Pusdiena

Mediji: Francijā sāk raidīt Kremļa atbalstītais TV kanāls «Russia Today»

Pusdiena

Pusdiena 10.12.2016

Karadarbības mazināšanās Alepo vieš cerības par miera sarunām Sīrijā

Sīrijas pilsētā Alepo tomēr turpinās kaujas operācijas

Sīrijas valdības spēki esot apturējuši kaujas operācijas Alepo pilsētas austrumos, lai ļautu karadarbības zonu pamest civiliedzīvotājiem. Par spīti šiem apgalvojumiem apšaudes pilsētā tomēr turpinās.

Tikai dažu nedēļu laikā Sīrijas valdības spēki, kurus atbalsta arī Krievijas gaisa spēku vienības, ir atguvušas savā kontrolē aptuveni trīs ceturtdaļas no Alepo pilsētas austrumu daļas. Šis rajons opozīcijas kaujinieku kontrolē bija atradies gandrīz četrus gadus.

Kā ceturtdien, 8.decembrī, paziņojis Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, aktīvā karadarbība pašlaik tiks apturēta, lai dotu iespēju īstenot apjomīgu operāciju civiliedzīvotāju evakuācijai. Kopumā no ielenktās pilsētas daļas paredzēts izvest aptuveni 8 000 iedzīvotāju.

Lai arī tūlīt pēc šī paziņojuma apšaudes pilsētā tiešām samazinājās, jau nedaudz vēlāk tika saņemtas ziņas par jaunām artilērijas apšaudēm un gaisa spēku uzlidojumiem, kas turpinājušies visu nakti.

Arī uz zemes kaujinieki iesaistījušies apšaudēs ar valdības spēkiem, un tiek ziņots, ka ceturtdien dzīvību ir zaudējuši 18 civiliedzīvotāji.

Sagaidāms, ka jau sestdien, 10.decembrī, Ženēvā uz sarunām pulcēsies Krievijas un ASV militārie eksperti, lai spriestu par veidiem, kā apturēt vardarbību Alepo.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un ASV valsts sekretārs Džons Kerijs apspriedīšot jauna pamiera iespējas, kas ļautu nogādāt nepieciešamo palīdzību, kā arī nodrošinātu civiliedzīvotāju izvešanu. Taču sīkākas ziņas pagaidām par gaidāmo sarunu saturu izpaustas netiek.

Šajā situācijā ar jaunu aicinājumu atsākt Sīrijas miera sarunas klajā nācis arī ANO īpašais sūtnis Sīrijā Stafans di Mistura.

Viņš gan nav nosaucis pat aptuvenu datumu, kad šādas sarunas varētu notikt, vien norāda, ka ir nepieciešams rūpīgi izanalizēt situāciju.

Pēc Misturas vārdiem, pirms jaunu sarunu izsludināšanas no oficiālās Damaskas valdības pārstāvjiem ir jāsaņem signāls par viņu gatavību ierasties Ženēvā un iesaistīties sarunās saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūciju. Savukārt opozīcijai nevajadzētu atteikties no dalības šādās diskusijās.

Mistura arī uzsvēris, ka gadījumā, ja tagad neviens par miera sarunām nedomās, radīsies priekšstats, ka ir iespējama tikai militāra uzvara, taču to neviens nevēloties.

Iepriekš Krievijas pastāvīgais sūtnis ANO Vitālijs Čurkins bija izteicies, ka būtu svarīgi sarunas atsākt līdz 1. janvārim, kad beigsies pašreizējā ANO ģenerālsekretāra Bana Kimūna pilnvaru termiņš.

Bet tikmēr kļuvis zināms, ka ASV prezidents Baraks Obama esot atcēlis formālos ierobežojumus ieroču, munīcijas un militārās tehnikas piegādāšanai Savienoto Valstu sabiedrotajiem cīņā pret teroristiem Sīrijā.

Obamas parakstītajā dokumentā arī atcelti pastāvošie aizliegumi piegādāt bruņojumu un finansējumu Sīrijai, kura joprojām atrodas sankciju sarakstā kā terorismu atbalstoša valsts. Attiecīgais dokuments ir adresēts valsts sekretāram un ASV aizsardzības ministram, un doto norādījumu izpildei minētajiem ministriem būs jāiesniedz nepieciešamā informācija Kongresā un jāgūst tā atbalsts.

Runājot par Krievijas izteikumiem par karadarbības apturēšanu Alepo, ASV Baltā nama pārstāvji izteikušies visai piesardzīgi. No vienas puses, šādi paziņojumi radot cerības par to, ka situācija tiešām varētu uzlaboties, taču jebkuri Krievijas izteikumi tiekot rūpīgi analizēti un vērots, vai reālie notikumi uz zemes atbilst solītajam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti