Šonedēļ izšķirsies Dragi vadītās Itālijas valdības liktenis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šonedēļ kļūs zināms, vai Mario Dragi spēs saglabāt Itālijas premjerministra amatu. Viņa turpmākais politiskais liktenis izšķirsies trešdien, kad viņš teiks parlamentā uzrunu.

Dragi valdības krišana varētu apdraudēt svarīgu reformu ieviešanu, kas ir nepieciešamas, lai Itālija varētu saņemt apjomīgus līdzekļus no Eiropas Savienības ekonomikas atjaunošanas fonda.

Šonedēļ izšķirsies Dragi vadītās Itālijas valdības liktenis
00:00 / 04:00
Lejuplādēt

Aizvadītās nedēļas beigās Itāliju pāršalca jauna politiskā krīze, kuras atrisinājums varētu būt zināms šonedēļ. Līdz trešdienai premjeram Dragi ir jāspēj saprast, vai viņš var turpināt vadīt tā dēvēto nacionālās vienotības valdību bez "Piecu zvaigžņu kustības" atbalsta.

Vairāki politikas komentētāji saka, ka, kaut arī Dragi tehniski pietiktu balsu, lai paliktu amatā, politiski tas būtu ļoti sarežģīti.

"Piecu zvaigžņu kustības" līderis, bijušais Itālijas premjers Džuzepe Konte sacīja, ka viņa vadītā politiskā organizācija atteicās balsot par palīdzības paketi iedzīvotājiem pašreizējās krīzes pārvarēšanai, jo tajā ir iekļauti ar dzīves dārdzību nesaistīti jautājumi.

"Kopš pašiem pirmsākumiem "Piecu zvaigžņu kustība" ir atbalstījusi šo valdību visos balsojumos. Visi kustības biedri tika aicināti atbalstīt šo valdību, lai īstenotu zaļo pārkārtošanos un ieviestu sociālo taisnīgumu: tie ir mūsu stūrakmeņi. Ar tādiem mērķiem "Piecu zvaigžņu kustība" ir piedalījusies šajā valdībā," teica Konte. "Bet mums nav pieņemama šantāža un mēģinājumi iespiest pilnīgi nesaistītā likumā noteikumus, kas ir pretrunā ar zaļo pārkārtošanos. Tas ir likums par palīdzību ģimenēm un uzņēmumiem.

Nekas neliks mums nebalsot par jauniem urbumiem, jaunām ogļu elektrostacijām vai jaunu atkritumu dedzināšanas fabriku celtniecību."

Tomēr Itālijas laikrakstu komentētāji pieļauj, ka drīzāk Konte vēlas celt savas partijas prestižu pirms gaidāmajām vēlēšanām. Šobrīd kustības popularitāte ir pamatīgi samazinājusies un svārstās tikai ap 11%.

Partiju reitingu augšgalā pašlaik ir galēji labējā partija "Itālijas brāļi", ko vada Džordžija Meloni. Līdz ar to ir loģiski, ka viņa vēlas, lai Dragi valdība kristu un nekavējoties tiktu sarīkotas ārkārtas vēlēšanas.

"Itālijā plosās vētra. Tik trauslā ekonomiskā un sociālā situācijā – ar karu, augstām enerģijas cenām un inflāciju – mēs nevaram atļauties valdību, kas nebūtu rīcībspējīga."

Turpretī Demokrātiskā partija, kā arī "Forza Italia" iestājas par to, lai Dragi turpinātu darbu premjera amatā.

"Mario Dragi valdība strādā labi. Esmu gandarīts, ka tā var turpināt darbu," uzskata Enriko Leta.

"Mūsu partijai ir svarīgi, lai līdz šī parlamenta sasaukuma beigām amatā paliktu premjerministra Mario Dragi vadītā valdība. To ir uzsvēris arī Silvio Berluskoni," norāda Antonio Tajāni.

Mario Dragi ir bijušais Eiropas Centrālās bankas prezidents. Viņš tiek uzskatīts par cienījamu figūru, kam izdevās palielināt Itālijas starptautisko prestižu.

Dragi ir spējis arī radīt priekšnosacījumus, lai Itālija saņemtu ievērojamus līdzekļus no Eiropas Savienības ekonomikas atjaunošanas plāna.

Ja viņa valdība krīt, tad tiek apdraudēta turpmāko reformu īstenošana un līdz ar to arī naudas saņemšana. Tas var vēl negatīvāk ietekmēt ceturtās Eiropas ekonomikas stāvokli, kas jau tagad cīnās ar pieaugošām milzīgā valsts parāda apkalpošanas izmaksām, inflāciju un Krievijas gāzes piegāžu problēmām.

Tomēr ir jāņem vērā vēl viens interesants aspekts, kas varētu nākt Dragi par labu. Pēc nākamajām vēlēšanām Itālijas parlamenta deputātu skaits ievērojami saruks. To paredz iepriekš apstiprinātā reforma. Tādēļ daudzi no esošajiem likumdevējiem zaudēs darbu. Līdz ar to šie politiķi varētu gribētu paturēt amatā šā brīža valdību, lai pirms termiņa nepaliktu uz ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti