Šogad pasaulē nogalināti 110 žurnālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kopumā 2015.gada laikā pasaulē nogalināti 110 žurnālisti. Turklāt šogad lielākā daļa žurnālistu gājuši bojā nevis kara zonās, bet gan valstīs, kur valda miers. Gluži kā gada sākumā karikatūru žurnāla “Charlie Hebdo” redakcija, žurnālisti kļuvuši par apzinātu vardarbīgu uzbrukumu mērķi.

Organizācija “Žurnālisti bez robežām” dati liecina, ka 67 žurnālisti nogalināti, pildot savus darba pienākumus.  Bet vēl 43 nāves gadījumi notikuši neskaidros apstākļos. Tas ir milzīgs pieaugums, salīdzinot ar 2014.gadu, kad bojā gāja 71 žurnālists; vēl gadu iepriekš – 79.

Gadu iepriekš divas trešdaļas žurnālistu gāja bojā kara zonā, bet šogad noticis tieši pretēji – lielākā daļa žurnālistu gājuši bojā valstīs, kurās valda miers. 

Bīstamākās valstis bijušas Irāka un Sīrija, kur attiecīgi gājuši bojā 11 un 10 žurnālisti.

Abās valstīs vairums nāves gadījumu saistīts ar radikālās teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” darbību. Tā ir vēl viena jauna tendence, kad apzinātu un mērķtiecīgu žurnālistu vajāšanu izvērš tā dēvētie nevalstiskie spēlētāji jeb aktori. Savukārt valstu valdības nepilda savas starptautiskās saistības žurnālistu aizsardzībai, brīdina “Reportieri bez robežām”. 

Tām seko Francija, kur džihādistu uzbrukumā nogalināti astoņi preses pārstāvji. Šogad janvārī Parīzē uzbrukumā  Francijas satīras žurnāla „Charlie Hebdo” redakcijai nogalināti 12 cilvēki, bet vēl 10 ievainojuši.  Atbildību par divu brāļu Saīda un Šerifa sarīkoto slaktiņu uzņēmās teroristiskās organizācijas “al Qaeda” Jemenas atzars, motivējot to ar zaimošanu, karikatūrās attēlojot pravieti Muhamedu. 

Kopumā islāma ekstrēmisms ir laupījis daudzu žurnālistu dzīvības šogad. Irākā un Sīrijā bojā gājuši attiecīgi vienpadsmit un desmit žurnālisti. 37 gadus vecais Sīrijas žurnālists Nadži el Džefrs, kurš veidoja dokumentālo filmu par grupējumu “Daīš”, kļuva par vienu no pēdējiem upuriem šajā asiņainajā statistikā.

Pateicoties sociālajiem medijiem, izplatīts kļuvis arī tā dēvētais pilsoniskās žurnālistikas fenomens, kur savu saturu veido un pārraida aktīvisti, kas nav profesionāli žurnālisti. 2015.gadā bojā gājuši arī 27 pilsoniskie žurnālisti, kā arī septiņi citi mediju darbinieki. 

Starptautiskā organizācija aicinās Apvienotās Nācijas bez kavēšanās nozīmēt īpašo pārstāvi žurnālistu drošībai. 

Kopš 2005.ajā gadā Parīzē bāzētā organizācija uzsāka savu darbu, visā pasaulē, pildot savus darba pienākumus, nogalināti 787 žurnālisti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti