Saasinās attiecības starp Briseli un Eiropas Savienības prezidējošo valsti Rumāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saasinājušās attiecības starp Briseli un Eiropas Savienības prezidējošo valsti Rumāniju. Kļuvis zināms, ka Rumānijas tiesībsargājošās iestādes ir uzsākušas izmeklēšanu pret Eiropas Komisijas viceprezidentu Fransu Timmermansu un tieslietu komisāri Veru Jourovu. Viņi tiek apsūdzēti par Sadarbības un verifikācijas ziņojuma viltošanu un darbību organizētās noziedzības grupā.

Saasinās attiecības starp Briseli un Eiropas Savienības prezidējošo valsti Rumāniju
00:00 / 02:11
Lejuplādēt

Pagājušā gada novembra vidū Eiropas Komisija publiskoja ziņojumu par tā dēvēto Sadarbības un verifikācijas mehānismu, kas tika izveidots 2007. gadā kā priekšnoteikums Rumānijas un Bulgārijas iestāšanās sarunām Eiropas Savienībā. Šī mehānisma mērķis bija pārvarēt atšķirības tieslietu reformu un korupcijas apkarošanas jomās. Lai arī sākotnēji tika uzskatīts, ka šis mehānisms darbosies tikai dažus gadus, tas joprojām ir spēkā. Un, kā novembrī paziņoja Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss, pēdējā gada notikumi Rumānijā liek bažīties par 10 gadu laikā sasniegto progresu.

"Desmit gadu laikā tika sasniegts ievērojams progress, un ir ļoti skumji skatīties uz regresa pazīmēm.

Tas īpaši attiecas uz izmaiņām tieslietu likumdošanā, spiedienu uz tieslietu sistēmu kopumā, kā arī īpašo spiedienu uz nacionālo pretkorupcijas direktorātu," izteicās Timmermanss.

Neilgi pēc šī visai kritiskā ziņojuma sociāldemokrātu vadītā Rumānijas valdība paziņoja, ka gatavojas iesūdzēt Eiropas Komisiju tiesā. Un pagājušajā nedēļā rumāņu izdevumā „Adevarul” parādījās ziņas, ka ir uzsākta izmeklēšana pret Fransu Timmermansu un Eiropas Savienības tieslietu komisāri Veru Jourovu par Sadarbības un verifikācijas mehānisma ziņojuma viltošanu.

Izdevums informē, ka izmeklēšanu ir pieprasījusi prokurore Adina Florea. Tieši viņu Rumānijas tieslietu ministrs Tudorels Toaders trīs reizes bija nominējis Nacionālā pretkorupcijas direktorāta vadītājas amatam, un visas reizes šo nomināciju ir noraidījis prezidents Klauss Iohannis. Viņai šajā amatā būtu jānomaina Laura Kodruta Kovesi, kura ieguva plašu popularitāti gan savā valstī, gan ārpus tās robežām, uzsākot daudzas ļoti skaļas pretkorupcijas prāvas.

Kovesi pērnā gada jūlijā ar ministra rīkojumu no amata gan tika atstādināta, izsaucos asu nosodījumu. Taču par spīti tam Kovesi tagad tiek uzskatīta par vienu no galvenajām pretendentēm uz jaunizveidojamo Eiropas prokurores amatu. Šī prokurora birojs koordinēs nacionālo tiesībsargājošo institūciju darbību ar Eiropas policiju, un tādām aģentūrām kā "Europol" un "Eurojust", kā arī krāpšanas apkarošanas biroju "OLAF". Šim prokuroram būs tiesības koordinēt policijas izmeklēšanas, iesaldēt un atņemt līdzekļus, kā arī arestēt aizdomās turamās personas citās valstīs.

Rumānijas varas iestādes pret Kovesi kandidatūru asi iebilst, norādot, ka savā darbā korupcijas apkarošanas aģentūrā viņa nav bijusi neitrāla, tādējādi veicinot arī negatīvu ziņojumu par Rumāniju. Tāpat tiek uzsvērts, ka saskaņā ar Rumānijas likumiem Rumānijas krimināllikums attiecas arī uz pārkāpumiem, kas pastrādāti ārpus valsts robežām, ja tos veikuši citu valstu pilsoņi pret Rumānijas pilsoņiem vai juridiskām personām. Tas tāpēc dotu pietiekamu iemeslu, lai Fransu Timmermansu un Veru Jourovu sauktu pie atbildības.

Komentējot izskanējušās ziņas, Eiropas Komisijas preses pārstāvis Margaritis Shins norādījis, ka nekādi oficiāli paziņojumi no Rumānijas puses nav saņemti: "Protams, mēs nekomentējam nacionālās tiesvedības, taču mēs tomēr gribētu atgādināt rumāņu varas iestādēm, ka visas Eiropas Komisijas amatpersonas savu pilnvaru laikā ir pakļauti Eiropas tiesas jurisdikcijai un nacionālajām varas iestādēm pār šiem jautājumiem nav jurisdikcijas. Visi Eiropas Savienības ierēdņi ir pilnībā pakļauti arī Privilēģiju un imunitātes protokolam, kas ir pievienots Eiropas Savienības līgumiem, ko ir parakstījušas visas dalībvalstis, ieskaitot Rumāniju."

Kā norāda interneta izdevums "Euractiv", lai arī Eiropas Savienības amatpersonas aizsargā imunitāte par viņu profesionālajām pilnvarām, Rumānijas varas iestādes Timmermansam un Jourovai ir izvirzījušas kriminālas apsūdzības. Kā norāda rumāņu valdībai lojālā interneta vietne "Luju.ro", kopā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Rumānijā vadītāju Augustīnu Kristea un Rumānijas ģenerālprokuroru Augustīnu Lazaru, kurš asi kritizē valdības īstenotās tieslietu reformas, esot izveidota organizētās noziedzības grupa.

Nenoliedzami, ka šī saspīlējuma laikā aktuāls ir jautājums par to, kā šī situācija varētu ietekmēt Rumānijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē. Margaritis Shins gan aicinājis šo situāciju nedramatizēt, vienlaicīgi slavējot Rumānijas varas iestādes par spēju panākt dažādas Eiropas Savienības līmeņa vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti