanu laikā, un visiem šīs cietsirdīgās vardarbības upuriem."

Par notikušo pāvests runā savā Lieldienu uzrunā Vatikānā. "Ar bēdām uzzināju ziņas par uzbrukumiem, kas šodien, Lieldienu svētdienā, nes sēras un sāpes," viņš teica. 

Par uzbrukumiem atbildību vēl neviens nav uzņēmies. Aģentūras AFP rīcībā gan ir Šrilankas policijas priekšnieka pirms desmit dienām izplatīts paziņojums policijas virsniekie. Tajā vēstīts, ka ārzemju izlūkdienests informējis - radikālā musulmaņu grupa NTJ (National Thowheeth Jama'ath) plāno teroristu pašnāvnieku uzbrukumus, par mērķi izvēloties ievērojamākās baznīcas.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") nosodījis notikušos noziegumus un izteicis līdzjūtību visiem, kurus ietekmējuši sprādzieni, kā arī novēlējis ātru atveseļošanos ievainotajiem.

Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis izteicis visdziļāko līdzjūtību nogalināto tuviniekiem un visiem Šrilankas iedzīvotājiem.

Šrilankā ir tikai 6% katoļticīgo. Galvenā reliģija valstī ir budisms. Katolicisms gan tiek uzskatīts par vienojošu, jo to piekopj gan valstī dzīvojošie tamili, gan singalieši. 

Lai gan valstī kopš 2009. gada, kad tika izbeigts ilgstošs asiņains konflikts ar separātistu grupējumu – tamilu tīģeriem vardarbīgi incidenti nav notikuši, pastāv reliģisku konfliktu uzliesmojumi. Galvenā reliģija valstī ir budisms, un budistu kopiena pa laikam vēršas pret musulmaņu un hinduistu minoritāti, kā arī kristiešu grupām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti